Dziś 21 marca czyli pierwszy dzień kalendarzowej wiosny. Tego dnia w wielu przedszkolach oraz szkołach z powiatu mrągowskiego zaplanowano marsze, apele, tradycyjne topienie marzanny oraz innego rodzaju happeningi. Towarzyszyliśmy przedszkolakom z "Kubusia", a także uczniom I Liceum Ogólnokształcącego i Społecznego Towarzystwa Oświatowego w Mikołajkach. Mamy także relację ze Szkoły Podstawowej w Pieckach. Sprawdźcie, co działo się w tych placówkach!

Mrągowo

Nietypowo i z fantazją, spotkali się w szkolnych murach, aby uczcić pierwszy dzień wiosny. Mowa oczywiście o licealistach z I LO w Mrągowie. Frekwencja, o dziwo nie zawiodła. Uczniowie zamiast dnia wagarowicza, wybrali szkołę i pojawili się w niej w nietypowych przebraniach. W auli mrągowskiego liceum zebrało się 13 klas, a ich zadaniem było zaprezentowanie swojego ubioru. Wśród ludzi biznesu, kowboi, wampirów, postaci historycznych, przedszkolaków, nimf i elfów, najlepiej ubrani okazali się uczniowie klas z 1a, 2a oraz 3a. Nagrodą okazał się wybrany przez samych uczniów jeden dzień wolnego od pytań nauczycieli. Sprawdźcie na zdjęciach, jak bawili się uczniowie z I LO.

Wiosnę powitały również przedszkolaki z mrągowskiego „Kubusia”. Najmłodsi mieszkańcy naszego miasta postanowili uczcić ten dzień wspólnym marszem wokół jez. Magistrackiego. Nie zabrakło uśmiechu, wiosennych piosenek, kolorowych kwiatów z bibuły, no i oczywiście marzanny. Udało nam się uchwycić przedszkolaków podczas marszu.


Mikołajki

Szkoła podstawowa, gimnazjum i liceum Społecznego Towarzystwa Oświatowego w Mikołajkach zamieniły się dziś w piękny mazurski las. Uczniowie mogli skorzystać z wielu atrakcji, wziąć udział w ciekawych eksperymentach i zabawach przygotowanych m.in. przez nadleśnictwo, Stację Hydrobiologiczną PAN w Mikołajkach, Stację Terenową Instytutu Zoologii UW, Adama Gełdona – pasjonata wilków, a także Dariusza Morsztyna jedynego Polaka, który wziął udział w Finnmarkslopet - jednym z trzech najtrudniejszych wyścigów psich zaprzęgów na świecie.

Leśna sceneria, spotkania z przyrodnikami, wystawy, warsztaty kaletnicze, prezentacje multimedialne, konkursy z nagrodami oraz ciepłe posiłki wprost z grilla lub ogniska – to zdecydowanie przekonało uczniów do pozostania na ten dzień w szkole.


Piecki

W Szkole Podstawowej w Pieckach, część obchodów Dnia Wiosny odbyła się już w piątek. Uczniowie klas I-III spędzili go inaczej niż zwykle. Pierwszą wiosenną zabawę integrującą wszystkich uczniów poprowadzili animatorzy ze Stowarzyszenia Wędka z Olsztyna, którzy przygotowali dla najmłodszych uczniów wiele atrakcji. Aby zabawa była udana i ciekawa, kilka dni wcześniej wszyscy uczniowie wraz z wychowawcami losowali jeden z ośmiu krajów. Następnie powstałe w drodze losowania zespoły miały za zadanie przygotować atrybuty, które będą wyróżniały ich drużynę. Mogły to być proporce, plakaty, afisze, jednolite kolory strojów. W wykonaniu tego zadania pomogła kreatywność dzieci, nauczycieli oraz rodziców.

Przygotowano charakterystyczne elementy dla wylosowanych krajów: Irlandia – zielony kolor ubrań, Hiszpania – czerwony kolor ubrań, dla dziewcząt wachlarze i kwiaty we włosach, Macedonia - opaski z kolorem flagi Macedonii, Litwa – zielono - żółto - czerwone ubrania, Polska – białe koszulki z napisem POLSKA, Rumunia – niebieski kolor ubrań, flagi Rumunii, napisy, bransoletki, Bułgaria – białe, zielone i czerwone koszulki, flagi dopięte do ubrania każdego ucznia i bransoletki na rękach, Szwajcaria – czarny kolor ubrań i flaga wylosowanego kraju.

W czasie wspólnej zabawy animatorzy przygotowali trzy strefy działań. Zabawy ruchowe - były przestrzenią aktywnego relaksu i zabawy. Uczestnicy mogli wspólnie i zgodnie bawić się bez elementów rywalizacji. Dzieci mogły swobodnie dołączyć do zabawy lub się z niej wyłączyć. Działania plastyczne okazały się dla uczniów wspaniałą możliwością do tworzenia plakatów, ukazujących cechy charakterystyczne dla wylosowanych przez nie krajów. Dzieci wykazały się ogromną inwencją twórczą. Prace uczniów będzie można podziwiać w holu budynku C.

Animatorzy postarali się również o to, aby nie zabrakło strefy działań logicznych. To tam właśnie dzieci znalazły mnóstwo zadań do wykonania, puzzli do ułożenia i pytań, na które odpowiadały. Prowadzący zadbali o to, aby każde zadanie miało prawidłową odpowiedź. Wszystkie odpowiedzi były poprawne, jeśli okazały się ciekawymi spostrzeżeniami uczniów.

Zabawa na powitanie wiosny zintegrowała uczniów klas I-III i była wyjątkową okazją do beztroskiej rozrywki pod czujnym okiem animatorów i wychowawców oraz zaprezentowania ciekawych pomysłów najmłodszych uczniów Zespołu Szkół w Pieckach.

Wspólnota Zespołu Szkół w Pieckach, składa serdeczne podziękowania animatorom Organizacji "Wędka" za wspaniałą zabawę. To dzięki Wam 162 uczniów przeżyło niesamowitą przygodę.

Fot. Paulina Duszak-Jabłonowska, Piotr Piercewicz oraz ZS w Pieckach

Dzień Wagarowicza w I LO w Mrągowie

 

Marsz przedszkolaków wokół jez. Magistrackiego

 

Obchody w szkołach Społecznego Towarzystwa Oświatowego w Mikołajkach

 

Dzień Wiosny w Szkole Podstawowej w Pieckach


Dodaj komentarz:

X Zamknij
X Zamknij