„Język polski jest ę - ą”. Pod takim hasłem w I Liceum Ogólnokształcącym w Mrągowie uczniowie obchodzili Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Z tej okazji odbył się wykład dotyczący tendencji współczesnej komunikacji językowej oraz specjalnie przygotowana językowa rozrywka w postaci karaoke. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji!

W ramach Międzynarodowych Dni Języka Ojczystego w poniedziałek 20 lutego uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. Obrońców Westerplatte w Mrągowie mieli okazję posłuchać wykładu dr Izabeli Matusiak z Instytutu Polonistyki i Logopedii, Zakładu Historii Języka Polskiego Uniwersytetu Warmińsko - Mazurskiego w Olsztynie pt. "Tendencje w języku i komunikacji". Uczniowie mieli okazję sprawdzić, jak wyglądałby nasz polski język pozbawiony znaków diakrytycznych, czyli naszych charakterystycznych „ogonków”. Dlatego w szkole pojawiły się fragmenty łamańców językowych pisane właśnie bez charakterystycznych dla języka polskiego: ą, ę, ź, ć, ś, ń, ż itd.

Na przerwach nauczyciele języka polskiego wspólnie z uczniami przygotowali językową rozrywkę. Można było np. zmierzyć się z głoskami szeleszczącymi w karkołomnych rymowankach czytanych w zawrotnym tempie lub dać się ponieść muzycznemu szaleństwu karaoke śpiewając piosenki z tekstami pozbawionymi polskich znaków.

Język polski jest ą-ę


Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Sonda

Czy weźmiesz udział w tegorocznych wyborach samorządowych

Tak - 87.1%
Nie - 10.5%
Nie podjąłem(-ęłam) decyzji - 1.8%

Głosów ogółem: 171
Głosowanie w tej sondzie zakończyło się w: marzec 2, 2018
X Zamknij
X Zamknij