Ułożenie kostki Rubika nie należy do prostych zadań, a wyobrażacie sobie zbudowanego i zaprogramowanego robota, który układa kostkę i to w całkiem szybkim czasie. Otóż grupa uczniów z Zespołu Szkół Zawodowych w Mrągowie pod kierunkiem nauczyciela informatyki Mateusza Bijaczewskiego zbudowała robota, który właśnie potrafi ułożyć kostkę Rubika. Robot został ochrzczony imieniem Piotruś.

- Odkąd pamiętam zawsze lubiłam komputery, prace na komputerze, oczywiście w pewnym momencie pojawiły się też gry i tą tematyką zaczęłam się interesować, a że w Mrągowie jest tylko jedno techniku informatyczne i mieści się właśnie w Zespole Szkół Zawodowych to wybrałam ten kierunek swojego kształcenia - powiedziała nam na spotkaniu Martyna Trzcińska, uczennica Technikum Informatycznego z mrągowskiej zawodówki.

I tak jak w przypadku Martyny, tak też było w przypadku pozostałej grupy uczniów, która rozwija swoje informatyczne zainteresowania. - Mamy zajęcia teoretyczne i praktyczne w szkole. Na zajęciach z teorii uczymy się o tym jak coś naprawić, a na zajęciach praktycznych naprawiamy to - mówi Oskar Brzozowski, uczeń II klasy Technikum Informatycznego ZSZ. - Mamy do dyspozycji kilka pracowni, każdy ma zapewnione swoje stanowisko pracy, komputer na którym naprawia, psuje, żeby znowu to naprawić, nauczyciele podpowiadają jak to robić i dają materiały dydaktyczne. Mamy też oprócz zajęć lekcyjnych, zajęcia dodatkowe na których między innymi zajmujemy się dużo ciekawszymi tematami jak na przykład składanie robotów, które spełniają różne funkcje.

Uczniowie do tej pory zbudowali aż pięć takich konstrukcji i mają zamiar nadal się rozwijać w tym kierunku. - Pierwsza nasza konstrukcja powstała dwa lata temu i był to robot, który rozdawał ulotki, następnie zbudowaliśmy robogatora, robota przypominającego aligatora, potem był piesek, który chodził, machał uszami jak kogoś widział, następnie drukarka rysująca logo szkoły, no i ostatni nasz twór to robot układający kostkę rubika - mówi Mateusz Pietras, uczeń technikum.

Taka forma zajęć prowadzona w tej szkole nie tylko daje możliwość rozwoju, ale również poprawia i poszerza wyobraźnię. Uczniowie zgodnie twierdzą, że nie byli by w stanie budować robotów czy programować bez odpowiedniego przygotowania. - Budowanie robotów jak i ich programowanie nie należy do łatwych zadań i nie było by to możliwe bez osoby, która nam w tym pomoże, która nas zmobilizuje do działania i takim właśnie pedagogiem jest Pan Mateusz Bijaczewski - mówi Szymon Paliński, uczeń technikum.

Uczniom najbardziej do gust przypadł aktualny robot układający kostkę. Wymagał od nich nie tylko poświęcenia czasu, ale także i sporej umiejętności programowania. - Czas jaki musieliśmy poświęcić żeby zbudować ten model to było około 5 godzin. Ale to nie był koniec, następnie trzeba było go zaprogramować i uruchomić - mówi Hubret Sasim, uczeń technikum. - Budowanie robotów zależy przede wszystkim od naszej kreatywności, od tego czy mamy już w głowie pomysł na to co chcemy zbudować czy raczej spontanicznie podchodzimy od tematu. I to jest w tym najfajniejsze, że rozwijamy swoje zdobyte umiejętności oraz szukamy nowych rozwiązań.

Pan Mateusz Bijaczewski jest absolwentem Zespołu Szkół Zawodowych w Mrągowie. Jego przygoda z informatyką i programowaniem rozpoczęła się w szkole średniej, potem kończąc studia uczestniczył w zajęciach z tzw. sztucznej inteligencji, następnie po kilku latach trafił jako nauczyciel do mrągowskiej zawodówki. - Staram się rozwijać w młodzieży pasje do nauki, do programowania, do ciągłego rozwijania swojego umysłu, a to w dużej mierze dają takie właśnie zajęcia. Zestaw, z którego udało się zbudować robota, to na razie jedyna konstrukcja, ale mam nadzieję, że niedługo szkoła wzbogaci się o kolejne zestawy.

*od lewej: Hubret Sasim, nauczyciel Mateusz Bijaczewski, Martyna Trzcińska, Mateusz Pietras, Oskar Brzozowski i Szymon Paliński

pj

Słowa kluczowe:
 

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Komentarze  

# Magda (IP: 79.185.*.122) 2017-03-04 01:56
Mąż rację Domiś wbijać
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Dominik (IP: 83.24.*.1) 2017-03-03 20:11
Wbijać
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# groover (IP: 89.229.*.101) 2017-03-03 17:40
Brawa dzieciaki !!!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# R. (IP: 89.231.*.202) 2017-03-03 10:00
Rodzynek po środku :-)
Brawo młodzież z ZSZ!!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Magda (IP: 89.231.*.214) 2017-03-03 09:56
a który to nauczyciel?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Madzia (IP: 79.187.*.186) 2017-03-03 12:38
czytanie ze zrozumieniem tekstu plus zdjęcie - oto odpowiedź
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Absolwent (IP: 83.3.*.18) 2017-03-03 09:51
Brawo Młodziak :)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# xD (IP: 83.9.*.113) 2017-03-03 13:43
RZEPA xD
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować

Sonda

Czy weźmiesz udział w tegorocznych wyborach samorządowych

Tak - 87.1%
Nie - 10.5%
Nie podjąłem(-ęłam) decyzji - 1.8%

Głosów ogółem: 171
Głosowanie w tej sondzie zakończyło się w: marzec 2, 2018
X Zamknij
X Zamknij