Certyfikat „Szkoła Przyjazna Środowisku” przyznawany jest przez Kuratora Oświaty w Olsztynie tym szkołom, które podejmują działania angażujące całą społeczność szkolną w poszanowanie zasobów środowiska oraz doskonalą procesy dydaktyczne i wychowawcze w obszarze edukacji ekologicznej i zrównoważonego rozwoju. To cenne wyróżnienie przyznawane na okres trzech lat trafiło do Szkoły Podstawowej nr 1 w Mrągowie.

Uzyskanie certyfikatu było wynikiem wielu działań dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 1 realizowanych cyklicznie we współpracy z rodzicami i innymi instytucjami takimi jak Nadleśnictwo Mrągowo, Mazurski Park Krajobrazowy, Biblioteka Pedagogiczna w Mrągowie czy Fundacji Ochrony Wielkich Jezior Mazurskich w Giżycku. Jak zawsze, w działalność ekologiczną szkoły włączyli się również  rodzice.

W ciągu ostatnich trzech lat w szkole realizowano następujące projekty:

  • „NA OCHRONIE ŚRODOWISKA TWOJE ZDROWIE ZYSKA” –2013/14
  • „POZNAJEMY TAJEMNICE MRĄGOWSKICH JEZIOR” – 2014/15
  • „PTASI ZAKĄTEK”- PRZYSZKOLNY OGRÓD DYDAKTYCZNY – 2015/16

Uczniowie, nauczyciele i rodzice angażowali się również w następujące akcje ogólnopolskie:

  • „ZIMOWE PTAKOLICZENIE” – luty 2016 r. ( we współpracy z Ogólnopolskim Towarzystwem Ochrony Ptaków),
  • „NOC SÓW” – 11 marca 2016 r. ( we współpracy ze Stowarzyszeniem „Ptaki Polskie”)

Realizacja powyższych projektów oraz wielu innych działań zaowocowała uzyskaniem wielu wyróżnień  regionalnych oraz ogólnopolskich. Oto one:

2013 r. - uzyskanie krajowego tytułu  „LOKALNE CENTRUM AKTYWNOŚCI EKOLOGICZNEJ”,

2014 r. - wyróżnienie w  Wojewódzkim Konkursie „ZDROWA ŻYWNOŚĆ W SZKOLE I PRZEDSZKOLU”,

2014 r. - uzyskanie Międzynarodowego Certyfikatu „ZIELONA FLAGA”,

2015 r. - uzyskanie Międzynarodowego Certyfikatu „ZIELONA FLAGA”, uzyskanie „GEOCERTYFIKATU”  przyznawanego przez OEE w Elblągu i  OCEE w Olsztynie

2016 r. - uzyskanie tytułu laureata Wojewódzkiego Konkursu „MŁODY ORNITOLOG” organizowanego przez W-MODN w Olsztynie, uzyskanie Międzynarodowego Certyfikatu „ZIELONA FLAGA”.

Dzieci każdego roku uczestniczą w akcjach zbiórki surowców wtórnych. Dzięki zaangażowaniu całych rodzin w ostatnim czasie zebrano 464 kg baterii, 7059 kg makulatury, 825 kg elektrośmieci oraz 181 kg puszek aluminiowych.

Dzieci poszerzają swoją wiedzę przyrodniczo - ekologiczną uczestnicząc w zajęciach pozalekcyjnych. Szkoła może poszczycić się znaczącymi osiągnięciami uzyskanymi w przyrodniczych i ekologicznych konkursach o zasięgu wojewódzkim. Szczególnie cenne jest zdobycie przez dziesięcioro uczniów tytułu laureata  Wojewódzkiego Konkursu Przyrodniczego organizowanego przez Kuratorium Oświaty w Olsztynie (wynik tylko ostatnich trzech lat). Kolejnym wielkim osiągnięciem jest fakt, że trzykrotnie z rzędu uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 w Mrągowie zdobyli  I miejsce w Mazurskiej Olimpiadzie Ekologicznej Szkół Podstawowych rejonu Wielkich Jezior Mazurskich organizowanej pod patronatem Kuratora Oświaty w Olsztynie.

Aby jednak móc osiągać sukcesy naukowe, trzeba w dzieciach zaszczepić miłość do przyrody, co w tej szkole odbywa się na wiele sposobów. W ubiegłym roku szkolnym zorganizowany został przyszkolny ogród dydaktyczny „PTASI ZAKĄTEK”, który jest miejscem odpoczynku, lecz również prac ogrodniczych. Dzieci samodzielnie sadzą rośliny, obserwują ich wzrost przeprowadzają niezbędne prace pielęgnacyjne. W zagospodarowaniu „ogródka” pomogli rodzice, którzy przekopali  teren i użyźnili glebę obornikiem.
Przy okazji realizacji tego projektu dzieci w różnorodny sposób poznawały świat ptaków. Cały rok trwała akcja dokarmiania tych skrzydlatych przyjaciół naszych podwórek. W szkole zostało zorganizowanych wiele zajęć poszerzających wiedzę (zarówno podczas zajęć kółek ekologicznych, jak też w trakcie realizacji zajęć lekcyjnych). Dzieci uczestniczyły w wielu konkursach szkolnych o tematyce przyrodniczej. Wiosną odbyło się wiele  zajęć w terenie i wycieczek edukacyjnych. Kilka klas zamieniło siedzenie w ławce na  wycieczki do Mazurskiego Parku Krajobrazowego. Młodsze dzieci masowo odwiedziły zaprzyjaźnione leśnictwa, aby przyrodę poznawać w naturalnym środowisku.
W marcu uczestnicy koła ekologicznego PRZYJACIEL PRZYRODY wybrały się nocą na zajęcia do lasu, aby podczas akcji „NOC SÓW” wywołać puszczyka nad jeziorem Sułtapie (zajęcia połączone były z nocnym spaniem w szkole na materacach sportowych).W maju uczniowie klasy 4f wspólnie z panią leśnik Ewą Pietrzak o godzinie 5.00 (o wschodzie słońca) z lornetkami w reku obserwowali ptaki uwijające się w gęstwinie gałęzi drzew. To tylko nieliczne przykłady działań , w których chętnie uczestniczą dzieci i ich rodziny.
Należy podkreślić, że tylko dzięki ogromnemu zaangażowaniu wielu nauczycieli możliwa jest realizacja tak wielu inicjatyw ekologicznych.

Źródło: UM Mrągowo


Dodaj komentarz:

Sonda

Czy jesteś zadowolona(y) z obecnych wydarzeń w radzie miasta i powiatu?

Nie, te zmiany niczego nie wnoszą - 80.8%
Tak, to są zmiany na lepsze - 13.1%
Nie mam zdania na ten temat - 6.2%

Głosów ogółem: 130
Głosowanie w tej sondzie zakończyło się w: październik 20, 2019
X Zamknij
X Zamknij