W drugiej połowie roku ma ruszyć Stacja Przeładunkowa odpadów na terenie wysypiska w Polskiej Wsi. Ale do tej pory nie jest rozwiązany problem drogi dojazdowej prowadzącej do budowanej stacji. Obecna droga z tzw. płyt jomb, nie jest przystosowana do ruchu ciężkich pojazdów. Od lat zwracają na to uwagę mieszkańcy Polskiej Wsi, którzy tą samą drogą dojeżdżają do swoich domów. Chcą przebudowy drogi jeszcze w tym roku, zanim Stacja Przeładunkowa rozpocznie pracę.

Droga dojazdowa do budowanej Stacji Przeładunkowej wiedzie od skrzyżowania obwodnicy z ulicą Leśna Droga do działki, na której znajduje się zamknięte składowisko odpadów. To w tym miejscu powstaje Stacja Przeładunkowa, do której trafiać będą odpady komunalne zmieszane oraz pochodzące z selektywnej zbiórki z Mrągowa i okolicznych gmin. Śmieci w stacji będą zgniatane, przeładowywane na duże zestawy ciężarowe i stamtąd pojadą do budowanego w Olsztynie Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych. Droga dojazdowa do Stacji Przeładunkowej w Polskiej Wsi ma długość około dwóch kilometrów, ale nie została wpisana do projektu budowy stacji. A to spowodowało, że na tę inwestycję nie ma zabezpieczonych pieniędzy. A czas goni.

I właśnie o to martwią się mieszkańcy Polskiej Wsi. W piątek 6 lutego spotkali się z przedstawicielami Zakładu Gospodarki Odpadami Komunalnymi w Olsztynie, który jest inwestorem Stacji Przeładunkowej. – Trwa projektowanie drogi, w momencie gdy będziemy gotowi z dokumentacją, będziemy mówili o pieniądzach. Zależy nam na jak najszybszym przeprowadzeniu tej inwestycji. Dokumentacja będzie złożona w ciągu dwóch miesięcy – mówił Adam Sierzputowski, prezes ZGOK w Olsztynie, który osobiście pofatygował się do Polskiej Wsi.

– Istotą problemu jest termin. Sortownia rusza za kilka miesięcy, a my dziś mówimy dopiero o projektach. Ta inwestycja jest spóźniona. Od sześciu lat, czyli od momentu powstania pomysłu budowy stacji przeładunkowej na wysypisku, nic w tej sprawie się nie działo, a my już wtedy zgłaszaliśmy konieczność dostosowania tej drogi do ruchu ciężkich pojazdów. Szkoda, że ci, do których wtedy kierowaliśmy nasze wątpliwości dziś się nie pojawili. Obecna droga ma miejscami cztery metry szerokości, w jaki sposób zmieści się tam duży pojazd ciężarowy – pytali podczas spotkania mieszkańcy Polskiej Wsi.

Starania mieszkańców poparł prezes ZGOK Adam Sierzputowski, który przyznał, że przy obecnym stanie drogi, ruch ciężkich pojazdów jest niemożliwy. – Niezależnie od tego czy znajdą się pieniądze na przebudowę całego odcinka drogi czy nie, fragment krętej drogi przy mostku musi być zrobiony jeszcze przed uruchomieniem stacji – przyznał prezes ZGOK. – Jeśli chodzi o całą drogę, to w tym przypadku żadnych formalnych problemów nie ma. Uzyskamy zgody, będziemy negocjować wykupienie gruntów pod przebudowę drogi, ale czy znajdą się pieniądze, to już nie zależy tylko od nas. Być może w inwestycji będą musiały partycypować samorządy, które będą korzystać ze stacji w Polskiej Wsi.

– Nie ma naszej zgody na uruchomienie stacji, jeśli nie będą zabezpieczone pieniądze na przebudowę całego odcinka drogi. Wiemy jak to wygląda, zostanie zrobiony mostek, bo musicie go zrobić, a reszta zostanie odłożona na później. Na to nie możemy pozwolić, bo przebudowa jest konieczna już teraz – mówili mieszkańcy.

Wątpliwości budzi także fakt, że w momencie rozpoczęcia budowy drogi, ciężkie samochody będą musiały zostać skierowane na drogę prowadzącą przez wieś. – Gdyby droga została wpisana do projektu budowy stacji, nie byłoby problemu ani z pieniędzmi, ani z terminami, bo budowa drogi prowadzona byłaby równolegle z budową stacji. A tak, jesteśmy o kilka lat do tyłu i w momencie uruchomienia stacji, ciężarówki ze śmieciami będą jeździły nieprzystosowanymi do tego drogami. My na to nie możemy pozwolić – dodają mieszkańcy Polskiej Wsi.

Jak mówią, jeśli sytuacja będzie tego wymagała, są w stanie zablokować dojazd do stacji, by zmusić odpowiednie władze do podjęcia kroków zmierzających do jak najszybszego rozpoczęcia przebudowy.

W piątkowym spotkaniu w Polskiej Wsi uczestniczyli mieszkańcy miejscowości, a także prezes ZGOK Adam Sierzputowski, projektanci odcinka, radny Sejmiku Wojewódzkiego Stanisław Bułajewski, przedstawiciel Urzędu Gminy Wojciech Trawiński oraz radny i sołtys Polskiej Wsi Wiesław Szarek.

Piotr Piercewicz

Spotkanie w Polskiej Wsi w sprawie przebudowy drogi do Stacji Przeładunkowej. Fot. Piotr Piercewicz

Fragment krętej drogi w okolicach mostku. Fot. Piotr Piercewicz


Dodaj komentarz:

18 Mrongoville - imprezy

Sonda

Czy jesteś zadowolona(y) z obecnych wydarzeń w radzie miasta i powiatu?

Nie, te zmiany niczego nie wnoszą - 80.8%
Tak, to są zmiany na lepsze - 13.1%
Nie mam zdania na ten temat - 6.2%

Głosów ogółem: 130
Głosowanie w tej sondzie zakończyło się w: październik 20, 2019
X Zamknij
Sylwerster Mrongoville 2019
X Zamknij