Dni kultury języka polskiego w mrągowskim liceum zostały docenione przez dr hab. Katarzynę Kłosińską - sekretarz Rady Języka Polskiego. W nagrodę troje uczniów pod opieką polonistki Małgorzaty Zielińskiej pojedzie do Pałacu Prezydenckiego, gdzie weźmie udział w debacie z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego.

Trzyosobowa delegacja licealistów wraz z opiekunem z I LO w Mrągowie weźmie udział w debacie z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego. Debata odbędzie się w Pałacu Prezydenckim 19 lutego. Jest to wyjątkowa nagroda za organizację ubiegłorocznych Dni Kultury Języka Polskiego. Fakt propagowania pięknej polszczyzny doceniła prof. Katarzyna Kłosińska, sekretarz Rady Języka Polskiego, która była gościem specjalnym Dni Kultury Języka Polskiego, prowadziła warsztaty dla uczniów i nauczycieli szkół średnich z powiatu mrągowskiego.

– Czujemy się zaszczyceni i uhonorowani zaproszeniem na debatę w Belwederze. Wzmocni to wiarę w nasze działania i przekonanie, że to co robimy ma sens i wartość. Obecnie w liceum ogólnokształcącym zmniejszono tygodniową liczbę godzin języka polskiego. Duża część młodzieży wiąże swoje plany z emigracją, a więc chętniej uczy się języków obcych niż języka ojczystego. W naszej szkole próbujemy wprowadzić modę na dobrą, poprawną polszczyznę – mówi  Małgorzata Zielińska, polonistka i wicedyrektor szkoły.

Mrągowskie liceum od lat stara się przekonywać młodzież, że „Polacy nie gęsi i swój język mają”. Jak wszyscy wiemy, język polski do najprostszych nie należy, czyhają w nim pułapki zarówno ortograficzne, jak i językowe. Wyjątki od reguł nie jednemu spędzają sen z powiek, a przyswojenie polskiej gramatyki – przypadków, liczebników, mnogości form zaimków osobowych czy końcówek – może przyprawić o ból głowy.

– Propagowanie wiedzy w zakresie kultury języka ojczystego jest bardzo istotne. Dzisiaj młodzież jest w dość trudnej sytuacji. Przykro mi to mówić, ale jest coraz mniej osób, od których młodzi mogą uczyć się poprawnej polszczyzny. W XX wieku język polski oficjalny był bardzo mocno różniącym się językiem od tego nieoficjalnego. Obecnie ta granica zanika i stosowanie kolokwializmów jest tak częstym zjawiskiem, nawet w oficjalnych wystąpieniach, że młodzi ludzie mają problem z ich rozróżnianiem – mówi Małgorzata Zielińska.

Mrągowskie liceum od lat zachęca swoich uczniów do poprawnego używania języka ojczystego, organizując Dni Kultury Języka Polskiego. Przez kilka dni w murach placówki wszystko kręci się wokół języka ojczystego – w gablotach na szkolnych korytarzach zawieszane są plakaty z zasadami pisowni, a w szkolnej auli organizowane są konkursy, testy i warsztaty. Można już śmiało powiedzieć, że propagowanie dobrej polszczyzny stało się szkolną tradycją, bo w programie nie brakuje konkurencji, które cieszą się dobrą sławą zarówno wśród uczniów, jak i absolwentów. Prym wśród nich wiodą „Bieg przez płotki językowe” i dyktando uczniowie kontra nauczyciele. Niezaprzeczalnie, młodzieży do gustu przypadły warsztaty aktorskie prowadzone przez Wojciecha Malajkata, podczas których uczniowie mogą  na własnej skórze przekonać się, na czym polega aktorstwo i jak wielką rolę w tym zawodzie odgrywa kultura języka.

– Dni Kultury Języka Polskiego w naszej szkole mają charakter interaktywny, łączą zabawę i naukę. Mają one na celu uwrażliwienie młodzieży na piękno języka ojczystego oraz wywołanie refleksji na temat niebezpiecznych zjawisk wynikających, chociażby, z niechlujstwa językowego, dążenia do nadmiernej skrótowości wypowiedzi, ubożenia słownictwa oraz stosowania anglicyzmów w sytuacjach do tego nieuprawnionych. Wyniki badań z ostatnich lat są bardzo niepokojące, ponieważ pokazują, że nasz język ubożeje, jest coraz więcej zapomnianych słów.  Dawniej „nocne Polaków rozmowy” wymagały od nas mówienia w ciekawy sposób. Dziś nie rozmawiamy  „twarzą w twarz” a za pomocą komunikatorów. My staramy się przekonać młodzież licealną, że język „na żywo” jest bardzo ważny w naszym życiu – tłumaczy Małgorzata Zielińska.

Wyjazd do Belwederu już niebawem, bo 19 lutego. Na miejscu trójka wyróżnionych uczniów I LO w Mrągowie wraz z wicedyrektor Małgorzatą Zielińską weźmie udział w debacie z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego. Tematem tegorocznej konferencji będzie „Etyka w języku”.

mb


Dodaj komentarz:

X Zamknij
X Zamknij