Grupa 23 uczniów z ZS nr 2 i Gimnazjum nr 2 w Mrągowie stworzyła prawdziwe marzenia z przeszłości, które udało się uwiecznić na malarskim płótnie. Wszystko w ramach projektu edukacyjnego opartego na relacjach video osób, które przeżyły czas II wojny światowej oraz na odkrywaniu własnej tożsamości.

„Marzenia z Przeszłości” to tytuł warsztatów, które odbyły się w połowie stycznia bieżącego roku. Kilkudniowa podróż oparta została na poznaniu historii ludności przedwojennej na podstawie trzech relacji video. Ale to nie wszystko, mrągowska młodzież musiała określić swoje własne pochodzenie sięgając przed zajęciami do informacji od swoich najbliższych.

- Głównym celem oprócz poznania historii ludzi żyjących w czasie II wojny światowej,  było porównanie marzeń, pragnień, planów ludzi z przeszłości z marzeniami współczesnej młodzieży. Warsztaty miały pokazać uczestnikom różnorodność i podobieństwa postaw, tożsamości, pragnień, przeżyć, stawianych celach, życia osób w trudnej sytuacji. W kolejnej części warsztatów uczestnicy musieli namalować na płótnie marzenia bohaterów relacji. Rezultatem warsztatów było uświadomienie różnic i podobieństw w życiu kolejnych pokoleń – mówi prowadząca warsztaty Magdalena Lewkowicz nauczyciel Zespołu Szkół nr 2.

Efekt końcowy prac plastycznych mrągowskich uczniów udało się zebrać w jedną całość i powstała wystawa  pt. „O czym marzył mój dziadek, babcia, pradziadek, prababcia”. Dlaczego warto przyjść na wystawę?

- Przede wszystkim mrągowianie, którzy pojawią się na wystawie dowiedzą się jakie marzenia mieli ich dziadkowie czy pradziadkowie. Osoby starsze dzięki temu mogą poczuć się docenione, bo ich historię nadal pamiętamy i mamy w sercach. Z obrazów można wiele się dowiedzieć. Każdy kto brał udział w warsztatach dał z siebie wszystko, aby przedstawić realia tamtych ludzi. Ale oczywiście można też zobaczyć wkład i piękne malarstwo młodych, którzy tak naprawdę nie mieli do czynienia z tą dziedziną a mimo wszystko chcieli to zrobić, przedstawić. Oczywiście, dzięki temu można poznać marzenia osób, które nadal są wśród nas. - Emilka Szara, uczennica ZS nr 2 w Mrągowie

- Na wystawę 29 lutego warto przyjść, ponieważ możemy poznać i spojrzeć na marzenia ludzi w czasie wojny (lub bezpośrednio po niej) z zupełnie innej perspektywy. Dzięki temu możemy dowiedzieć się co cechowało te osoby, jak przeżywały psychicznie całą wojnę - ich priorytety i wartości. Obrazy które zobaczymy są doskonałym przykładem interpretacji i porównania tych marzeń. Wystawa ta, może sprawić, że spróbujemy utożsamić się z ludźmi w tak trudnej sytuacji. Na obrazach zobaczymy coś, co dla nas wydawałoby się codziennością, ale można sobie tylko wyobrazić, w jak trudnej sytuacji były osoby, które tego pragnęły. - Kamil Kur, uczeń ZS nr 2 w Mrągowie

- Warto przyjść ponieważ nie każdy jest świadomy tego, jak bardzo różnią się dzisiejsze marzenia od marzeń ludzi którzy żyli w czasie wojny. Na wystawie będą nasze prace, które pokazują właśnie, że czasami te najbardziej oczywiste w tych czasach rzeczy, kiedyś były tylko marzeniami. - Emilia Alencewicz, uczennica ZS nr 2 w Mrągowie.

Otwarcie wystawy  pt. „O czym marzył mój dziadek, babcia, pradziadek, prababcia” odbędzie się w poniedziałek 29 lutego o godzinie 17.00 w Galerii Centrum Kultury i Turystyki w Mrągowie. Zachęcamy, przyjdźcie będziecie mieli szanse również zmierzyć się z historią. Na spotkaniu pojawi sie jeden z bohaterów relacji, Powstaniec Warszawski Pan Mieczysław Pawłowski PS ”Sokół” wraz z wnuczką Eweliną Klecan.

 

Budextan art

Dodaj komentarz:

18 Mrongoville - imprezy

Sonda

Czy jesteś zadowolona(y) z obecnych wydarzeń w radzie miasta i powiatu?

Nie, te zmiany niczego nie wnoszą - 80.8%
Tak, to są zmiany na lepsze - 13.1%
Nie mam zdania na ten temat - 6.2%

Głosów ogółem: 130
Głosowanie w tej sondzie zakończyło się w: październik 20, 2019
X Zamknij
X Zamknij