Policjanci z Warmii i Mazur zainaugurowali w Mrągowie kampanię „Wspólnie dla bezpieczeństwa na stoku” objętej patronatem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji. Na Górze Czterech Wiatrów pojawili się policjanci na nartach, a także władze samorządowe. Wszystkim zależy na tym, by na warmińsko-mazurskich stokach było bezpiecznie.

Warmia i Mazury, z czego nie wszyscy mogą sobie zdawać sprawę, to region atrakcyjny turystycznie przez cały rok. Oprócz tysiąca jezior, pojawiło się tu wiele miejsc i obiektów, z których mogą korzystać amatorzy sportów zimowych. Dlatego musimy zadbać o ich bezpieczeństwo, mówią jednym głosem samorządowcy i policjanci.

Warmia i Mazury atrakcyjne nie tylko latem
Warmia i Mazury to niewątpliwie region bardzo atrakcyjny turystycznie. Zainteresowanie to dotyczy już nie tylko wypoczynku wakacyjnego, ale także zimowego. Wraz z coraz prężniej rozwijającą się infrastrukturą służącą uprawianiu sportów zimowych, region ten przyciąga coraz więcej amatorów narciarstwa, co wiąże się z koniecznością zapewnienia tej grupie bezpieczeństwa. Tylko mrągowski ośrodek sportowy na Górze Czterech Wiatrów szacunkowo w sezonie zimowym w ubiegłych latach gościł od 20 do 60 tysięcy amatorów narciarstwa. We wtorek 31 stycznia właśnie w tym miejscu zainaugurowano kampanię. W wydarzeniu uczestniczyli Wojewoda Warmińsko - Mazurski Artur Chojecki, Dyrektor Biura Prewencji Komendy Głównej Policji – insp. Dariusz Minkiewicz, Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Olsztynie mł. insp. Arkadiusz Sylwestrzak oraz przedstawiciele władz samorządowych.

Zjazdy pod okiem policyjnych narciarzy
Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców, jak i gości odwiedzających region, Komenda Wojewódzka Policji w Olsztynie przeszkoliła policjantów, którzy pełnić będą codzienną służbę na terenie stoków narciarskich województwa. Zadania służbowe tych funkcjonariuszy, oprócz obecności i dbałości o bezpieczeństwo narciarzy, koncentrować się będą na zagadnieniach profilaktycznych.

Policyjnych narciarzy będzie można spotkać na terenie:

  • Góry Chrobrego w Elblągu,
  • Wyciągu Narciarskiego w Okrągłym,
  • Pięknej Góry w Gołdapi,
  • Kurzej Góry w Kurzętniku,
  • Góry Czterech Wiatrów w Mrągowie
  • Wyciągu Narciarskiego Kartasiówka w miejscowości Ruś.

Policjantów na w/w stokach narciarskich można spotkać już od wczoraj. Funkcjonariusze ci, prywatnie amatorzy sportów zimowych, na co dzień pełniący służbę w Oddziale Prewencji Policji w Olsztynie, przeszli szkolenie teoretyczne i praktyczne. Służba pełniona na stoku, z oczywistych powodów, ma zupełnie inny charakter. Dlatego zależy nam na tym, aby policjanci byli bardzo dobrze przygotowani zarówno pod kątem egzekwowania przepisów prawa, przeprowadzania interwencji, ale także edukowania dzieci, młodzieży i dorosłych w zakresie bezpiecznych zachowań podczas uprawiania sportów zimowych – powiedział mł. insp. Arkadiusz Sylwestrzak Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Olsztynie nadzorujący pion prewencji - Na Warmii i Mazurach trwają ferie. Służby policyjnych narciarzy to kolejny element realizacji zadań związanych z bezpieczeństwem dzieci i młodzieży w tym czasie.

Samorządy, przedsiębiorcy i policja – partnerzy na rzecz bezpieczeństwa
Służby policyjnych narciarzy to po raz kolejny dowód słuszności tezy, że bezpieczeństwo to wspólna sprawa policji, władz samorządowych i lokalnych przedsiębiorców. Policyjne patrole czuwające nad bezpieczeństwem amatorów sportów zimowych zostały wyposażone dzięki środkom, które na ten cel przeznaczył Wojewoda Warmińsko-Mazurski. Funkcjonariusze mogli się szkolić na Górze Czterech Wiatrów dzięki samorządowi Mrągowa oraz lokalnym przedsiębiorcom, którym zależy na bezpieczeństwie, w związku z czym użyczyli policjantom obiekt i sprzęt

Profilaktyka, konkursy i nagrody
Uroczysta inauguracja kampanii informacyjno-edukacyjnej "Wspólnie dla bezpieczeństwa na stoku" oraz służb policyjnych patroli narciarskich jest okazją do nauki o zimowym bezpieczeństwie, można tu spotkać policyjnych profilaktyków, dzielnicowych, funkcjonariuszy ruchu drogowego, których zadaniem jest edukacja młodszych i starszych narciarzy. Każdy może zobaczyć policyjny poduszkowiec, który funkcjonariusze wykorzystują podczas akcji ratowniczych prowadzonych w trudno dostępnych terenach, np. na oblodzonym jeziorze. Można również sprawdzić swoją wiedzę i umiejętności. Instruktorzy i policjanci przygotowali konkursy, w których uczestnicy będą walczyć o nagrody ufundowane przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji w ramach Programu Ograniczania Przestępczości i Aspołecznych Zachowań "Razem bezpieczniej" im. Władysława Stasiaka.

Stok nie jest dla bałwanów
„Stok nie jest dla bałwanów” – to nazwa konkursu plastycznego dla dzieci i młodzieży, którego organizatorem jest Biuro Prewencji Komendy Głównej Policji, a który służy promocji właściwych zachowań na stoku. Niemniej jednak, każdy narciarz musi pamiętać o przestrzeganiu regulaminu obiektu oraz przepisów prawa obowiązujących na stokach, a szczególnie tych wynikających z Ustawy o bezpieczeństwie i ratownictwie w górach i na zorganizowanych terenach narciarskich. Osoba, która nie ukończyła 16 roku życia na zorganizowanym terenie narciarskim ma obowiązek jeździć wyłącznie w specjalnym kasku ochronnym. Karę poniesiemy także jeśli będziemy jeździć na nartach lub desce snowboardowej po alkoholu lub środkach odurzających.

Każdy amator sportów zimowych, zanim ruszy na stok, powinien zapoznać się, a później respektować zapisy Dekalogu Międzynarodowej Federacji Narciarskiej (FIS).

Źródło: KWP w Olsztynie/ Biuro Prewencji KGP/ mw

Fot. Piotr Piercewicz oraz Biuro Prasowe KWP

Inauguracja policyjnej kampanii na stokach


Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Komentarze  

# On (IP: 89.231.*.253) 2017-02-03 10:01
I gdzie są te milicjanty na stoku??? Nie było ich od dwóch dni. A może będą dziś hahaha. Czujecie się bezpieczniej??? To wszystko to matrix, statystyka, i bujda. Tak wygląda milicja. Nie mając nic zróbmy coś. Jedna wielka pozoracja.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Woszk (IP: 5.172.*.24) 2017-02-02 08:59
Teraz już wiadomo dlaczego dziury połatali na drodze na G4W.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# On (IP: 89.231.*.253) 2017-02-01 15:47
Nastepni misiewicze. Nic tylko pozoracja. Aby się pokazać. Najpierw kolędy w godzinach służbowych a teraz bal na stoku na koniec zimy. Skąd wzięli tych pięciu policjantów na nartach? może z Zakopanego. A po co ten poduszkowiec ??? A sprawny??? Nic tylko pod publikę, fotki się liczą. W komendach nie ma podstawowych rzeczy do pracy, o stanie aut nie wspomnę. Ale zabawa trwa.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Vinda (IP: 89.231.*.36) 2017-02-07 02:48
Nie masz pojęcia co to są "godziny służbowe" to się nie wypowiadaj. KAŻDE działanie na rzecz poprawy bezpieczeństwa jest tego warte, nawet jeśli uratuje się życie lub zdrowie jednej osoby. Co ma stan wyposażenie do działań , które nie niosą za sobą kosztów ?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Borsuk (IP: 89.229.*.179) 2017-02-01 13:12
Wspaniały bóbr, ciekawe na co zbierał w tą tacę ? :D
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# BUNTOWNIK BEZ POWODU (IP: 89.229.*.251) 2017-02-01 14:59
Na przyszłe mandaty dla narciarzy.
Nie ma już miejsc wolnych od kontroli i mandatów.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# NMR (IP: 89.229.*.159) 2017-02-01 18:08
Ciekawe co byś powiedział"bałw ani-buntowniku" , gdyby rozpędzony pijany bałwan z całym impetem wpadł na twoje dziecko-stawiaj ące pierwsze kroki na stoku.
No ale ty nigdy nie jeździłeś na nartach i nie masz wyobrażenia o tym,więc łaskawie nie wypowiadaj się w tym temacie ...
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# BUNTOWNIK BEZ POWODU (IP: 89.229.*.251) 2017-02-01 20:40
BARANIE - BAŁWANIE
BEZ MILICYJI BYŁO BEZPIECZNIE .
TAM POTRZEBNI SĄ PROFESJONALNI INSTRUKTORZY.
A NIE POSTERUNKI Z LIZAKAMI I MANDATAMI.
Następna niepotrzebna akcja milicjyji. Dla zmiany wizerunku negatywnego. Koncerty, czytanie bajek, nauki dla dzieci w szkołach, co jeszcze wymyślą? Toć to jest organ ścigania, niech tym się zajmą do jasnej Anielci.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# NMR (IP: 89.229.*.159) 2017-02-01 22:12
Bałwanie-barani e, - teraz mamy policję ,nie milicyję .
Instruktorzy tam są (całkiem nieźli) ale to nie ma nic do rzeczy- jesli chodzi o pijanych narciarzy,którz y stwarzają zagrozenie.
A tak w ogóle nawąchałeś sie czegoś,bo trudno cię zrozumieć ?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# BUNTOWNIK BEZ POWODU (IP: 89.229.*.251) 2017-02-02 09:09
NMR

EHHH, BEZ SŁÓW.
Żal mi Cie głupcze MILICYJANCIE.
ŻENADA.
ŻEGNAM,.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# NMR (IP: 89.229.*.125) 2017-02-02 17:14
Też żal mi ciebie, żenujący "milicyjancie"
- no ale cóż głupków nie sieją ,sami się rodzą ...
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# BUNTOWNIK BEZ POWODU (IP: 89.229.*.251) 2017-02-03 17:21
NMR

Zatem żałuj, że się sam urodziłeś.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować

Sonda

Czy weźmiesz udział w tegorocznych wyborach samorządowych

Tak - 87.1%
Nie - 10.5%
Nie podjąłem(-ęłam) decyzji - 1.8%

Głosów ogółem: 171
Głosowanie w tej sondzie zakończyło się w: marzec 2, 2018
X Zamknij
X Zamknij