Dzięki ogromnemu zaangażowaniu mieszkańców Szestna, miejscowość w ostatnich tygodniach zyskała na estetyce. Kulminacja wiosennej akcji sprzątania nastąpiła w minioną sobotę, kiedy to zupełnie bezinteresownie, do pomocy zgłosiło się łącznie prawie 100 mieszkańców reprezentujących kilka pokoleń.

Szestno się zmienia i to zdecydowana zasługa mieszkańców, którzy postanowili wziąć sprawy w swoje ręce. W ciągu kilku ostatnich tygodni, wspólnie pracowali popołudniami, by ich miejscowość zyskiwała na estetyce. I zyskała, co widać gołym okiem.

W sobotę o godzinie 10:00 zebrało się kilkudziesięciu mieszkańców Szestna w różnym wieku, od najmłodszych przez młodzież, po seniorów. Podzieleni na cztery grupy, wyposażeni w worki i rękawiczki dotarli do każdego zakątka Szestna. Uprzątnięte zostały także drogi wyjazdowe w kierunku Mrągowa, Kętrzyna i Wyszemborka. Śmieci było sporo, a to tylko dowodzi, że taka akcja była wyjątkowo potrzebna.

Ruiny krzyżackiego zamku ponownie otwarte dla turystów

Po dwugodzinnym sprzątaniu, mieszkańcy przenieśli się w okolice ruin krzyżackiego zamku. Na wszystkich czekało tam ognisko i… jeszcze sporo pracy. Po odpowiednim posiłku (fundowanym przez LOT Ziemia Mrągowska, Sołectwo Szestno i mieszkańców), wszyscy przystąpili do grabienia liści i sprzątania terenu. To była kontynuacja szerzej zakrojonej akcji sprzątania tego miejsca.

Już od 2013 roku, dzięki zaangażowaniu członków LOT Ziemia Mrągowska, Roty Zaciężnej Strażnicy Sensburg oraz mrągowskiego muzeum, teren ten był systematycznie karczowany z zakrzaczeń i małych drzew, które wyrosły tam w ostatnich latach. Problem był na tyle duży, że uniemożliwiał zwiedzanie ruin i pogarszał stan zachowanych szczątków murów. W ubiegłym roku po raz pierwszy w akcję sprzątania włączyli się mieszkańcy Szestna. To był dopiero początek.

W pierwszych miesiącach 2015 roku udało się uzyskać pozwolenia na wycięcie kilkudziesięciu drzew zagrażających bezpieczeństwu. Zostały usunięte i dzięki temu, teren byłego krzyżackiego zamku jest widoczny z dalszej odległości, a przede wszystkim jest dostępny dla zwiedzających. Po sobotniej akcji zrobiło się tam jeszcze piękniej, bo zebrane zostały gałęzie, zgrabiono liście i posprzątano śmieci, których ruiny skrywały całkiem spore ilości.

W niedalekiej przyszłości, jest szansa, że ruiny krzyżackiego zamku staną się jeszcze bardziej przyjazne turystom, bo są plany, by wyznaczyć ścieżki zwiedzania, oznaczyć je tablicami opowiadającymi historię zamku i na terenie zamku organizować średniowieczne festyny. Ruiny zamku kiedyś były chętnie odwiedzane przez turystów, w ostatnich latach z racji braku dostępności zostały zapomniane. Ale teraz mają stać się ponownie jedną z atrakcji miejscowości, która jest znana przede wszystkim z zabytkowego kościoła. Więcej o ruinach zamku w Szestnie przeczytacie tutaj.

Świetna pogoda i okazja do integracji

Przez cały dzień w akcji sprzątania Szestna uczestniczyło prawie 100 mieszkańców. Jedni byli od początku, drudzy dołączali w trakcie, ale wszystkim należą się podziękowania, bo wykonali kawał dobrej roboty.

– Postanowiliśmy działać widząc potrzebę posprzątania naszej miejscowości. Z odpowiednim wyprzedzeniem zapowiedzieliśmy sobotnią akcję, szczęśliwie dopisała nam pogoda, więc możemy się tylko cieszyć z efektów sprzątania. Nikt nikomu nie nakazywał włączenia się w nasze prace, a jednak frekwencja była wysoka, choć oczywiście mam nadzieję, że przy kolejnych tego typu inicjatywach będzie nas jeszcze więcej. Zachęcam do odwiedzenia Szestna, aby przekonać się, że ta piękna miejscowość, dzięki tej inicjatywie jest obecnie czysta i przyjazna – mówi Andrzej Matusiak, sołtys Szestna.

Mieszkańcy Szestna przy okazji sprzątania, świetnie się zintegrowali i już teraz zapowiadają, że to nie koniec. – Sobota pokazała, że możemy liczyć na mieszkańców. Na pewno, wspólnie z rada sołecką i radnym z naszej miejscowości, będziemy podejmować kolejne inicjatywy, które sprawią, że o naszej miejscowości jeszcze nie raz będzie głośno. Już teraz zapraszamy wszystkich na coroczny festyn w Szestnie, który w tym roku odbędzie się w połowie czerwca. Na pewno będzie ciekawie – dodaje sołtys Andrzej Matusiak.

A różnicę w tym jak było i jak jest w Szestnie, doskonale widać na dwóch poniższych fotografiach.

Od autora:
Osobiście cieszę się z ogromnego zaangażowania mieszkańców w akcję sprzątania Szestna, którego i ja jestem mieszkańcem od urodzenia. Pełna mobilizacja, świetna atmosfera i przede wszystkim chęć bezinteresownej pomocy sprawiła, że miniona sobota była wyjątkowa. Dziękuję wszystkim, którzy zaangażowali się w organizowaną przez nasze sołectwo akcję i dopingowali nasze poczynania. Pokazaliście, że to nasza wspólna „mała ojczyzna” i tylko razem możemy się o nią odpowiednio zatroszczyć!

A wszystkich mieszkańców Mrągowa i innych miejscowości powiatu mrągowskiego zachęcam do odwiedzenia naszej uroczej miejscowości i przekonania się o jej historycznych i społecznych walorach!

Piotr Piercewicz / mragowo24.info

2011 rok - ruiny zamku w Szestnie - fot. Beata Gida / MCIT

2015 rok - ruiny zamku w Szestnie - fot. Piotr Piercewicz

Sprzątanie Szestna i ruin zamku krzyżackiego

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Komentarze  

# patryk 2016-11-12 10:39
bardzo dobry jest ten zamek krzyżacki to tylko ruina ale też zabytek no nie
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Halina 2015-04-15 15:32
brawo młodzi,jestem pełna podziwu ,oby tak dalej.szkoda że nie mogę znaleść pierwszego tomu kroniki Kombinatu Rolnego z lat 1972..... napewno pomogła bym wam w realizacji dalszych planów.to był prawdziwy skarb fotograficzno opisowy.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# iam 2015-04-14 22:56
Brawo! Brawo!Brawo!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# xxx 2015-04-14 13:57
Mieszkańcy Szestna powinni być wzorem dla innych. Świetna akcja popieram w 100%. Brawo !!!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
Kupię dom

Sonda

Czy popierasz zapowiadany strajk w oświacie?

Tak - 59.2%
Nie - 37.5%
Nie mam zdania - 2.8%

Głosów ogółem: 1027
Głosowanie w tej sondzie zakończyło się w: kwiecień 14, 2019
X Zamknij
X Zamknij