Gdyby we wszystkich sklepach plastikowe reklamówki nadal były darmowe, w mig zalałyby nasze parki, trawniki i lasy. Coraz częściej wychodząc do sklepu, poza listą zakupów zabieramy ze sobą torbę wielokrotnego użytku. Widać w tej kwestii znaczącą poprawę, ale czy można mówić już o pełnym sukcesie? Czy plastikowa reklamówka to już przeżytek, czy jednak cały czas rzecz niezastąpiona?  

 

Jeszcze kilkanaście lat temu każdy bardziej szanujący się sklep przy kasie dawał swoim klientom torby jednorazowe. Uśmiechnięci konsumenci wracali do domów nie tylko z toną zakupów, ale także z niepotrzebnymi reklamówkami. Odkąd w sklepach trzeba za nie płacić, zainteresowanie jednorazówkami zmalało. Jednak nadal są miejsca, jak chociażby sklepy odzieżowe czy drogerie, które każdą zakupioną rzecz pakują do plastikowej siatki.  – Klienci na zakupy zabierają swoje torby, nie tylko materiałowe, ale także takie mocniejsze plastikowe, które można wykorzystać po kilka razy – mówi Iwona Kudoń, właścicielka sklepu warzywnego na olsztyńskich Brzezinach. – Klientów, którzy noszą ze sobą swoje siatki i takich którzy proszą jednorazówki jest pół na pół.

Torby foliowe są wygodne w użyciu, lekkie oraz higieniczne, ale także bardzo szkodliwe dla środowiska. Reklamówka rozkłada się od 100 do 400 lat. To niewiele mniej niż butelka PET. Plastikowe torby są także szalenie niebezpieczne dla zwierząt. Wyrzucona w lesie foliówka, w której wcześniej była żywność staje się łakomym kąskiem dla dzikich zwierząt. Zjedzenie plastikowej torby kończy się dla nich męczarnią.

Zdecydowanie bardziej przyjazne dla środowiska są torby wielokrotnego użytku. Większość z nich jest produkowana z naturalnych tkanin. Są nie tylko ładniejsze od popularnych jednorazówek, ale także bardziej wytrzymałe. Producenci toreb wielokrotnego użytku promując ekologiczny styl życia idą o krok dalej i do produkcji wykorzystują materiały z recyklingu. Coraz popularniejsze stają się siatki wykonane z polipropylenu pochodzącego ze zużytych puszek aluminiowych oraz z bawełny.

Szczegóły tutaj: WFOSiGW.

"Publikację dofinansowano  ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie”.{jcomments off}

Autor: Nu Media

Słowa kluczowe:
wfosigw torby plastikowe nu media 

Dodaj komentarz:

Sonda

Czy jesteś zadowolona(y) z obecnych wydarzeń w radzie miasta i powiatu?

Nie, te zmiany niczego nie wnoszą - 80.8%
Tak, to są zmiany na lepsze - 13.1%
Nie mam zdania na ten temat - 6.2%

Głosów ogółem: 130
Głosowanie w tej sondzie zakończyło się w: październik 20, 2019
X Zamknij
Sylwerster Mrongoville 2019
X Zamknij