Anonimowe zgłoszenie i szybka reakcja mundurowych doprowadziły do zatrzymania 28-latka, który kierował osobowym Volkswagenem mając w organizmie ponad 1,5 promila alkoholu. Zatrzymany pierwszy dzień nowego roku spędził w policyjnym areszcie.

Minionej niedzieli 1 stycznia na numer alarmowy Policji zadzwonił zaniepokojony mężczyzna, który poinformował dyżurnego, że ujął kierującego, który może być pod działaniem alkoholu. Do zdarzenia doszło około godziny 03.00 na osiedlu Mazurskim w Mrągowie. Zgłaszający powiedział, że poruszając się autem ulicą od osiedla Mazurskiego do ulicy Rynkowej zauważył jadącego przed nim osobowego Volkswagena Golfa, którego kierowca podejmował dziwne manewry na drodze.

Niepokojące było to, że auto poruszało się od lewej strony do prawej tzw. „zygzakiem”. W pewnym momencie niewiele zabrakło, aby kierowca Golfa uderzył w betonowy słup latarni, później ledwo ominął znak drogowy – przejście dla pieszych. Niestety za trzecim razem uderzył w betonową latarnię. Wtedy świadek zdarzenia podszedł do mężczyzny i zatrzymał go. Mężczyzna wyczuł alkohol od kierowcy. Dlatego natychmiast zawiadomił policję i zabrał kluczyki od auta uniemożliwiając tym samym 28-latkowi ewentualną ucieczkę z miejsca zdarzenia.

Funkcjonariusze, którzy przyjechali pod wskazany adres potwierdzili przypuszczenia zgłaszającego. Policjanci zbadali stan trzeźwości 28-latka. Okazało się, że ma on ponad 1,5  promila alkoholu w organizmie. W wyniku zdarzenia mężczyzna nie odniósł żadnych obrażeń dlatego pierwszy dzień nowego roku spędził w policyjnym areszcie. Teraz mężczyzna za swoje zachowanie odpowie według Kodeksu Karnego. Za kierowanie w stanie nietrzeźwości grozi mu 2 lata pozbawienia wolności oraz zakaz kierowania pojazdami nawet do 15 lat.

Ujęcie obywatelskie

Polskie prawo daje każdemu z nas możliwość ujęcia sprawcy przestępstwa na gorącym uczynku. O tak zwanym zatrzymaniu obywatelskim mówi art. 243 § 1 Kodeksu postępowania karnego: „każdy ma prawo ująć osobę na gorącym uczynku przestępstwa lub w pościgu podjętym bezpośrednio po popełnieniu przestępstwa, jeżeli zachodzi obawa ukrycia się tej osoby lub nie można ustalić jej tożsamości”. W § 2 doprecyzowano, że osobę ujętą należy niezwłocznie oddać w ręce Policji. Przykładem okoliczności, w których możemy ująć sprawcę przestępstwa, jest sytuacja, gdy widzimy kierowcę pod wyraźnym wpływem alkoholu. Prowadzenie samochodu w stanie nietrzeźwości jest bowiem przestępstwem podlegającym karze na podstawie art. 178a kodeksu karnego. Możemy ująć pijanego kierowcę i jak najszybciej oddać go w ręce Policji, korzystając z prawa do zatrzymania obywatelskiego.– Nie jest to prawny obowiązek, ale uprawnienie, które posiada każdy obywatel. Po pierwsze należy zadzwonić pod numer 112 i poinformować Policję o uzasadnionym podejrzeniu, że ktoś jedzie pod wpływem alkoholu, np. jedzie „wężykiem”. W miarę możliwości jak najszybciej wyślemy tam patrol, by tę osobę zatrzymać. Natomiast w sytuacji, gdy czujemy, że mamy fizyczną przewagę nad pijanym kierowcą i nie zagraża on naszemu bezpieczeństwu, możemy podjąć interwencję, wyprzedzając przyjazd Policji. Przykładem takiej interwencji jest wykorzystanie momentu, gdy samochód z pijanym kierowcą zatrzymuje się na światłach. Można wówczas spróbować wyciągnąć kluczyki ze stacyjki, uniemożliwiając nietrzeźwemu dalszą jazdę. Od razu należy zadzwonić pod numer 112 i poinformować Policję o zdarzeniu. Podczas interwencji i oczekiwania na przyjazd patrolu warto skorzystać ze wsparcia innych uczestników ruchu drogowego. Podejmując jednak interwencję wobec pijanego kierowcy, zawsze należy mieć na uwadze przede wszystkim własne bezpieczeństwo.

Źródło: KWP Olsztyn


Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Komentarze  

# krzysiek (IP: 148.122.*.2) 2017-01-12 16:33
Nic nie zrobil i do aresztu a jak itd wyladowalo w rowie to dostali tylko pouczenie.smiec hu warte.sprzedawc zyki jeb.ane
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# BUNTOWNIK BEZ POWODU (IP: 89.229.*.182) 2017-01-04 12:26
KOLABORACJA, DONOSICIELSTWO.
Rozprzestrzenił o się w Mrągowie jak plaga dżumy w Londynie.
I nie chodzi to w 90% o zgłoszenie obiektywnego zła, nie donosi się z troski o popełnienie wykroczenia, czy przestępstwa, lecz po to , aby zniszczyć, zemścić sie, odegrać na człowieku na , którego się donosi.
Taki charakter maja KURPIE, osoby bardzo dotknięte negatywnymi uczuciami. Takimi jak zazdrość złość , nienawiść z byle powodu.
Opanujcie się KURPIAKI. CZŁOWIEK CZŁOWIEKOWI WILKIEM SIĘ STAJE. MODLITA SIĘ POD FIGURA, A DIABŁA MATA ZA SKÓRA. FUUUUJ.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# wp (IP: 154.57.*.225) 2017-01-03 19:10
BRAWO BRAWO BRAWO!ja mysle ze takim Obywatelom nalezy sie nagroda pieniezna od pana komendanta policji!!!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# qwerty (IP: 37.128.*.226) 2017-01-03 14:28
ci co wsiadają po alkoholu to chyba jacyś niedorozwoje umysłowe..
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Goździkowa (IP: 178.36.*.19) 2017-01-03 10:03
Zastanawia mnie, czy można anonimowo zgłosić doniesienie na osobę, która notorycznie jeździ samochodem, a nie posiada do tego uprawnień. Osoba ta czuje się po prostu bezkarna, mimo, że wielokrotnie stworzyła poważne zagrożenie na drodze...
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# qwerty (IP: 89.229.*.34) 2017-01-03 10:08
Ted Bud ?:D
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# tom (IP: 46.171.*.65) 2017-01-03 08:22
ujął mnie swoją postawą ...
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować

Sonda

Czy weźmiesz udział w tegorocznych wyborach samorządowych

Tak - 87.1%
Nie - 10.5%
Nie podjąłem(-ęłam) decyzji - 1.8%

Głosów ogółem: 171
Głosowanie w tej sondzie zakończyło się w: marzec 2, 2018
X Zamknij
X Zamknij
McDonald`s czerwiec