Budextan Oficerska

Uczniowie Gimnazjum nr 2 w Mrągowie obchodzili dziś dzień swojego patrona czyli Mikołaja Kopernika. Obchody, jak zwykle były okazją do poznania dokonań patrona, ale i językowych zabaw i integracji uczniów. Nowością w tegorocznych obchodach Dnia Patrona były warsztaty języka niemieckiego, które poprowadziła lektorka Deutsch Wagen Tour.

– Święto Patrona to tradycja naszej szkoły. Odbywało się jeszcze za czasów, gdy imieniem Mikołaja Kopernika nazwana była Szkoła Podstawowa. Później, w momencie utworzenia Gimnazjum nr 2, organizacja tego święta, wraz z patronem przyszła do gimnazjum – mówi Grażyna Piórkowska, wieloletnia nauczycielka języka polskiego, a obecnie bibliotekarka w mrągowskim gimnazjum, która jest jedną z organizatorek Dni Patrona w Gimnazjum nr 2. – Oczywiście nie jest tak, że wszystko da się samemu zrobić, zatem pragnę podziękować jeszcze paniom Marii Mantei, Mirosławie Szara-Gajdzis oraz Ilonie Pielach, które włączyły się w przygotowania i organizację.

Podczas Dnia Patrona poszczególne klasy miały do rozwiązania kilka zadań. Uczniowie musieli wykazać się wiedzą w quizie dotyczącym Mikołaja Kopernika, wiedzy o szkole, do której uczęszczają, a także złożyć puzzle z Kopernikiem na czas, przygotować prezentację czy poradzić sobie z tzw. językowym łamańcem. Na najlepsze klasy czekały słodkie upominki. Uczniowie przygotowali także w holu szkoły wystawy tematyczne.

– Uczniowie przygotowują się do tego wydarzenia już miesiąc wcześniej, choćby z powodu organizowanego konkursu wiedzy o Mikołaju Koperniku czy też pytań dotyczących historii placówki. To wymaga od nich przygotowań, dzięki którym lepiej wypadają podczas konkursów. Z odpowiednim wyprzedzeniem ogłaszamy także konkursy plastyczne. W tym roku ogłosiliśmy także konkurs na najładniejszy piernik i uczniowie świetnie wywiązali się z tego zadania – dodaje Grażyna Piórkowska.

Jednocześnie w innej sali trwały warsztaty języka niemieckiego, które poprowadziła Magdalena Jurowska z Deutsch Wagen Tour. Ciekawe zajęcia promowały aktywną naukę języka naszych zachodnich sąsiadów. 

– Udało mi się zaprosić panią Magdę z Deutsch Wagen Tour. Okres oczekiwania na warsztaty był dość długi, bo zajęcia z lektorami tej instytucji cieszą się dużą popularnością. W warsztatach uczestniczyły trzy klasy – uczniowie Ib, Iid i IIIc – mówi Ilona Pielach, nauczycielka języka niemieckiego w mrągowskiej „Dwójce”.  – Na co dzień, z nauką niemieckiego bywa różnie i w związku z tym musimy wykazywać się różnymi inicjatywami popularyzującymi naukę języka niemieckiego. Generalnie młodzież bardziej przykłada się do angielskiego, ale właśnie takimi zajęciami staramy się odwrócić ten trend.

Jak mówi pani Ilona, uczniowie chętnie biorą udział w projektach językowych, które organizuje w szkole. W grudniu odbył się „weihnachtsmarkt” czyli bożonarodzeniowy rynek, z którego dochód był przeznaczony na pomoc materialną dla uboższych uczniów szkoły. Prócz programowych zajęć niemieckiego, nauczyciele organizują także seanse filmowe po niemiecku.

Tegoroczne dni Patrona Gimnazjum nr 2 w Mrągowie były pełne atrakcji, ale nie uchroniły uczniów przed obowiązkową nauką. Po zakończeniu obchodów, uczniowie wrócili do szkolnych ławek na kolejne lekcje.

Tekst i fot. Piotr Piercewicz

Dzień Patrona w Gimnazjum nr 2 w Mrągowie

Budextan art

Dodaj komentarz:

X Zamknij
X Zamknij