Grupa dzieci ze świetlicy "Mrowisko" przy Szkole Podstawowej w Nawiadach jeszcze przed świętami miała okazję spotkać się z Prezydentem RP Bronisławem Komorowskim oraz jego małżonką. Zapraszamy do zapoznania się z relacją uczestników spotkania.

Czwartek 26 marca był dniem pełnym wrażeń, który na długo pozostanie w naszej pamięci. Grupa dzieci ze świetlicy "Mrowisko" przy Szkole Podstawowej w Nawiadach, prowadzonej przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Pieckach, oraz wolontariuszki "Pomocna Dłoń" z Zespołu Szkół w Pieckach pod opieką Anny Maciejewskiej – Grzywna dyrektor SP w Nawiadach oraz Jadwigi Pietrzykowskiej dyrektora ZS w Pieckach, wzięła udział w wyjeździe do Warszawy. Organizatorem wspólnego wyjazdu była Teresa Nowacka - kierownik GOPS w Pieckach.

Podczas krótkiego spaceru po stolicy mieliśmy okazję zobaczyć Grób Nieznanego Żołnierza, Kolumnę Zygmunta oraz Pałac Królewski. Głównym celem wyjazdu była wizyta w Pałacu Prezydenckim i uczestnictwo w "warsztatach wielkanocnych" oraz spotkanie w Biurze Rzecznika Praw Dziecka. Podczas wizyty w Pałacu Prezydenckim, wspólnie z Prezydentem RP Panem Bronisławem Komorowskim, Małżonką Prezydenta Panią Anną Komorowską, oraz w towarzystwie wielu dziennikarzy i znanych postaci (m.in. Małgorzaty Sochy, Karoliny Malinowskiej, Rafała Królikowskiego) dekorowaliśmy mazurki wielkanocne i czekoladowe jaja. Para Prezydencka podchodziła do każdego stolika i rozmawiała z uczestnikami spotkania, wymieniała informację na temat tradycji wielkanocnych. Nasza grupa była jedynym reprezentantem województwa warmińsko – mazurskiego.

Spotkanie w Pałacu zakończyło się wymianą upominków oraz wspólnym zdjęciem z Anną Komorowską. Poza przekazanymi życzeniami świątecznymi wykonanymi przez dzieci oraz gipsowymi zajączkami, Małżonka Prezydenta RP otrzymała piękną palmę wielkanocną (wykonali ją uczestnicy konkursu zorganizowanego przez Gminny Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji ,"Pegaz" w Pieckach). W podziękowaniu za zaproszenie, aby podkreślić skąd przyjechaliśmy, wspólnie zaśpiewaliśmy piosenkę, „Hej Mazury jak wy cudne”, a potem był wspaniały, wspólny poczęstunek. Podczas wyjazdu towarzyszyła nam Pani Agnieszka Kurczewska Wójt Gminy Piecki, która przekazała Parze Prezydenckiej zaproszenie do udziału w Uroczystości kończącej obchody XVII Warmińsko – Mazurskich Dni Rodziny pod hasłem „Rodzina drogowskazem życia”, które w tym roku odbędą się 12 czerwca w Pieckach.

To nie był koniec ważnych spotkań i atrakcji. Kolejnym etapem naszej wycieczki do Warszawy była wizyta w Biurze Rzecznika Praw Dziecka, gdzie oczekiwał nas Rzecznik Praw Dziecka Pan Minister Marek Michalak. Spotkanie przebiegało w miłej atmosferze, przy słodkim poczęstunku. Pan Minister przekazał nam informacje o swojej działalności, o ważnym dokumencie jakim jest Konwencja o prawach dziecka. Przypomniał o tym, że prawa człowieka zaczynają się od praw dziecka, a najważniejsze prawa, które dotyczą wszystkich ( małych i dużych) jest: prawo do życia, prawo do tożsamości, prawo do rozwoju, prawo do wychowania w rodzinie, prawo do wyrażania własnych poglądów, prawo do informacji. Pan Rzecznik zachęcał naszych opiekunów i nas, młodzież z wolontariatu, „Pomocna Dłoń”, abyśmy nie byli obojętni wobec przemocy rówieśniczej, abyśmy przyłączyli się do prowadzenia strony internetowej RPS "Strefa dla dzieci" oraz do kampanii społecznych min.: Reaguj- na przemoc wobec dzieci - Masz prawo, Bicie uczy tylko złych rzeczy, Jestem mamy i taty, Bicie jest głupie, Twoje ręce powinny chronić - nie karać.

Pan Rzecznik odpowiadał też na nasze pytania, a na koniec spotkania każdego obdarował upominkami (książki, maskotki, przybory szkolne, inne gadżety). Pamiątką jest dla nas wspólne zdjęcie zrobione z Panem Ministrem Markiem Michalakiem. Mamy nadzieję, że to spotkanie było początkiem naszej współpracy. Cieszymy się, że kolejne spotkanie z Rzecznikiem Praw Dziecka planowane już niedługo bo 12 czerwca w Pieckach w ramach obchodów XVII Warmińsko – Mazurskich Dni Rodziny. Pan Minister przyjął zaproszenie i wstępnie zapewnił o swojej obecności.
Pani Teresko, dziękujemy za tak niecodzienną wycieczkę!

Świetlica Mrowisko


Dodaj komentarz:

18 Mrongoville - imprezy

Sonda

Czy lokalne samorządy pomagają przedsiębiorcom w czasie pandemii?

X Zamknij
X Zamknij