„Język polski jest ę - ą”. Pod takim hasłem w I Liceum Ogólnokształcącym w Mrągowie uczniowie obchodzili Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Z tej okazji odbył się wykład dotyczący tendencji współczesnej komunikacji językowej oraz specjalnie przygotowana językowa rozrywka w postaci karaoke. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji!

W ramach Międzynarodowych Dni Języka Ojczystego w poniedziałek 20 lutego uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. Obrońców Westerplatte w Mrągowie mieli okazję posłuchać wykładu dr Izabeli Matusiak z Instytutu Polonistyki i Logopedii, Zakładu Historii Języka Polskiego Uniwersytetu Warmińsko - Mazurskiego w Olsztynie pt. "Tendencje w języku i komunikacji". Uczniowie mieli okazję sprawdzić, jak wyglądałby nasz polski język pozbawiony znaków diakrytycznych, czyli naszych charakterystycznych „ogonków”. Dlatego w szkole pojawiły się fragmenty łamańców językowych pisane właśnie bez charakterystycznych dla języka polskiego: ą, ę, ź, ć, ś, ń, ż itd.

Na przerwach nauczyciele języka polskiego wspólnie z uczniami przygotowali językową rozrywkę. Można było np. zmierzyć się z głoskami szeleszczącymi w karkołomnych rymowankach czytanych w zawrotnym tempie lub dać się ponieść muzycznemu szaleństwu karaoke śpiewając piosenki z tekstami pozbawionymi polskich znaków.

Język polski jest ą-ę

Książki i projekty edukacyjne

podnoszące kompetencje procesowe

Adwokat
Diabła

Iain Morley
Adowkat Diabła Kup książkę Kup audiobook

Na końcu
świata

Wawrzyniec Siedlecki
Na końcu świata Kup książkę

Na końcu świata
czyli Afryka dzika

Wawrzyniec Siedlecki
Na końcu świata czyli Afryka dzika Kup książkę Kup audiobook

Przygody
Belli

Lillienne Golc
Przygody Belli Kup książkę

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Sonda

Czy weźmiesz udział w tegorocznych wyborach samorządowych

X Zamknij
X Zamknij