Młodzież z Mrągowa realizuje krótkometrażowy film, którego akcja toczy się w XIII wieku na ziemiach pruskich. „Czas Krwi" to projekt filmowy zainicjowany przez 18-letniego Jana Milkusza, ucznia I LO w Mrągowie. Pomysł na ekranizację średniowiecznej historii spotkał się z uznaniem i otrzymał dofinansowanie Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

Celem przedsięwzięcia jest nie tylko wzmocnienie świadomości historycznej, ale także rozbudzenie zainteresowania poszukiwaniem własnych życiowych historii w odległych mrokach średniowiecza. Etos rycerza jest bowiem nośnikiem prawd o nas - współczesnych. W 15-minutowej opowieści filmowej, osadzonej w XIII wieku na ówczesnych ziemiach pruskich, twórcy chcą poruszyć temat dorastania i stawania się mężczyzną, zdrady i honoru, walki o dobro i miłość w czasach krwi i śmierci.

Produkcja filmowa odbywa się pod opieką Fundacji Alternatywnej Edukacji „ALE”, patronat objęły portale Historykon i Historia.org oraz Towarzystwo Miłośników Ziemi Lubawskiej. W realizację zaangażowana jest młodzież z Enklawy Artystycznej oraz grupy rekonstrukcyjne z Warmii i Mazur, a także gościnnie z Pomorza i Kujaw.
Kamery poszły w ruch po raz pierwszy w kwietniu, w Polskiej Wsi k/Mrągowa. Z końcem miesiąca plan filmowy przeniósł się do malowniczego zamku w Sztumie niedaleko Malborka. Obsadę i kadrę, liczące łącznie ponad 30 osób, czeka jeszcze nakręcanie scen filmowych w Brodnicy i okolicach Mrągowa.

Montaż krótkometrażowej produkcji przewidziany jest na czerwiec, a już w lipcu i sierpniu będzie można obejrzeć pierwsze projekcje podczas różnych wydarzeń kulturalnych w regionie. We wrześniu film trafi do szkół ponadpodstawowych w rodzinnych miejscowościach i gminach aktorów, a także w miejscach, gdzie był nakręcany. Premierom w szkołach towarzyszyć będzie konkurs wiedzy o średniowieczu, a zaczerpnąć jej będzie można… również z filmu. Zwycięska szkoła otrzyma w nagrodę od ekipy filmowej bardzo ciekawą propozycję współpracy…


A jak wygląda praca na planie? Oto wypowiedzi realizatorów:

Paweł Kisiel (44 lata, instruktor teatralny, opiekun Enklawy Artystycznej)
W projekcie jestem reżyserem. Początkowo obawiałem się pracy w gronie tak młodych ludzi. Niepotrzebnie. Wyjazd do Sztumu był wspaniałym przykładem tego, jak młodzież potrafi zorganizować taki dzień pracy. Wszystko, co zamierzałem osiągnąć, udało się jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki, a właściwie miecza. Efekt pracy całego zespołu, wliczając naszego drona, będzie mam nadzieję prawdziwą ucztą duchową i wizualną dla widza.

Jakub Ostaszewski (23 lata, grafik, operator, montażysta)
Zajmuje się grafiką, obróbką video oraz tworzeniem materiałów filmowych oraz reklamowych. Praca na planie ,,Czasu Krwi" jest niezwykłym przeżyciem. Dzięki panującej na planie atmosferze i zaangażowaniu ludzi można śmiało powiedzieć że „Czas Krwi” zasługuje na miano profesjonalnej produkcji.

Krystian Kmoch (19 lat, uczeń ZSZ w Mrągowie)
Jestem jednym z uczniów Pana Pawła Kisiela w szybko rozwijającej się szkole teatralnej Enklawy. Gram jedną z głównych postaci, Gawina - młodszego brata Reinmara. Mogę szczerze i otwarcie powiedzieć, że film zapowiada się naprawdę obiecująco. Jestem zaszczycony że mogę współpracować z tak wspaniałymi ludźmi!

Wiktoria Piwowarska (17 lat, uczennica ZS nr 2 w Mrągowie)
W projekcie pełnię funkcję kierownika planu. Z początku byłam przestraszona, że nie dam rady. Teraz, po dziesiątkach wykonanych telefonów, napisanych maili, umów i po planach filmowych w Polskiej Wsi oraz Sztumie – odnalazłam się w tym. Poświęcenie na rzecz filmu jest niesamowite. Mamy na przykład aktora, którego pierwszy dzień zdjęciowy był jednocześnie pierwszym dniem, kiedy mógł zacząć mówić po zabiegu. Mamy charakteryzatorki w moim wieku, które potrafią szybko i profesjonalnie ubrudzić błotem i olejem kilkudziesięciu średniowiecznych rycerzy. Jestem dumna z siebie i reszty naszej ekipy!

Składamy serdeczne podziękowania Urzędowi Miasta i Gminy Sztum, w szczególności Burmistrzowi – Panu Leszkowi Tabor, a także Sztumskiemu Centrum Kultury, za udostępnienie terenu i wnętrz zamku sztumskiego na potrzebę realizacji filmu.

Zapraszamy na FB: The time of blood – czas krwi

Aleksandra Lemańska
Wiktoria Piwowarska

Fot. Daria Deptuła, Zbigniew Kremski, Jakub Ostaszewski

Zdjęcia z planu


Dodaj komentarz:

18 Mrongoville - imprezy

Sonda

Czy jesteś zadowolona(y) z obecnych wydarzeń w radzie miasta i powiatu?

Nie, te zmiany niczego nie wnoszą - 80.8%
Tak, to są zmiany na lepsze - 13.1%
Nie mam zdania na ten temat - 6.2%

Głosów ogółem: 130
Głosowanie w tej sondzie zakończyło się w: październik 20, 2019
X Zamknij
X Zamknij