Nad jeziorem Juno powstanie nowe osiedle, z własną plażą i pomostami, osadzone w pięknym krajobrazie i z przystępnymi cenami mieszkań. – Dołożę wszelkich starań, aby miasto było dumne z tego miejsca – mówi Jacek Bugiel, nabywca terenu i inwestor przyszłego Osiedla Juno. Przed tygodniem Rada Miejska podjęła uchwałę o zmianie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla tego terenu, co wpłynie na obniżenie ceny mieszkań. Sprawa wzbudziła sporo emocji podczas sesji. Między innymi tę sprawę komentuje inwestor w poniższym wywiadzie.

 

Chyba nie spodziewał się Pan, że sprawa zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenu, który Pan nabył przyniesie takie emocje?
Zupełnie nie rozumiem atmosfery, która towarzyszyła tej sprawie. Kupiłem grunt nad jeziorem Juno, który był wystawiany na sprzedaż od 2010 roku 8 razy i nikt go nie chciał. Gdybym nie zakupił go w tym przetargu, miasto w kolejnym musiałoby znowu obniżać jego wartość, aby szukać nabywcy. W momencie gdy to ja go nabyłem, rozpoczęła się dziwna nagonka, której przyczyny są dla mnie nieznane. Na szczęście dzięki mądrej decyzji radnych, którzy nie dali się zmanipulować, zmiany zostały uchwalone i mogę zapewnić, że są to zmiany korzystne dla miasta i dla potencjalnych nabywców mieszkań. Z całego serca dziękuję radnym Rady Miejskiej oraz władzom miasta, którzy w tej sprawie „nie stracili głowy” i przyczynili się do podjęcia dobrej dla rozwoju miasta decyzji.

Co zmienia uchwała, którą zatwierdzili przed tygodniem radni?
Bardzo często zdarza się, że przedsiębiorcy, albo pojedynczy właściciele nieruchomości gruntowych, występują o zmiany w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego dla swoich terenów. Nie jest to jakaś nadzwyczajna sytuacja, bo zmieniają się czasy i zapotrzebowania mieszkańców, a plany czasem są sprzed wielu lat. Dlatego plany są często dostosowywane do obecnych realiów. Przed zmianami, na terenie zakupionym przeze mnie nad jeziorem Juno także mogłem wybudować bloki mieszkalne. W tej materii nic się nie zmieniało. Różnica przed zmianami i po zmianach rzutuje tylko i aż na cenę, którą za mieszkania zapłacą potencjalni nabywcy. Przed zmianami do ceny mieszkania należałoby doliczać 23-procentową stawkę VAT, po zmianach ta stawka wynosić będzie 8 %. Wszyscy mówią, że nowe mieszkania w Mrągowie są drogie, a ja chcę zgodnie z prawem obniżać ich cenę. Przykładowo cena za metr kwadratowy przy stawce 8 % wynosiłaby 3510 zł, a przy stawce 23 % - 3997,5 zł. To w przypadku 60-metrowego mieszkania przekładałoby się na różnicę w cenie ze stawką 8 % i 23 % sięgającą prawie 30 tysięcy złotych.

Jaki jest zakres inwestycji, którą Pan planuje?
Osiedlu Juno będzie doskonałą propozycją dla rodzin, turystów marzących o mieszkaniu na Mazurach, a także dla ludzi, którzy cenią sobie komfort. Powstaną mieszkania od 40 do 60 metrów kwadratowych o podwyższonym standardzie z dużymi, przestronnymi balkonami. Takiej oferty, w takiej lokalizacji brakuje obecnie na mrągowskim rynku. Na osiedlu znajdować się będzie teren rekreacyjny, alejki dla spacerujących i własna plaża z pomostami, które pozwolą mieszkańcom wypoczywać i mieszkać w komfortowych warunkach. Niewielka odległość od centrum miasta, dogodny dojazd drogą asfaltową, prowadząca do osiedla ścieżka pieszo-rowerowa i przylegający do posesji przystanek autobusowy komunikacji miejskiej to niewątpliwe plusy lokalizacji Osiedla Juno.
Ta inwestycja w pozytywny sposób wpłynie na wizerunek miasta, ściągnie nowych mieszkańców, którzy będą tu pracować, robić zakupy, zakładać nowe firmy. To wszystko przełoży się na podatki, które płacić będą mieszkańcy i ja jako właściciel terenu. Przypomnę tylko, że do tej pory za ten grunt do miasta nie wpływały żadne podatki. Dzięki mojej inwestycji miasto zyska nie tylko na estetyce, ale także finansowo. Dołożę wszelkich starań, aby miasto było dumne z tego miejsca.

Czy Mrągowo jest dobrym miejscem do inwestowania w budownictwo mieszkaniowe?
Dla mnie, jako mieszkańca tego pięknego miasta, Mrągowo jest priorytetem. Swoje inwestycje prowadzę zawsze w najpiękniejszych miejscach naszego miasta, czego dowodem mogą być inwestycje nad jeziorem Czos przy ulicy Oficerskiej, czy nad jeziorkiem Magistrackim. Uważam, że dzięki takim działaniom miasto zyskuje na estetyce, a mieszkańcy mogą zamieszkać w pięknych okolicach. Podobnie rzecz ma się także z inwestycją nad jeziorem Juno. Byłem przekonany, że zakup tej nieruchomości przez przedsiębiorcę z Mrągowa wzbudzi radość, że w Mrągowie inwestują ludzie stąd, a nie ludzie z innych miast. Dzięki temu firmy mrągowskie pracujące przy tej inwestycji zyskają nowe miejsca pracy, co leży w interesie miasta.

Podczas sesji głos zabierali i radni, i przedsiębiorcy z Mrągowa. Taka formuła i temperatura dyskusji Pana zaskoczyła?
Nie spodziewałem się, że sprawa wzbudzi aż takie emocje. Pierwszy raz spotkałem się z opinią, że w związku z tym, że na działce powstanie coś ładnego, efektownego i poszerzającego ofertę mieszkaniową miasta, spadnie wartość działek. Będzie odwrotnie, wartość działek zostanie podwyższona. Moim zdaniem im piękniejsze będzie Mrągowo dzięki takim inwestycjom, tym więcej nowych mieszkańców i turystów ściągnie do siebie.
Nie było moim zamiarem stworzenie konkurencji i problemów dla jedynego dewelopera działającego samodzielnie od dłuższego czasu na rynku mrągowskim. Moim celem było jedynie zagospodarowanie terenu, który do tej pory był kompletnie zaniedbany. Wpadłem na pomysł, by to zmienić, zainwestować swoje pieniądze, dać ludziom możliwość kupienia niedrogich mieszkań w pięknej okolicy. Podczas sesji jeden z radnych powiedział bardzo mądre słowa: „Dobro miasta to dobro jego mieszkańców” i jestem pewien, że moja inwestycja w to hasło doskonale się wpisuje. Jeszcze raz dziękuję radnym i władzom miasta, bo to dzięki nim powstanie efektowna inwestycja nad jeziorem Juno.

Tu znajdziecie szczegóły inwestycji nad jeziorem Juno - przejdź na nieruchomoscimragowo.pl

* Artykuł sponsorowany.


Dodaj komentarz:

Sonda

Czy jesteś zadowolona(y) z obecnych wydarzeń w radzie miasta i powiatu?

Nie, te zmiany niczego nie wnoszą - 80.8%
Tak, to są zmiany na lepsze - 13.1%
Nie mam zdania na ten temat - 6.2%

Głosów ogółem: 130
Głosowanie w tej sondzie zakończyło się w: październik 20, 2019
X Zamknij
Sylwerster Mrongoville 2019
X Zamknij