W sobotę 25 marca o godz. 17.00 zapraszamy na spotkanie z teatrem z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru. Będziemy go świętować z wyjątkowym zespołem jakim jest Teatr Przebudzeni z Ostródy. W ich wykonaniu zobaczymy spektakl "Szatnia". Przed gośćmi z Ostródy zaprezentuje się grupa teatralna Insania ze spektaklem "Czarny Rodryg".

Spektakl „Szatnia” inspirowany jest twórczością Tadeusza Kantora, jest syntezą między tym co było, co jest i co będzie lub co może być. To zderzenie przeszłości, historii postaci z teraźniejszością, aktualnym położeniem, tzw. „byciem w niebycie”. Wrzuceni w przestrzeń, w tytułową „szatnię” pytają: „co dalej?”. spektakl to swoisty rachunek sumienia bohaterów, a jednocześnie odbiorców, stawia pytania o zasadnicze wartości i relacje międzyludzkie, o sens życia. zatem „jak żyć, by nadal być?”. Akcji towarzyszy uczucie odrealnienia, nieważkości, a wszystko, by zatrzymać widza, skłonić do refleksji nad „sztuką życia i… umierania”.

Spektakl został wielokrotnie nagrodzony na prestiżowych ogólnopolskich festiwalach teatralnych. Między innymi nagrodami głównymi podczas przeglądów i konkursów: „Czwarta Ściana” w Turku, „Baby” w Olsztynie, Rypińska Wiosna Teatralna, „Galimatias” w Teresinie, OFMAT w Krakowie, Słodkobłękity w Zgierzu. Byl prezentowany na wielu festiwalach a także dla studentów i wykładowców w PWST w Warszawie (Państwowa Wyższa Szkoła Teatralna).

Od początku pracy nad spektaklem wiadomo było, że będzie to nietuzinkowy i wyjątkowy spektakl: dogłębnie poruszający, refleksyjny i poważny, lecz jednocześnie z nutą humoru i spontaniczności. Obrana konwencja "nurtu kantorowskiego" i odczucie przy tym swoistego sacrum okazało się „strzałem w dziesiątkę”, co czujemy po reakcjach publiczności za każdym razem, gdy schodzimy ze sceny. Inspiracją spektaklu stała się twórczość Tadeusza Kantora oraz wizyta Zespołu w Cricotece w Krakowie – muzeum, miejscu szczególnym, w którym można zetknąć się ze sztuką Kantora i „poczuć ją” na wielu płaszczyznach.

Teatr Przebudzeni działa przy Polskim Stowarzyszeniu na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną, Koło w Ostródzie od 2003 r. Grupa propaguje głównie teatr ruchu i muzyki, lecz w najnowszym spektaklu wykorzystuje także słowo. Teatr to dla grupy swoista forma terapii i wyrażenia siebie, a spektakle to swego rodzaju manifesty, nad którymi zespół pracuje wspólnie. Teatr uczestniczy głównie w festiwalach osób pełnosprawnych, burząc przy tym mity i stereotypy dotyczące osób niepełnosprawnych.

Źródło: CKiT Mrągowo

Słowa kluczowe:
Dzień Teatru Mrągowo Ckit kultura spektakl 

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Sonda

Czy weźmiesz udział w tegorocznych wyborach samorządowych

Tak - 87.1%
Nie - 10.5%
Nie podjąłem(-ęłam) decyzji - 1.8%

Głosów ogółem: 171
Głosowanie w tej sondzie zakończyło się w: marzec 2, 2018
X Zamknij
X Zamknij
McDonald`s czerwiec