Młodzież z Turcji oraz Niemiec przyjechała do naszego miasta, aby wspólnie z mrągowską młodzieżą uczestniczyć w drugiej odsłonie trzyletniego projektu ewoca3. Dziś, 8 sierpnia w Bursie Międzyszkolnej odbyło się pierwsze spotkanie w ramach realizacji zadań tego projektu.

Od 8 do 22 sierpnia w Mrągowie odbywać się będzie Eurocamp w ramach ewoca3 przy współpracy trzech partnerów - z Polski, Niemiec i Turcji. Co roku projekt realizowany jest za każdym razem w innym kraju.

Pierwszy workcamp ewoca3 pod tytułem „Środowisko i życie społeczne” odbył się w ubiegłym roku w Niemczech, w Centrum Młodzieżowym Vorhalle w Hagen. Udział w niej wzięła 6-osobowa grupa młodzieży z opiekunem z Zespołu Szkół nr 2 w Mrągowie. Głównym zadaniem uczniów i uczestników było odnowienie świetlicy w Hagen.

W tym roku główny organizator projektu czyli Stowarzyszenie i Fundacja Borussia z Olsztyna postanowił, iż Polski workcamp zawita do Mrągowa.

- Do Mrągowa przyjechało 6 osób z Niemiec oraz 4 osoby z Turcji wraz z opiekunami. W projekcie uczestniczy 7 uczniów w Zespołu Szkół nr 2 oraz gimnazjaliści z Baranowa - mówi koordynator projektu, wicestarosta Magdalena Lewkowicz. - Tegoroczna edycja odbywa się pod hasłem „Natura, krajobraz, człowiek” i głównym zadaniem młodzieży będzie uporządkowanie cmentarza Ewangelickiego przy ul. Brzozowej w Mrągowie.

Cmentarz Ewangelicki wymaga pracy. Młodzież będzie działała przy pomocy profesjonalnego architekta. Jak zapewniają organizatorzy tego przedsięwzięcia możliwe jest, iż w przyszłym roku uda się odrestaurować cały cmentarz.

- Praca na rzecz ochrony pamięci, to właśnie było głównym bodźcem do tego, aby w Mrągowie zorganizować workcamp. Fundacja od początku swojego istnienia angażuje się w działania, które przywracają pamięć o dawnej historii naszego regionu - mówi Kornelia Kurowska, Prezes Fundacji Borussia. - Mamy też plan na przyszły rok, żeby ten projekt kontynuować i przeprowadzić projekt konserwatorski tego cmentarza.

Podczas wspólnych praktycznych działań, zajęć tematycznych i rekreacyjnych w czasie wolnym, uczestnicy poznają również nasz region. W programie projektu znajduje się zwiedzanie Mrągowa, spotkanie z burmistrzem miasta, wycieczka do Gdańska, spływ rzeką Krutynia, zajęcia językowe, a także inne formy integracji i spędzania czasu wolnego. Na zakończenie uczestnicy projektu zasadzą drzewko pamięci przy Zespole Szkół nr 2 w Mrągowie.

Partnerami projektu są Zespół Szkół nr 2 w Mrągowie, Urząd Miejski w Mrągowie, Starostwo Powiatowe oraz Zespół Szkół w Baranowie przy wsparciu mrągowskiego MSiS. 

Tekst i fot: Paulina Duszak-Jabłonowska

Młodzież podczas ewoca3


Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Komentarze  

# Pan Tomek (IP: 90.204.*.121) 2016-08-10 13:09
Gdzie można dostać takie koszulki
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Madzia (IP: 83.6.*.215) 2016-08-10 07:04
Na urlopie?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować

Sonda

Czy weźmiesz udział w tegorocznych wyborach samorządowych

Tak - 87.1%
Nie - 10.5%
Nie podjąłem(-ęłam) decyzji - 1.8%

Głosów ogółem: 171
Głosowanie w tej sondzie zakończyło się w: marzec 2, 2018
X Zamknij
X Zamknij