Budextan Oficerska

Na scenie Centrum Kultury i Turystyki w Mrągowie zagości taniec. W sobotę o 18.00 trzy zespoły taneczne z Olsztyna, Białegostoku i Mrągowa zaprezentują ciekawe spektakle i niesamowite choreografie. Mamy nadzieję, że Prezentacje Tańca Współczesnego „Młode formy” poruszą widzów, przyznaje Marta Szymborska z CKiT.

Za pomocą tańca są w stanie opowiedzieć niejedną historię, przekazać skrajne emocje, zachwycić publiczność  i dostarczyć artystycznych wrażeń – w sobotę na scenie CKiT w Mrągowie wystąpią trzy grupy taneczne. Prezentacje Tańca Współczesnego "Młode formy" wystartują o 18.00.

Taniec zagości w Mrągowie dzięki prezentacjom w wykonaniu pracowni tańca PRYZMAT z Olsztyna, grupy PLĄS z Białegostoku oraz Mrągowskiej Scenie Tańca Współczesnego. – Wyjątkowe spektakle, moc tańca i wrażeń artystycznych już niebawem w CKiT. Prezentacje odbywają się w ramach projektu "poRUSZone MIASTO!" dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego  – mówi Marta Szymborska z CKiT.

W sobotę o 18.00 na scenie mrągowskiego Centrum Kultury i Turystyki wystartują Prezentacje Tańca Współczesnego "Młode formy". Będzie to okazja na własne oczy przekonać się, czym jest taniec współczesny. Polecamy!

P R O G R A M:
PRACOWNIA TAŃCA PRYZMAT
spektakl - The SELFIES (czas trwania 60 min.)

Wytańczyć granicę manipulacji, której wszyscy codziennie jesteśmy poddawani… Lokowanie produktu, reklama, kampanie, opinia publiczna, media, władza – to dzisiejsi KREATORZY MODY, KREATORZY NASZEJ ŚWIADOMOŚCI, którzy wkraczają umiejętnie i subtelnie do naszego życia. Siła tych mechanizmów jest wszechogarniająca. Wolny rynek, a wolność wyboru jest tylko złudzeniem. Podlegamy, bowiem warunkom nam narzucanym, w świecie zdeterminowanym pogonią za ciągłym postępem, wizualnością, iluzją, castingami, kreacjami na sprzedaż, marketingiem. Czy dzisiaj miarą naszej rzeczywistości jest ilość „lajków” na facebooku?

Temat manipulacji, jej siły, a także jej granic szczególnie zainteresował Pracownię Tańca Pryzmat. W środku tych zachowań zawsze stoi człowiek. Zespół próbuje ukazać obraz skomplikowanych relacji, w rzeczywistości gdzie nawet uczucia i ludzkie ciało stają się produktami. Bo czy można żyć z twarzą inną niż swoją?
"Selfie" -  zdjęcie zrobione sobie samemu i wrzucone na portal społecznościowy - to najpopularniejsze słowo roku 2013 według twórców słowników Oxford University Press.

tańczą i wykreowały: Monika Parafiniuk, Paulina Spiel, Katarzyna Rutkowska, Kamila Olszewska
choreografia i koncepcja: Katarzyna Grabińska
konsultacje reżyserskie: Tatiana Asmolkova
kostiumy: Lidia Panfi

PRYZMAT to grupa twórcza fundacji tańca i sztuki ARToffNIA z Olsztyna, której opiekunem i choreografem jest Katarzyna Grabińska. Tworzą ją ludzie, których językiem przekazu jest taniec współczesny. Zespół poszukuje inicjatyw „pachnących" świeżością, eksperymentuje i stawia na fuzje różnych form, wypracowując własny wyraz sceniczny. Pracownia wraz z fundacją realizuje autorskie spektakle, projekty interdyscyplinarne oraz edukacyjne, spotkania środowiska sztuki tanecznej, prowadzi stałą działalność edukacyjną dzieci, młodzieży i dorosłych. Tancerze biorą udział w realizacji oper w Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej (Amahl i nocni Goście, Jaś i Małgosia, Dziadek do Orzechów) oraz pokazach w Olsztyńskim Planetarium (Księżyc w Poetyce Pink Floyd). Zespół prezentuje wysoki poziom artystyczny, co potwierdzają nagrody zdobyte na ogólnopolskich przeglądach tańca współczesnego.

PLĄS Białostocka Grupa Tańca
DORMITORIUM oraz MYŚLI WSPÓŁIGRANIE (czas trwania 15 min.)

PLĄS jest najstarszą grupą taneczną działającą w Białymstoku. Pracuje nieprzerwanie od 30 lat! Od 2009 r. PLĄS jest jednym z zespołów Studia Tańca FIRESTEP, a jej instruktorem jest Joanna Malitka. Zespół jest bardzo aktywny, uczestniczy w wielu projektach i przedsięwzięciach, z powodzeniem bierze udział w festiwalach i przeglądach zdobywając nagrody i wyróżnienia. Pracuje w oparciu o elementy techniki tańca współczesnego, modern, jazz. Realizowane choreografie są najczęściej impresjami na dany temat, ruchem opowiadającymi o otaczającym nas świecie. W dużej części zastosowane rozwiązania taneczne powstają z improwizacji samych tancerzy, którzy biorą aktywny udział w procesie twórczym. W 2014 r. pracę z zespołem rozpoczęła Dorota Baranowska.

Mrągowska Scena Tańca Współczesnego
spektakl - U N I Q (czas trwania 25 min.)

Kim jestem? Jaka jestem? Czy jestem podobna do innych? Co mnie wyróżnia i sprawia, że jestem kimś wyjątkowym? Rodzimy się z tym czy do tego dojrzewamy, dzięki sobie czy innym? Czy dojrzałość oznacza niezależność? Indywidualność  -  zależność… gdzie leży granica? Czy można być w zgodzie ze sobą będąc zależnym od innych? Choreografią zadajemy pytania i wspólnie poszukujemy odpowiedzi.

koncepcja: Marta Szymborska
choreografia/taniec: Oliwia Cichowska, Marlena Dziczek, Sandra Hirsz-Piaskowska, Zuzanna Nowotnik, Dominika Skopnik, Marta Szymborska
muzyka/wykonanie: Justyna Zapała

MSTW istnieje w CKiT od 2002 r. Założycielką i choreografem zespołu jest Marta Szymborska. Naszym językiem jest taniec współczesny, który ma nieograniczone możliwości wyrazu, rozwija ciało i umysł. Grupa tworzy własne choreografie i spektakle, występuje na mrągowskiej scenie oraz w przeglądach tanecznych, znajdując się w gronie laureatów. Tancerki biorą udział w warsztatach i projektach tanecznych. Tworząc własny styl sceniczny często działamy na pograniczu sztuk -  tańca, teatru, muzyki, które przenikając się tworzą nową jakość.

Prezentacjom towarzyszyć będzie WYSTAWA - BodyArtGallery Art_Color_Ballet -  sztuka malarstwa ożywionego.

BodyArtGallery to kolekcja fotografii sztuki bodypainting stworzona przez założycielkę i kierownika artystycznego zespołu Art Color Ballet Agnieszkę Glińską. Fotografie ukazują  unikatową sztukę malowanych ciał tancerzy w której ruch, choreografia i światło współgrają w plastycznej formie malarstwa ożywionego. Ciało stanowi inspiracje do powstania trójwymiarowych obrazów sięgających do archetypu kultur świata.

Źródło: CKiT Mrągowo

Oprac. red.


Dodaj komentarz:

18 Mrongoville - imprezy

Sonda

Czy lokalne samorządy pomagają przedsiębiorcom w czasie pandemii?

Tak - 27.6%
Nie - 52.2%
Trudno ocenić - 13.8%

Głosów ogółem: 203
Głosowanie w tej sondzie zakończyło się w: czerwiec 27, 2020
X Zamknij
X Zamknij