Dwie ciekawe wystawy prezentuje Biblioteka Pedagogiczna w Mrągowie. Na jej korytarzach zobaczyć można blisko 150 fotografii zabytkowych, mrągowskich drzwi, a w jednej z sal ponad 20 barwnych zdjęć prezentujących zabytkowe cmentarze na Mazurach. Polecamy!

Odwiedzając Bibliotekę Pedagogiczną w Mrągowie warto zatrzymać się na chwilę i zerknąć na wystawy fotograficzne. Pierwsza z nich prezentuje 150  fotografii zabytkowych drzwi reprezentacyjnych mrągowskich kamienic i innych budynków. Autorem ekspozycji „Mrągowo w detalu – Zabytkowe drzwi” jest Bartosz Hellis, mieszkaniec Marcinkowa, a na co dzień student Ochrony Dóbr Kultury UMK w Toruniu.

– Spacerując ulicami naszego miasta dostrzegłem piękno zawarte w zabytkowych drzwiach mrągowskich – opowiada Bartosz Hellis. – Wystawa ma na celu propagowanie lokalnego dziedzictwa. Ma także zwrócić uwagę na potrzebę renowacji i zachowania zabytkowych drzwi, by jak najdłużej służyły ludziom i cieszyły nasze oko. Ich wartość zarówno artystyczna, jak i historyczna jest bezcenna.

Drzwi, które możemy oglądać na fotografiach pochodzą z końca XIX i początku XX wieku. Wystawę można oglądać do końca stycznia 2016 roku w godzinach otwarcia biblioteki.

Drugą propozycją Biblioteki Pedagogicznej jest wystawa „Zabytkowe cmentarze na Mazurach”. Na ekspozycji znajdują się 23 barwne fotografie autorstwa Artura Żuka. Są to cmentarze z Pszczółek, z Mateuszka, Zielonego Gaju, Lelka oraz dwa z Woźnic.

– Pan Artur jest czytelnikiem naszej biblioteki. Podczas jednej z rozmów  dowiedziałyśmy się o jego zainteresowaniach – mówi Anna Wysuwa-Szefler, kierownik biblioteki. – Dwa lata temu, w trakcie swojego urlopu wypoczynkowego, natknął się na starą przedwojenną mapę Mikołajek i okolic. Przeglądając ją  zaintrygowały go głównie  cmentarze. Wraz z siostrą Klaudią postanowił je odszukać i sfotografować. Tak powstała wystawa.

Artur Żuk pochodzi z miejscowości Lelek, w gminie Mikołajki. Jest absolwentem studiów socjologicznych TWP w Olsztynie. Najstarszy sfotografowany przez niego nagrobek pochodzi z 1886 roku, jest to żeliwny krzyż.

Wystawę „Zabytkowe cmentarze na Mazurach” można oglądać do końca listopada. Polecamy!


Dodaj komentarz:

Sonda

Czy jesteś zadowolona(y) z obecnych wydarzeń w radzie miasta i powiatu?

Nie, te zmiany niczego nie wnoszą - 80.8%
Tak, to są zmiany na lepsze - 13.1%
Nie mam zdania na ten temat - 6.2%

Głosów ogółem: 130
Głosowanie w tej sondzie zakończyło się w: październik 20, 2019
X Zamknij
X Zamknij