Koty wolno żyjące na terenie naszego powiatu dzięki Stowarzyszeniu Kociarze Mrągowo oraz karmicielkom mają co jeść, gdzie spać i są pod stałą opieką. Odkąd stowarzyszenie działa w naszym powiecie zdecydowanie poprawiła się sytuacja kotów. Jednak nie każdemu to odpowiada. Są tacy, którzy pozbawiają je dachu nad głową.  

Niespełna miesiąc temu uczniowie z Ośrodka Szkolenia i Wychowania OHP, ze środków Urzędu Miejskiego zbudowali specjalnie dla kotów wolno żyjących domek, który stanął przy byłym Zakładzie Doskonalenia Zawodowego na osiedlu Grunwaldzkim. Budowla o niewielkich wymiarach została postawiona w bezpiecznym i zarazem niewidocznym miejscu, tak żeby nikomu nie przeszkadzała. Niestety, nie na długo.

– W sobotę 12 lutego zauważyliśmy zniknięcie domku dla kotów – mówi Pani Ania, karmicielka z Osiedla Grunwaldzkiego. – Domek zbudowali uczniowie mrągowskiego OHP, był nie za duży, wyściełany styropianem oraz specjalną matą izolacyjną, która chroniła przed zimnem. W domku szybko znalazły schronienie bezdomne kociaki. Specjalnie został postawiony w takim miejscu, żeby nikomu nie przeszkadzał.

To nie pierwszy tego rodzaju przypadek. Dwa lata temu jeden z mieszkańców osiedla zbudował podobny domek dla kotów i także został zniszczony. W ostatnim czasie dochodziło również do sytuacji podtruwania czworonogów.

W zbudowanym przez uczniów domku zamieszkiwały trzy koty. Po tym jak domek zniknął, w to miejsce powrócił tylko jeden z nich (widoczny na zdjęciu). Wolontariusze stowarzyszenia szukają obecnie osoby, która przygarnęłaby kotka na stałe.

O zaistniałej sytuacji niszczenia domków została poinformowania mrągowska policja, która prowadzi w tej sprawie postępowanie. Dodatkowo Stowarzyszenie Kociarze Mrągowo wystosowało w formie pisemnej „Apel o tolerancji” do wspólnot mieszkaniowych oraz zarządców ogrodów działkowych na terenie Mrągowa. Treść apelu znajdziecie poniżej. Spółdzielnia Mieszkaniowa na osiedlu Grunwaldzkim wyraziła już chęć rozmowy w tej sprawie ze Stowarzyszeniem.

pj
 


Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Komentarze  

# EM (IP: 37.47.*.228) 2017-02-19 14:45
Rozumiem i szanuję osoby, które zajmują się bezdomnymi kotami jednakże uważam, że są ważniejsze problemy na świecie niż koty. Może warto rozejrzeć się dookoła i pomyśleć o innych ludziach. Może obok nas jest ktoś kto potrzebuje bardziej pomocy niż kocury. Zamiast zajmować się pierdołami pomóżcie dzieciom, bezdomnym czy też ubogim mało macie biedy w Polsce?Błagam ogarnijcie się...
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# ME (IP: 83.9.*.207) 2017-02-19 17:18
Jednego nie rozumiem, dlaczego ludzie, którzy poświęcają swój czas, wysiłek i pieniądze mają zmieniać swoje priorytety i zacząć pomagać chorym, dzieciom, komarom, królikom itp itd? Dlaczego ktoś ma im narzucać komu maja pomagać, skoro robią to z własnej nieprzymuszonej woli....a może to jednak EM musi się 'ogarnąć' i zacząć czynić zamiast doradzać innym..? A może jedno mogą pomagać kotom, inni psom, jeszcze inni ludziom, dzieciom, komarom, królikom, świnkom morskim itp itd?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# nie kociarz (IP: 89.229.*.138) 2017-02-19 13:20
może weźcie kociarze te kotki do domu bo oszczanych przez koty drzwi wejściowych do bloków i samochodów mamy dość !!!! Smród pod oknami na parterze jest nie do zniesienia !!!!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# mika (IP: 89.231.*.47) 2017-02-18 20:00
sama jestem właścicielem jednego kotka, ale to co wyprawiają Ci Kociarze to już jest lekka przesada, rozumiem że chcą pomagać, ale linczować jakiegoś człowieka za to że zniknął domek dla "BEZDOMNYCH" kotów to lekkie przegięcie. Skoro są bezdomne to jakim cudem mają dom. Tak samo pisanie, że koty są dobrem narodowym tak jak to na facebook było napisane to lekka przesada. Skoro tak dbacie o koty to może i o inne zwierzęta zacznijcie dbać bo będzie im smutno że są pomijane. Zapewne zaraz i ja zostanę zlinczowana za to co piszę, ale Kochani Nasi Kociarze ogarnijcie się troszkę, są poważniejsze problemy niż bezdomne koty. Może już lepiej zacząć pomagać biednym chorym dzieciom, które potrzebują pomocy w leczeniu na przykład. Bo te dzieci już prędzej są naszym dobrem narodowym niż jakieś tam koty. Pozdrawiam Serdecznie Fanatyków Kociarstwa.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# fanatyk kociarstwa (IP: 83.24.*.146) 2017-02-18 21:38
Najwięcej mają do powiedzenia ludzie, którzy robią najmniej! Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby Pani pomagała tym biednym, chorym dzieciom, a nie narzucała swoje propozycje pomocy innym...hm najlepiej pomaga się cudzymi rączkami i najwięcej się wtedy 'kłapie dzióbkiem' :)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# nie kociarz (IP: 89.229.*.138) 2017-02-19 13:22
to weź sobie te kotki do domu
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# mika (IP: 89.231.*.47) 2017-02-18 22:04
A skąd Pan/Pani wie, że nie pomagam ? Skoro Pani?pan nie wiesz to proszę się nie wypowiadać. Prawo do swojego zdania i takiej wypowiedzi też mam i jak się coś nie podoba to nikt nie każe czytać. Tym tak zwanym BEZDOMNYM kotą tez pomagałam nie raz, bo jak były zbiórki to dawałam ile mogłam i ile byłam wstanie, ale bez przesady żeby od razu nazywać koty dobrem narodowym, to już przegięcie. Skoro tak zażarcie pomagacie kotom i walczycie o ich prawa to dlaczego nie zawalczycie o prawa innych zwierząt w Mrągowie ? Mogą poczuć się urażone, a skoro koty to dobro narodowe to i inne zwierzęta również. Ciągle tylko koty, a co z psami, co z ptakami, rybami itp. ? Inne zwierzęta pomocy nie potrzebują ? Tylko koty ?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# fanatyk kociarstwa (IP: 83.24.*.146) 2017-02-19 10:05
W dalszym ciągu polecam Pani, żeby sama zajęła się Pani pomocą tym wszystkim wymienionym zwierzakom, skoro ich los, tak bardzo leży Pani na sumieniu...i żeby przestała Pani narzucać innym swoją wole i pomysły na pomoc, każdy pomaga jak chce, potrafi i tyle, a argumenty, że inne zwierzęta, chore dzieci, starsi ludzie, ptaszki itp itd są po prostu nie na miejscu. Nie podoba się Pani forma pomocy kotom, to proszę nie brać w tym udziału i nie marudzić, a najlepiej zabrać się za tą pomoc innym, o której Pani tak szumie tu się rozpisuje i ratuje te wszelkie dobra narodowe, które są w Pani mniemaniu tak bardzo ważne.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# nie kociarz (IP: 89.229.*.138) 2017-02-19 13:23
a na te inne zwierzątka dają kasę z naszego budżetu ????
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# 123 (IP: 83.6.*.242) 2017-02-18 11:42
PROPONUJĘ ZBUDOWAĆ NA OBRZEŻACH MIASTA WIELKĄ KOCIARNIĘ I TAM PRZECHOWYWAĆ TE BEZDOMNE KOCIARSKIE STADO, A NIE BUDOWAĆ DOMKI WŚRÓD LUDZI.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Leviatan (IP: 89.229.*.26) 2017-02-16 21:15
Jak bezdomny kotek mógł stracić domek sama nazwa bezdomny mówi że był bez domku. Biedne sierściuchy... Hahahahahaha
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# voodoo (IP: 89.229.*.6) 2017-02-17 21:16
To są ludzie, którzy mają fazy. Na fb już łoją osobę, która ma inne poglądy. Sierściucha raz przejechałem przy 140 km/h na trasie OL-NMR i pomimo urwanej dokładki zderzaka nie żałuję :D .
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# fanatyk kociarstwa (IP: 83.24.*.146) 2017-02-18 21:40
Cytuję voodoo:
To są ludzie, którzy mają fazy. Na fb już łoją osobę, która ma inne poglądy. Sierściucha raz przejechałem przy 140 km/h na trasie OL-NMR i pomimo urwanej dokładki zderzaka nie żałuję :D .

Brawo! Doprawdy jest się czym pochwalić...
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# wioska barbarzyńska (IP: 83.9.*.176) 2017-02-15 17:39
Ale panowie im Kotom bezpańskim bedzie lepiej tym więcej będa się rozmnażały i będzie więcej bezdomnych biednych kotków lepiej by było przeznaczyć parę groszy na kastrację kocic .
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Kocia (IP: 89.229.*.55) 2017-02-15 18:23
odsyłam do programu walki z bezdomnością, Mragowo od kilku lat oferuje zabiegi na koszt miasta, wykonywane są w lecznicach po złożeniu wniosku. Wszystko jest pod kontrolą
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Ania (IP: 5.60.*.103) 2017-02-15 15:42
Młodzież z Ośrodka Szkolenia i Wychowania OHP, szanowna redakcjo.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Kocia (IP: 89.229.*.55) 2017-02-15 18:25
nie bądzmy tacy szczegółowi od lat funkcjonuje i się przyjęło w głowach i umysłach ludzi
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Oburzona (IP: 31.0.*.121) 2017-02-15 14:40
Zabic tego sk... co ukradl domek i jeszcze podtruwa biedne zwierzaki
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# voodoo (IP: 89.229.*.6) 2017-02-17 23:20
Cytuję Oburzona:
Zabic tego sk... co ukradl domek i jeszcze podtruwa biedne zwierzaki

Pani oburzona, mam nadzieję że będziesz umierać w męczarniach.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Kocia (IP: 89.229.*.55) 2017-02-15 18:27
on nie rozumie, że nie ma racji to mieszaniec bloku mysli że jak nienawidzi kotów to mu wszystko wolno
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować

Pogoda

Dziś
2°C
deszcz ze śniegiem
1018 hPa
Noc
temp. 1°C
deszcz
1014 hPa
Jutro
temp. 4°C
deszcz
1010 hPa

Sonda

Czy chcesz wprowadzenia dwukandencyjności dla wójtów, burmistrzów i prezydentów miast?

Tak - 61.7%
Nie - 35%
Nie mam zdania - 2.4%

Głosów ogółem: 206
Głosowanie w tej sondzie zakończyło się w: luty 15, 2017