Budextan Oficerska

Tym razem dla fanów rowerowych przejażdżek mamy pewną propozycję. Już w najbliższą sobotę, 9 kwietnia odbędzie się Rajd rowerowy "Wokół Jeziora Juno”. Trasa liczy łącznie 21 kilometrów.

Szestno to jedna z najstarszych mazurskich miejscowości z bogatą i ciekawą historią. Czy dawne plemiona pruskie byli czcicielami kultu czaszek, co zdają się sugerować wykopaliska w najbliższej okolicy? Czy Czarny Las, czyli osada istniejąca przez Szestnem została najechana przez wikingów, którzy dopłynęli tu rzeką Dajną? Czy kościół był połączony z zamkiem tajemniczym tunelem, którego pozostałości odnaleziono pod koniec XIX wieku? Gdzie było Szubieniczne Wzgórze, na którym przez wieku wykonywano kary śmierci, a które każdy kto jedzie do Mrągowa czy Kętrzyna mija po drodze? Na te pytania z pewnością odpowie przewodnik.

Obecnie Szestno to mała miejscowość, o świetności której już zapomniano, a o której świadczą ruiny zamku i masywna, górująca nad okolicą obronna wieża kościelna. Upadek rozpoczął się w II poł. XIX wieku, gdy zbudowano kolejkę wąskotorową, która przyniosła poprawę sytuacji gospodarczej regionu. Dlaczego Szestnu przyniosła ostateczny upadek? O tym też przekonacie sie biorąc udział w rajdzie. 

Uczestnicy rajdu pokonają Zielony szlak rowerowy "Wokół Jeziora Juno" (21 km) w kierunku Polskiej Wsi i Kiersztanowa i następnie do Szestna, Popowa Saleckiego i Mrągowa. W Szestnie uczestnicy zwiedzą kościół gotycki oraz ruiny zamku krzyżackiego. Przerwę na poczęstunek przewidziano w Restauracji Staropolskiej w Szestnie, która słynie m. in. z Ślimaków po Burgundzku (cena 15 zł). Uczestnicy, którzy będą chcieli skosztować tego specjału przed wyjazdem z Mrągowa będą mogli złożyć zamówienie. 

Organizatorem przedsięwzięcia jest Lokalna Organizacja Turystyczna „Ziemia Mrągowska” oraz Centrum Kultury i Turystyki. Początek o godzinie 10.30 spod CKiT a zakończenie planowane jest na godzinę 15.00.

Rajd organizowany jest w ramach akcji Mrągowo rowerowo!

Weź udział w wydarzeniach rowerowych, które liczą się do punktacji i zbieraj pieczątki na karcie. Karty są dostępne podczas wszystkich rajdów, a także w Urzędzie Miasta Mrągowa, Informacji Turystycznej oraz do pobrania tutaj. Punkty można otrzymać za udział w rajdach rowerowych organizowanych przez LOT, wydarzeniach rowerowych typu Mazury MTB czy Mrągowski Festiwal Rowerowy, a także w akcjach i aktywnościach rowerowych lub za indywidualne przejazdy, ale wyłącznie oznakowanymi szlakami rowerowymi, których początek jest na terenie Powiatu Mrągowskiego.

Źródło: it.mragowo.pl


Dodaj komentarz:

X Zamknij
X Zamknij