Budżet miasta na 2017 rok uchwalony został na ostatniej, grudniowej sesji Rady Miejskiej. Dochody i wydatki znajdują się na podobnym poziomie, około 83,5 mln zł. Wydatki na inwestycje sięgną 6,6 mln zł. Sprawdzamy, co za tę kwotę planuje zrobić miasto.

Do największych inwestycji prowadzonych przez mrągowski samorząd z pewnością można zaliczyć budowę łącznika pomiędzy Zachodnią Obwodnicą Mrągowa a ulicą Rynkową, budowę komunalnego budynku wielorodzinnego przy ulicy Kolejowej oraz dokończenie modernizacji dolnej płyty Stadionu Miejskiego.

Pierwsza z wymienionych inwestycji dotyczy modernizacji drogi, która rozpoczyna swój bieg od wybudowanego łącznika mrągowskiej obwodnicy z osiedlem Mazurskim, a kończy się na ulicy Rynkowej. Ten blisko 700-metrowy odcinek drogi obecnie posiada utwardzoną nawierzchnię, ale wykonaną dość prowizorycznie podczas budowy obwodnicy. Miasto w tej kwestii złożyło dokumentację do "Programu rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej na lata 2016 – 2019" i uzyskało dofinansowanie w kwocie ponad 2,1 mln zł. Pozostała część kosztów pochodzić będzie ze środków własnych, Zakładu Wodociągów i Kanalizacji oraz dotacji powiatu mrągowskiego.

Będą mieszkania komunalne

Drugą największą inwestycją będzie budowa bloku z mieszkaniami komunalnymi przy ulicy Kolejowej, na działce znajdującej się przy wyremontowanym kilka lat temu byłym „Krajanie”. Realizacja inwestycji rozłożona będzie na dwa lata i sfinansowana z Funduszu Dopłat Banku Gospodarstwa Krajowego i środków budżetowych miasta. Miasto planuje już także budowę kolejnego budynku w tym miejscu o takim samym przeznaczeniu.

– Do budynków przeprowadzą się użytkownicy mieszkań komunalnych z różnych części miasta, w ten sposób te lokale się zwolnią i zostaną zaadoptowane na lokale socjalne dla oczekujących na nie mieszkańców – tłumaczy Tomasz Witkowicz, zastępca burmistrza miasta. – Bardzo cieszymy się z tej inwestycji, tym bardziej, że będzie to kolejny budynek komunalny, który wybudujemy.

W 2017 roku miasto kontynuować będzie także modernizację dolnej płyty Stadionu Miejskiego, na której powstaje boisko ze sztuczną nawierzchnią. Spora część prac została wykonana jesienią, do marca ma zostać ukończona cała dolna płyta.

Dwa projekty czekają na dofinansowanie

To trzy najbardziej kosztowne inwestycje w 2017 roku. Co ponadto zaplanowano w miejskim budżecie? Planowane jest przeprowadzenie termomodernizacji budynku Szkoły Podstawowej nr 1 przy ulicy Bohaterów Warszawy. W tej kwestii samorząd złoży wniosek o dofinansowanie inwestycji. Jeśli zostanie przyznane, modernizacja rozpocznie się w tym roku. Podobnie sprawy mają się z zagospodarowaniem budynku po magazynie uzbrojenia na terenie byłej jednostki wojskowej, na potrzeby Mrągowskiego Centrum Aktywności Lokalnej. – W tym przypadku wniosek o dofinansowanie jest już złożony i czekamy na rozstrzygnięcia konkursowe. Projekt jest dobry, więc liczymy na to, że zostanie wysoko oceniony – dodaje Tomasz Witkowicz.

W 2017 roku miasto chce także m.in. zmodernizować parking przy dolnej części Cmentarza Komunalnego w Polskiej Wsi, wybudować kanalizację deszczową i oświetlenie w części ulicy Olsztyńskiej. Realizowane będą także zadania z Budżetu Obywatelskiego – budowa bramy treningowej, siłowni zewnętrznej, budowa miejsc postojowych na osiedlu Mazurskim, zagospodarowania działki przy ulicy Mazurskiej oraz zagospodarowanie miejsca pod ognisko przy ul. Giżyckiej.

Łącznie na inwestycje w mieście przeznaczono 6,6 mln zł.

W kolejnych artykułach przyjrzymy się planowanym inwestycjom w innych samorządach z terenu powiatu mrągowskiego.

Piotr Piercewicz

Słowa kluczowe:
 

Książki i projekty edukacyjne

podnoszące kompetencje procesowe

Adwokat
Diabła

Iain Morley
Adowkat Diabła Kup książkę Kup audiobook

Na końcu
świata

Wawrzyniec Siedlecki
Na końcu świata Kup książkę

Na końcu świata
czyli Afryka dzika

Wawrzyniec Siedlecki
Na końcu świata czyli Afryka dzika Kup książkę Kup audiobook

Przygody
Belli

Lillienne Golc
Przygody Belli Kup książkę

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Komentarze  

# ktoś (IP: 94.254.*.132) 2017-03-30 12:58
mówimy o inwestycji bubel stadion Mrągowo? Czy ktoś za to beknie czy będzie tak jak z Ekomelbudem
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# stefan burczymycha (IP: 91.229.*.24) 2017-01-09 16:01
narzekacie na władze mrągowskie, a ja wam zazdroszczę bo choć powoli i nie tam gdzie są jakieś potrzeby ale coś się robi, popatrzcie na gminę Sorkwity, gdzie budżetu obywatelskiego nie ma już od lat, natomiast wydawane są pieniądze z budżetu na plany i projekty, które nie wiadomo czy i kiedy ewentualnie będą zrealizowane, a ludzie dalej grzęzną na lokalnych drogach. No nie jest jeden pozytyw oczko w główce włodarza, strażaka ochotnika, który chyba nie zaliczył żadnej akcji gaśniczej, a medali ma na całej klacie tj. wymiana bardzo starych na stare wozy bojowe za cenę znacznie wyższą od tej którą można znależć w internecie. Jest to dbanie o bezpieczeństwo powszechne tylko w wąskim zakresie, czy próba wykazania się i chęć otrzymania kolejnej nagrody?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# turysta (IP: 164.127.*.19) 2017-01-09 08:19
Mrągowo to pięknie położone miasto ale smutne po godzinie 18.00 w okresie zimowym i karnawału
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# PKFR (IP: 89.231.*.47) 2017-01-06 15:40
co za beznadziejne inwestycje... Parkour Park powinien zostać wybudowany!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# abc (IP: 89.231.*.54) 2017-01-09 20:08
Hahahaha, dobre sobie, aby został zdewastowany i mało użytkowany jak skatepark? :)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Kierowca (IP: 89.229.*.176) 2017-01-06 14:50
Kamienna "droga" przez teren byłej jednostki.
Oby jak najmnie takich inwestycji - PORAŻKA!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# driver (IP: 89.231.*.142) 2017-01-25 08:28
To pogadaj sobie z konserwatorem olsztyńskim ;)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# X files (IP: 176.221.*.194) 2017-01-06 12:45
Miasto chyba zapomniało że jest jeszcze kawałek ul Mickiewicza który od lat nie jest remontowany a przecież to ściśle centrum miasta i jedna z głównych dróg dojazdowych do wielu sklepów jak i targowiska. Na remont i zagospodarowani e przestrzenne powinien doczekać się parking przy targowisku,tak wiele ludzi z niego korzysta a stan jego jest fatalny np po deszczu to tylko w woderach!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Peter (IP: 83.16.*.125) 2017-01-10 14:08
Identycznie jest na 8 maja. Targowisko, środek miasta - pełno dziur, droga unosi się pod dużym kątem, brak zatok postojowych. Kopiąc dziury bo rury się wymienia zalewa się na równo z drogą a nie zostawia 10 cm niżej! Ludzie myślcie....... Centrum Miasta Pięknieje.... A rynek - w blaszakach parę ludzi z ubraniami, wieczorami i nocami imprezy - brud smród i tyle. Po, co trzymać rynek, w tym miejscu.....
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# becio (IP: 83.24.*.150) 2017-01-06 10:01
Mieszkam na rynowej i jakoś nie mogę skumać o jaki odcinek grogi chodzi
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# lupus (IP: 89.229.*.54) 2017-01-09 14:09
ten kawałek https://www.google.pl/maps/@53.8758478,21.2932471,3a,75y,283.64h,86.71t/data=!3m6!1e1!3m4!1sDh_gUUHu-eYyEqUKdX7ECA!2e0!7i13312!8i6656
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Andrzej (IP: 89.231.*.50) 2017-01-06 09:41
A mrągowska kostka? Kiedy wezmą się za nierówne centrum, tamtędy jest strach jeździć, pieszy na chodnikach zawsze mokrzy bo powstaja kałuze w tych dołach.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Rafał (IP: 46.215.*.239) 2017-01-27 20:59
Wreszcie ktoś to zauważył. Zgadzam się w zupełności. Remont kostki brukowej na głównych ulicach Centrum (Królewiecka,Ra tuszowa,Kościus zki i Warszawska) jest pilny.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Bartek (IP: 31.135.*.83) 2017-01-06 00:11
Pani burmistrz kolejną kadencję jakoś dobrze siedzi się na miejskim stołku, a mieszkańcy ul. Lubelskiej kolejną kadencję nie mogą się doczekać nowego chodnika, zrobionej kanalizacji deszczowej, jak również normalnego doświetlenia tegoż chodnika. Za to akurat wątpliwym było zrobienie drogi i chodnika w polbrukach blisko ul.Towarowej (pomiędzy domkami jednorodzinnymi ). Żeby było śmieszniej zostało to zrobione kosztem placu zabaw dla dzieci, który już tam wcześniej był. Wstyd mi za takiego gospodarza miejskiego.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# ja (IP: 178.37.*.51) 2017-01-09 08:20
Dobrze mówisz Bartek. Wstyd za takiego gospodarza, który podejmuje tak złe, nietrafne, nieprzemyślane i nieskonsultowan e z mieszkańcami decyzje. Po co plac zabaw?! niech dzieci bawią się na ulicy, między ściskiem parkowanych aut na chodnikach, poboczach, tam jest dla nich bardzo bezpiecznie.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Frodo (IP: 5.172.*.194) 2017-01-05 20:33
Żeby tylko te skromne inwestycje naszego miasta nie były tak prowadzone jak te w 2016 r. i latach poprzednich. Poza słabym rozeznaniem potrzeb mieszkańców jakość wykonania inwestycji budzi duże zastrzeżenia jak np. kamienna droga przez teren byłej jednostki. Kto, gdzie i za takie pieniądze w obecnych czasach buduje takie drogi w mieście?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# KoMa (IP: 37.7.*.20) 2017-01-05 22:51
Konserwator zabytków - mówi to Panu coś?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# frodo (IP: 5.172.*.23) 2017-01-06 13:11
Gdzie był konserwator zabytków jak wykładano kostką polbrukową wschodnią cześć byłych koszar oraz teren przed domem wiceburmistrza, który znajduje się kilkadziesiąt metrów od obecnej "kamiennej drogi". Moim zdaniem wersje o decyzji konserwatora zabytków wymyślono żeby, uzasadnić zagospodarowani e odzyskanego kamienia z ul. Bohaterów Warszawy. Nawet to logiczne, lecz wykonawstwo drogi (luźno i byle jak położony kamień, brak podjazdów dla wózków przy chodnikach itp.) za takie pieniądze to przykład jak nie należy prowadzić takich inwestycji.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Andrzej (IP: 31.135.*.102) 2017-01-05 18:16
Kompromitacja tego miasta nie zna granic. Ul. Lubelska dalej pominięta . Będziemy nawoływać do niepłacenia podatków.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Jan Olkowski (IP: 89.229.*.49) 2017-01-05 17:13
Ależ bieda, przykro się czyta o tych "inwestycjach". Szkoda Mrągowa, w perspektywie kilkudziesięciu lat to miasto się wyludni.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Typ (IP: 83.9.*.188) 2017-01-05 17:38
To jakie inwestycje Ty byś zaplanował?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# ona (IP: 178.37.*.51) 2017-01-05 15:00
"ZATORZE" pożal się Panie Boże, kompletnie nie przemyślana, nie skonsultowana z potrzebami tamtejszych mieszkańców inwestycja. Co z tego, że jest ładnie, pięknie, że ścieżki rowerowe, chodniki, rabaty mają po 5 m szerokości skoro nie ma gdzie samochodów parkować?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Robcio (IP: 83.24.*.150) 2017-01-06 09:59
na zatorzu kazy ma domek oprucz 2 bloków i nalezy parkować na wlasnym podwurku
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# ona (IP: 178.37.*.51) 2017-01-09 08:14
z Twej wypowiedzi wynika, że mało wiesz i mało widziałeś. Po pierwsze primo są tam 3 bloki, po drugie kilka firm, zakładzików itp. wiec miejsc parkingowych baaardzo stanowczo za mało (wiem co pisze, wiem co mówię z autopsji) .
Więc jak sam widzisz powinieneś dojść do wniosku, że jednak nie każdy ma "swoje podwórko". Nadal podtrzymuje za zbędne, nie przemyślane zafundowanie nam 5 metrowych chodników, rabat etc.
p.s. ortografia:)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# on (IP: 89.231.*.142) 2017-01-25 08:26
prywatne parkingi przy zabydowie jednorodzinnej ? śmieszna jesteś ;) blokowiska w innych częściach miasta też mają swoje parkingi ? chciałbym mieć taką drogę pod swoim domem, a nie mam
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować