W trakcie ferii zimowych mieliśmy okazję poprowadzić warsztaty dziennikarskie dla młodzieży z Gimnazjum w Pieckach. Uczestnicy otrzymali od nas zadanie domowe, czyli przygotowanie relacji z tego spotkania. Wywiązali się z niego znakomicie, a najlepsze relacje obiecaliśmy umieścić na łamach naszego portalu. Oto one! Zdolną mamy młodzież...


Ferie spędzone w szkole

Gimnazjaliści z Piecek uznali, że nie dość im szkoły. Pierwszego dnia ferii, wcześnie rano, postanowili spotkać się na warsztatach dziennikarskich.

W poniedziałkowe przedpołudnie (23.01.2017r.) około godziny 9:00 kilkoro uczniów pod opieką trzech polonistek zebrało się na warsztatach dziennikarskich, które poprowadzili panowie z redakcji Mrągowo24.info – Paweł Krasowski i Piotr Piercewicz. Opowiedzieli nam o sobie, o tym, czym się zajmują, o swojej stronie internetowej mrągowo24.info. Nie było osoby, która choć raz nie odwiedziła tego portalu.

W kolejnej części spotkania mogliśmy wykazać się swoja pomysłowością i twórczością. Otrzymaliśmy dwie kartki. Na jednej był podany artykuł wraz z lidem, na drugiej artykuł z tytułem. Nasze zadanie polegało na stworzeniu brakujących elementów, które później przedstawialiśmy. Dostaliśmy parę cennych wskazówek i rad od panów redaktorów, dzięki czemu było nam łatwiej.

W chwili przerwy na poczęstunek zadawaliśmy pytania, rozmawialiśmy i żartowaliśmy. Panowała przyjemna atmosfera.

Na koniec zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcie. Podziękowaliśmy za poświęcony nam czas miłymi słowami i słodkim upominkiem. Przyznam, że nie miałam chęci wstawać tak wcześnie rano w ferie, ale teraz nie żałuję. Poznałam ciekawych ludzi, od których dużo się nauczyłam. Było warto!

Kamila Niedźwiecka, III c Gimnazjum w Pieckach


Ciekawy początek ferii. Zajęcia dziennikarskie w Zespole Szkół w Pieckach!

Uczniowie Gimnazjum w Pieckach nie mogą się nudzić w trakcie trwania ferii. Już pierwszego dnia zostały dla nich zorganizowane zajęcia dziennikarskie.

Organizatorkami warsztatów były trzy polonistki z pieckowskiego gimnazjum, prowadziło je natomiast dwóch sympatycznych panów dziennikarzy z portalu internetowego Mrągowo24.info – Piotr Piercewicz i Paweł Krasowski. Wszyscy chętnie przybyli do szkoły na 9, bo w końcu to o godzinę później niż zwykle.

Na początku spotkania uczestnicy przedstawili się sobie nawzajem i po pierwszych miłych słowach panowie zaczęli opowiadać o swoim zawodzie. Uczniowie byli zafascynowani i z chęcią słuchali dalszych ciekawostek o sposobie pisania artykułów czy prowadzeniu strony internetowej. Pojawiło się nawet kilka tajemnic zawodowych, ale zgodnie z zasadą tajemnic nie zdradzimy. Była okazja wykazania się kreatywnością, również ze strony nauczycieli. Mianowicie każdy mógł wymyślić i przedstawić własny tytuł przykładowego artykułu prasowego. Dowiedzieliśmy się też, czym jest lid. Nie było możliwości, aby ktoś choć przez chwilę się nudził. Czekamy na więcej takich zajęć i dziękujemy !

Podziękowania słowne jednak nie wystarczą. Chyba każdy lubi zjeść coś słodkiego, więc na koniec zajęć wręczyliśmy panom prowadzącym skromny torcik. Mamy nadzieję, że smakował całej redakcji.

Jeszcze raz serdeczne dzięki !

Kornelia Pielach, III c Gimnazjum w Pieckach


Warsztaty dziennikarskie w Gimnazjum w Pieckach

W jaki sposób zbierać materiały do artykułu prasowego? Skąd czerpać informacje? Jakie predyspozycje powinien mieć dobry dziennikarz? Na te pytania i wiele innych odpowiedzieli nam dziennikarze z mrągowskiego portalu Mrągowo24.info -  Piotr Piercewicz oraz Paweł Krasowski  podczas spotkania z uczniami Gimnazjum w Pieckach na warsztatach dziennikarskich, które odbyły się 23 stycznia (pierwszy dzień ferii zimowych).

My - „Ciekawscy”, pod opieką pani Doroty Sadłowskiej, Moniki Mazur oraz Lucyny Turek  czekaliśmy z niecierpliwością na przyjazd panów.

Po miłych słowach powitania i wzajemnym zapoznaniu się mimo feryjnego nastroju przystąpiliśmy do pracy. Panowie przybliżyli nam zasady pomocne przy pisaniu tekstów publicystycznych: „odwrócona piramida” i „sześć pytań”. Dowiedzieliśmy się, jak poprawnie napisać artykuł i jaką rolę pełni lead. Mrągowscy goście z pasją opowiadali nam o swojej pracy, pierwszych artykułach oraz rywalizacji gazet między sobą.

Następnie dostaliśmy zestaw zadań do wykonania. Każdy mógł się pochwalić swoimi efektami oraz usłyszeć wiele cennych rad. Podczas słodkiego poczęstunku zadawaliśmy różne pytania dotyczące pracy dziennikarza prasowego. Panowie pokazali nam również swój video reportaż o najstarszym szewcu w Mrągowie. Ten materiał nie tylko nas zaskoczył, ale też zachwycił. Dostarczył nam wiele pozytywnych pomysłów oraz zmotywował do działania.

Na koniec spotkania podziękowaliśmy panom za poświęcony czas i tak miłą współpracę. A wszystko to podsumowaliśmy wspólnym zdjęciem, by przypominało nam o wartościowych wspólnych chwilach, bo życie składa się z chwil. Ulotnych, przemijających, ale przecież „piękne są tylko chwile''.

Praca w mediach to niełatwy zawód. Wymaga od dziennikarza dużo kreatywności, poświęconego czasu oraz wytrwałości. O tym mogli się przekona uczniowie naszej szkoły podczas tego wspaniałego spotkania, za które bardzo dziękujemy!

Kinga Ściechowska, III a Gimnazjum w Pieckach


Dodaj komentarz:

Sonda

Czy jesteś zadowolona(y) z obecnych wydarzeń w radzie miasta i powiatu?

Nie, te zmiany niczego nie wnoszą - 80.8%
Tak, to są zmiany na lepsze - 13.1%
Nie mam zdania na ten temat - 6.2%

Głosów ogółem: 130
Głosowanie w tej sondzie zakończyło się w: październik 20, 2019
X Zamknij
X Zamknij