Demografia nam nie sprzyja. W ubiegłym roku po raz drugi od sześciu lat w Mrągowie odnotowano mniej urodzeń niż zgonów, taka sytuacja miała już miejsce w 2011 roku. Według mieszkańców przyczyną jest trudna sytuacja na rynku pracy oraz nasilający się trend wyjazdów z miasta.

Statystyki są bezlitosne. W naszym mieście rodzi się niewiele dzieci, a coraz więcej mieszkańców umiera. Ubiegły rok pożegnaliśmy z ujemnym przyrostem naturalnym – zarejestrowano 204 akty zgonu, a to w porównaniu z rokiem 2001 blisko 30% więcej. Z drugiej strony do mrągowskiego Urzędu Stanu Cywilnego zgłoszono urodzenia 200 małych mrągowian. Przyrost naturalny wyliczono więc na minus 0,18%, dwukrotnie niższy niż w 2011 roku.

Absolutny rekord urodzeń w Mrągowie padł w 2010 roku, kiedy na świat przyszło 237 dzieci, a przyrost naturalny podskoczył do 3,39%. Rok później odnotowano już zaledwie 192 urodzenia. W tym samym czasie zarejestrowano 194 zgony, a przyrost wyniósł minus 0,09%. Urodzaj urodzeń w Mrągowie to także lata 2007-2010. Przez ten czas każdego roku na świat przychodziło ponad 200 maluchów, a liczba urodzeń systematycznie wzrastała. Najbardziej niechlubnym pod tym względem w ostatnich piętnastu latach okazał się rok 2001 – jedynie 180 urodzeń.

W Mrągowie nie ma także większego boomu na formalizowanie związków i zakładanie rodzin. W ubiegłym roku na ślubnym kobiercu stanęło 252 mieszkańców Mrągowa. Na zawarcie związku małżeńskiego od kilku lat decyduje się podobna liczba mrągowian.

Jak zauważają urzędnicy z ewidencji ludności mrągowskiego magistratu, ujemny przyrost naturalny jest jedną z przyczyn spadku liczby ludności Mrągowa. Ludzie nie widzieli tu dla siebie perspektyw, bo bezrobocie jest spore, wyjechali więc do większych miast lub za granicę w poszukiwaniu pracy i lepszego życia, dodają mieszkańcy.

–  Kolejnym istotnym czynnikiem odpływu ludności, jest fakt, że mieszkańcy Mrągowa coraz częściej zmieniają mieszkania w budynkach wielorodzinnych na  budynki jednorodzinne w gminie Mragowo. Mieszkając w gminie, korzystają jak do tej pory z wszelkich usług oferowanych przez miasto, jednak ze względu na meldunek nie są ewidencjonowani w miejskiej ewidencji ludności, co negatywnie wpływa na saldo migracji – tłumaczy Donata Kobylińska - Durka, kierownik Referatu Strategii, Rozwoju, Promocji i IE.

Od dobrych kilku lat gołym okiem widać, że nie tylko Mrągowo, ale i inne miasta naszego powiatu kurczą się, o czym w sierpniu pisaliśmy tu.

mb

 

Urodzenia i zgony (wartości liczbowe)

  • kolor szary - urodzenia
  • kolor niebieski - zgony

Przyrost naturalny (wartości %)

 

 


Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Komentarze  

# Pawel (IP: 46.215.*.224) 2015-01-31 13:57
Do ona:
Możliwe że masz rację, ja na pewno nie bronię szpitala w nmr ;)
W każdym bądź razie ktoś jest odpowiedzialny za odpływ ludzi z miasta. Kiedyś w Mrągowie mieszkało 24tyś ludzi obecnie jest to poziom około 17tyś, chyba daje to do myślenia prawda. Z resztą wystarczy przejść się przez miasto i widać ile teraz ludzi przechadza się po mieście a ile przechadzało się 10-12lat temu :)
Pozdrawiam
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# ona (IP: 83.9.*.20) 2015-01-31 13:06
Do Paweł: widocznie jestes za młody albo.....za stary i nie masz pojęcia ani doświadzczenia co do porodów. Wszystkie moje znajome, znajomych znajome.... rodzina, rodziły w Biskupcu. A to o czym piszesz to inny temat. Chodzi o statystyki przyrostu naturalnego. W ostatnim czsie duuuzo porodów się odbyło uwierz mi. jednak wszystkie narodzone dzieci w akcie urodzenia maja wpisane "Biskupiec" i stąd ta statystyka.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Alex (IP: 89.229.*.27) 2015-01-30 20:29
A dlaczego starze w Mrągowie są tylko po znajomości normalny jak idzie to mówią brak kasy na staż a po znajomości niema problemu.Jak jeszcze długo będą układy w Mrągowskim UP.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Pawel (IP: 31.61.*.158) 2015-01-30 14:24
Do ona:
Proszę poszerzyć swoją perspektywę myślenia i spostrzegawczości.
P.burmistrz ma to do tego, że nie potrafi zatrzymać kapitału ludzkiego na miejscu w Mrągowie i to za tym idzie, że nie ma w mieście kto rodzić bo statystyka wieku mieszkańca jest przerażająca.

Nie ma pracy, nie ma pieniędzy, nie tworzą się rodziny, ludzie wyjeżdżają szukając lepszego jutra i bezpieczeństwa przyszłości więc zakładają rodziny tam gdzie jest im dobrze i tam statystyka rośnie.

Dlaczego w uk rodzi się co raz więcej polskich dzieci? Bo mają lepsze szpitale? Nie, bo ludzie mają pracę, stabilność finansową :)

Dopóki doputy p. burmistrz nie będzie chciała zatrzymać młodzieży w mieście to do tego momentu przyrost naturalny będzie ujemny.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# . (IP: 213.158.*.69) 2015-01-30 14:09
Najlepsze perspektywy dla młodych ludzi i najmniej zgonów było w latach 2007-2010 w kadencji starosty Dominika Tarnowskiego.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# ona (IP: 81.219.*.197) 2015-01-30 14:00
a co ma burmistrz do statystyki przyrostu naturalnego?! Dajcie jej spokój. Tu chodzi o nasz beznadziejny spzital, gdzie strach sie połozyć.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Pawel (IP: 31.61.*.123) 2015-01-30 11:39
Brawo dla p. burmistrz, która twierdzi, że ludzie wyjeżdżają za granicę nie za chlebem i lepszym bytem tylko bo chcą poznać świat hahahhahaha

Gdy usłyszałem te słowa z ust p. burmistrz w trakcie spotkania w/w pani z p. Cybulem przed drugą turą wyborów to nie wierzyłem w to co słyszę.

Sam kilka lat spędziłem poza granicami kraju i jak słyszę taki stek bzdur to mi się słabo robi. Wróciłem do Mrągowa bo myślałem, że zmieniło się coś na lepsze i dlatego że kocham to miasto ale zacząłem zastanawiać się czy dobrze zrobilem bo przy takim podejściu władzy do sytuacji jaka panuje w mieście to mam wrażenie, że oglądam niskobudżetowy film klasy C.

Szanowna p. burmistrz czas się obudzić bo za 4 lata nie będzie miał kto na panią glosować jak tak dalej pójdzie. No ale pani wie swoje i idzie w zaparte, nikogo pani nie słucha a proszę mi wierzyć alfą i omegą pani nie jest.

Z całym szacunkiem ale mam wrażenie, że pani zatrzymała się w czasach lat 90'.

Pozdrawiam
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# były mieszkaniec (IP: 46.112.*.232) 2015-01-30 08:09
To smutne ale te miasto umiera właśnie z braku młodych ludzi i dzieci widać to tak, że aż się smutno robi jak tam przyjeżdżam
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# ja (IP: 81.219.*.197) 2015-01-30 07:46
żadna filozofia stwierdzić dlaczego...??!! Nasz szpital jest do dupy, ludzie boją się tam iśc wszyscy jada do Biskupca i dalej. Dlatego w Mrągowianie rodzą się w Biskupcu i statystyka w łeb bierze..hehe
Rzeczywiście trudno było znaleśź przyczyne.....
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# iceman (IP: 79.202.*.41) 2015-01-29 21:00
Jeżeli nie matu perspektyw do życia a zdecydowana większość ofert pracy jest za najniższą krajową to wybaczcie, za śmieszne pieniądze nie ma człowiek zamiaru pracować. Co to jest ta najniższa krajowa- śmiech na sali.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Bartek (IP: 31.61.*.228) 2015-01-29 20:02
Czemu te dane mnie nie dziwią. Mrągowo opuszczają młodzi ludzie zostają tylko osoby starsze .Smutna to prawda ale tak jest.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować

Sonda

Czy weźmiesz udział w tegorocznych wyborach samorządowych

Tak - 87.1%
Nie - 10.5%
Nie podjąłem(-ęłam) decyzji - 1.8%

Głosów ogółem: 171
Głosowanie w tej sondzie zakończyło się w: marzec 2, 2018
X Zamknij
X Zamknij