Demografia nam nie sprzyja. W ubiegłym roku po raz drugi od sześciu lat w Mrągowie odnotowano mniej urodzeń niż zgonów, taka sytuacja miała już miejsce w 2011 roku. Według mieszkańców przyczyną jest trudna sytuacja na rynku pracy oraz nasilający się trend wyjazdów z miasta.

Statystyki są bezlitosne. W naszym mieście rodzi się niewiele dzieci, a coraz więcej mieszkańców umiera. Ubiegły rok pożegnaliśmy z ujemnym przyrostem naturalnym – zarejestrowano 204 akty zgonu, a to w porównaniu z rokiem 2001 blisko 30% więcej. Z drugiej strony do mrągowskiego Urzędu Stanu Cywilnego zgłoszono urodzenia 200 małych mrągowian. Przyrost naturalny wyliczono więc na minus 0,18%, dwukrotnie niższy niż w 2011 roku.

Absolutny rekord urodzeń w Mrągowie padł w 2010 roku, kiedy na świat przyszło 237 dzieci, a przyrost naturalny podskoczył do 3,39%. Rok później odnotowano już zaledwie 192 urodzenia. W tym samym czasie zarejestrowano 194 zgony, a przyrost wyniósł minus 0,09%. Urodzaj urodzeń w Mrągowie to także lata 2007-2010. Przez ten czas każdego roku na świat przychodziło ponad 200 maluchów, a liczba urodzeń systematycznie wzrastała. Najbardziej niechlubnym pod tym względem w ostatnich piętnastu latach okazał się rok 2001 – jedynie 180 urodzeń.

W Mrągowie nie ma także większego boomu na formalizowanie związków i zakładanie rodzin. W ubiegłym roku na ślubnym kobiercu stanęło 252 mieszkańców Mrągowa. Na zawarcie związku małżeńskiego od kilku lat decyduje się podobna liczba mrągowian.

Jak zauważają urzędnicy z ewidencji ludności mrągowskiego magistratu, ujemny przyrost naturalny jest jedną z przyczyn spadku liczby ludności Mrągowa. Ludzie nie widzieli tu dla siebie perspektyw, bo bezrobocie jest spore, wyjechali więc do większych miast lub za granicę w poszukiwaniu pracy i lepszego życia, dodają mieszkańcy.

–  Kolejnym istotnym czynnikiem odpływu ludności, jest fakt, że mieszkańcy Mrągowa coraz częściej zmieniają mieszkania w budynkach wielorodzinnych na  budynki jednorodzinne w gminie Mragowo. Mieszkając w gminie, korzystają jak do tej pory z wszelkich usług oferowanych przez miasto, jednak ze względu na meldunek nie są ewidencjonowani w miejskiej ewidencji ludności, co negatywnie wpływa na saldo migracji – tłumaczy Donata Kobylińska - Durka, kierownik Referatu Strategii, Rozwoju, Promocji i IE.

Od dobrych kilku lat gołym okiem widać, że nie tylko Mrągowo, ale i inne miasta naszego powiatu kurczą się, o czym w sierpniu pisaliśmy tu.

mb

 

Urodzenia i zgony (wartości liczbowe)

  • kolor szary - urodzenia
  • kolor niebieski - zgony

Przyrost naturalny (wartości %)

 

 


Dodaj komentarz:

Sonda

Czy popierasz zapowiadany strajk w oświacie?

Tak - 59.2%
Nie - 37.5%
Nie mam zdania - 2.8%

Głosów ogółem: 1027
Głosowanie w tej sondzie zakończyło się w: kwiecień 14, 2019
X Zamknij
X Zamknij