Zakończyła się modernizacja mrągowskiej oczyszczalni ścieków, dzięki której obiekt zyskał na nowoczesności i funkcjonalności. Będzie także bardziej przyjazny środowisku dzięki wybudowanej elektrowni fotowoltanicznej. O tym co udało się zrobić w ostatnich latach, a także o kolejnych planach unowocześniania obiektu rozmawiamy z Andrzejem Strusem, kierownikiem miejskiej oczyszczalni.

Jakie korzyści wynikają z funkcjonowania elektrowni fotowoltaicznej w oczyszczalni?

Elektrownia fotowoltaiczna o mocy 0,5 MW powstała na terenach po starej oczyszczalni ścieków w Polskiej Wsi koło Mrągowa, na działce graniczącej bezpośrednio z obecnie modernizowaną miejską oczyszczalnią ścieków.

To elektrownia z zastosowaniem technologii wykorzystującej zjawisko wytwarzania energii elektrycznej w ogniwie fotowoltaicznym pod wpływem promieniowania słonecznego – podobne ogniwa stosowane są powszechnie np. w kalkulatorach czy tez lampionach oświetlających ogrody. W przypadku elektrowni w Polskiej Wsi ogniwa fotowoltaiczne połączone są  w większe jednostki funkcjonalne tak zwane - moduły fotowoltaiczne, których łączna powierzchnia wynosi  3253,76 m2.
W wyniku realizacji projektu maksymalnie z końcem lutego tego roku zacznie działać nowoczesna  instalacja wykorzystująca  2000 szt. takich modułów, która  produkować będzie rocznie 465 MWh energii  z odnawialnych źródeł. Elektrownia zajmuje w sumie obszar o powierzchni jednego hektara.

Głównym celem realizowanego projektu jest uzyskanie efektu ekologicznego w postaci zmniejszenia emisji zanieczyszczeń w porównaniu do źródła energii opartego na spalaniu węgla. Dzięki pracy elektrowni z wykorzystaniem odnawialnego źródła energii uniknie się emisji ok. 162 ton CO2 rocznie

Nad pracą elektrowni czuwał będzie specjalny system komputerowy zarządzający i monitorujący  parametry pracy elektrowni oraz ilość wyprodukowanej energii. Wyprodukowana energia przekazywana będzie istniejącą linią energetyczną SN 15 kV do sieci dystrybucyjnej.

Wykonawca elektrowni czyli Czeska firma Solartec zapewnia dziesięcioletnią gwarancje prawidłowej pracy instalacji oraz 25 letnia gwarancję mocy przy spadku sprawności nie większej niż 10 % po 10 latach.

Całe zadanie otrzymało dofinasowanie  z Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013”, Oś Priorytetowa  – „Środowisko przyrodnicze”. Całkowite koszty budowy elektrowni wyniosą  2 234 873 zł

Przyznana kwota dofinansowania ze środków pomocowych tj. Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz Skarbu Państwa wynosi 1.117 436 zł.

Umowę z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie na dofinansowanie zadania, Zakład Wodociągów i Kanalizacji podpisał z w listopadzie 2013 roku. Pozostałą część nakładów Spółka pokryje z własnych środków.

Założenia analizy ekonomicznej przewidują, że spółka z tytułu sprzedaży energii uzyska roczny przychód na poziomie  200 tys zł.

Budowa elektrowni fotowoltanicznej to nie jedyny projekt jaki udało się w ostatnim czasie zrealizować. Jak zmieniła się oczyszczalnia w ostatnich latach?

Na oczyszczalni ścieków równocześnie realizowane były dwa projekty. Prócz budowy elektrowni fotowoltanicznej zrealizowaliśmy także projekt: „Modernizacja oczyszczalni ścieków i systemu kanalizacyjnego dla Miasta Mrągowo”, w ramach którego wykonano: przebudowę oraz wymianę urządzeń technologicznych oczyszczalni ścieków, wybudowano zadaszenie składowiska osadów ściekowych, zakupiono specjalistyczny sprzęt (samochód ciśnieniowo – ssący) do obsługi  i  konserwacji  sieci kanalizacji sanitarnej, wybudowano kanalizację sanitarną  w Mrągowie na ul. Piaskowej , ul. Chopina i ul. Piaskowej
Projekt był współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Całkowity koszt realizacji tego projektu wyniósł ponad 9,5 mln złotych, a kwota dofinansowania ponad 3 miliony 300 tysięcy złotych. Budowa rozpoczęła się 28 marca 2013 roku, a zakończyła w ostatni dzień ubiegłego roku.

Jakie kolejne inwestycje w oczyszczalni są planowane w najbliższych latach?

Już rozpoczęliśmy przygotowania do następnej inwestycji. Planujemy zmodernizować główną przepompownię ścieków zlokalizowaną przy ulicy Młodkowskiego. Celem modernizacji będzie przede wszystkim hermetyzacja obiektu ze względu na jego usytuowanie blisko budynków mieszkalnych. W ramach modernizacji zostaną również wymienione pompy oraz zlikwidowana krata mechaniczna, którą zastąpi rozdrabniarka.
W przyszłości na terenie oczyszczalni ścieków niezbędna będzie inwestycja związana zagospodarowaniem – przeróbką  osadów ściekowych. Na dzień dzisiejszy rozpatrywane są różne kierunki przetwarzania osadów np: kompostownia, słoneczna suszarnia lub technologia ATSO (po procesie ATSO osady ściekowe ulegają przekształceniu w biomasę wykorzystywaną przyrodniczo).
Kilka słów o samej oczyszczalni.

Ile gospodarstw domowych obsługuje na dzień dzisiejszy oczyszczalnia, czy trafiają do niej wszystkie ścieki z Mrągowa?

Ścieki sanitarne z terenu aglomeracji Mrągowo są oczyszczane w komunalnej oczyszczalni ścieków w Polskiej Wsi o przepustowości maksymalnej 6 000 metrów sześciennych dziennie (średniej 4500 m3/d). Oczyszczalnia została wybudowana w 1995 roku w odległości 4,5 km na północ od miasta Mrągowa i około jednego kilometra w kierunku południowo-zachodnim od miejscowości Polska Wieś. Oczyszczalnia jest nowoczesnym obiektem oczyszczającym ścieki w technologii tlenowo - beztlenowej z możliwością chemicznego strącania fosforu.
W skład aglomeracji Mrągowo obsługiwanej przez oczyszczalnię wchodzi:  Miasto Mrągowo i miejscowości z obszaru gminy Mrągowo czyli: Polska Wieś, Lasowiec, Marcinkowo oraz część miejscowości Probark.
Średnia dobowa ilość ścieków dopływająca do oczyszczalni ścieków w Mrągowie to w chwili obecnej ok. 3220 m3.
Po realizacji projektu „Modernizacja oczyszczalni ścieków i systemu kanalizacyjnego dla Miasta Mrągowo”, która została zakończona 31 grudnia 2014 roku stopień skanalizowania aglomeracji Mrągowo wzrośnie do 99,5%. Z kanalizacji zbiorczej będzie korzystać 27658 RLM (Równoważna liczba mieszkańców), w tym: mieszkańcy – 22874 RLM, turyści – 251 RLM, pozostałe instytucje i podmioty – 4 533 RLM.

Około 130 osób, które na terenie aglomeracji Mrągowo nie korzystają z kanalizacji zbiorczej użytkuje zbiorniki bezodpływowe. Ścieki ze zbiorników są dowożone do oczyszczalni ścieków dla aglomeracji Mrągowo taborem asenizacyjnym.

Rozmawiał: Piotr Piercewicz

Fot. ZWiK Mrągowo

Oczyszczalnia ścieków po modernizacji


Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Komentarze  

# Chang (IP: 104.202.*.48) 2019-02-18 00:58
Perder calorias só com dieta associada!!!

Dê um olhar a meu weblog - mulheres ao vivo (Juliann: http://www.cp8.it/mulheresaovivo7601)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Susanne (IP: 208.100.*.25) 2019-01-31 22:28
Hey there! Do you know if they make any plugins to safeguard against hackers?
I'm kinda paranoid about losing everything I've worked hard
on. Any recommendations?

My weblog :: Wikipedia: https://www.inc.com/justin-bariso/amazon-wikimedia-wikipedia-donation-1-million-emotional-intelligence.html
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Pedro Cauã (IP: 41.60.*.102) 2019-01-24 04:07
Terminei de ver todo o artigo até o fim, penso que achei
o que queria, irei seguir tuas recentes postagens de agora em diante, congratulações pelo bom material.meu homepage : Cartucho para datador inkjet: http://Www.Fatesa.sld.cu/wikipedia/index.php/Usuario:AmandaPinto
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Paulo Benício (IP: 197.155.*.22) 2019-01-17 04:34
Caramba, que show hein! Nem é nas qualquer lugar que se acha tema Bom de que forma o Seu.
Obrigado por Teu apost, acabei de incluir Teu website nos meus
favoritos. :-)

Também visite meu network - cartucho para
datador inkjet: http://fanyi.baidu.com/transpage?query=http%3A%2F%2Fwww.indianspiceschool.com%2Fword-curry%2F&source=url&ie=utf8&from=auto&to=zh&render=1&origin=ps
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Rosalyn (IP: 45.120.*.19) 2019-01-16 23:19
This website was... how do you say it? Relevant!!
Finally I have found something which helped me.
Thank you!

my web page Refugia: http://nowthistoo.com
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Virgilio (IP: 192.210.*.169) 2019-01-13 00:20
Seguro viagem sozinha onde ir (homemqcozinha. top: http://homemqcozinha.top/listadecompras/index.php/rurhelen81/all) é dissemelhante de
assistência viagem.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Alejandro (IP: 104.144.*.110) 2019-01-06 20:58
GNT é dos mais antigos canais da Globosat.

Aqui é meu blog :: mulheres ao vivo (Keri: http://safeurl.co.uk/redirect.aspx?url=https://sexonanet.net/anal/)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Trent (IP: 104.144.*.173) 2018-12-29 08:02
Pode ser gloss, matte, cintilante ou cremoso.

Sinta se livre para surfe meu local : como
fazer uma maquiagem simples e perfeita para o dia: http://wiki.beehivelinks.com/index.php?title=Passo_A_Passo_Como_Fazer_Dicas_Olhos
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Aline (IP: 172.245.*.37) 2018-12-21 07:49
Depois aplique a segunda categoria do batom.

Meu página de teia : maquiagem para casamento na praia
noiva (Efrain: http://web.archive.org/web/2/https://Papodemaquiagem.com.br/style-swap-feat-nikkie-tutorials/)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Lynn (IP: 192.241.*.158) 2018-12-21 03:13
Trabalhando Com Mídias, Vídeo, Áudio, Slides, Etc.


Aqui é meu página - Pilar: http://Formulanegocioonline.download/
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Christina (IP: 209.99.*.242) 2018-12-18 04:44
Change the controls: This is a biggy.

Also visit my site: gamesyoushouldp lay.tumblr: https://gamesyoushouldplay.tumblr.com/
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Maria Isabelly (IP: 41.79.*.108) 2018-12-14 07:27
Salvo como favorito! . gosto muito do seu site ! Espero que o conteúdo permaneça sempre assim

Meu blog : cartucho base
solvente: http://www.lucenaart.com.br/
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# João Davi Lucas (IP: 196.13.*.23) 2018-12-11 03:29
tenho surfado on-line cerca de 3 horas por
noite , mas eu nunca tinha descoberto um post tão legal como o seu
blog. parabéns, parabenizo pelo seu compentência
na criação do seu conteúdo

meu blog postam : Printers Inks: https://www.shopping-Ind.com
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Lucia (IP: 107.175.*.71) 2018-12-05 15:11
Módulo 14 - Materiais e Gastos com Seu Projeto Online.Olhe a meu blog :: como ganhar dinheiro na internet: http://Formulanegocioonline.download/
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Maria Luiza (IP: 181.224.*.153) 2018-12-02 22:55
Eu realmente estou amando o seu blog! Depois de 4 dias de procura, encontrei o seu site!

Deus te abençoe! Tenha um excelente dia, xau!

Também visite meu network ; datador inkjet: https://www.lucenaart.com.br/
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Ahmad (IP: 198.46.*.6) 2018-12-01 13:37
GARRAFFONI, Renata Senna. Seguramente. Brasília: 2005.


Aqui é meu weblog - mulheres ao vivo [Nijiken.Sakura .Ne.jp: http://Nijiken.Sakura.Ne.jp/yybbs/yybbs.cgi]
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Pedro Cauã (IP: 93.190.*.214) 2018-11-30 06:52
Salvo como favorito! . Eu adoro seu site ! Desejo que o conteúdo permaneça sempre com essa qualidade

Revisão em meu blog : chopeira: http://www.cervejaart.com.br
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Maria Giovanna (IP: 196.13.*.23) 2018-11-28 19:39
Oi, Eu acho este site muito bom . Eu curti demais . Vou visitar
novamente e até já salvei nos favoritos. forte abraço

Sinta se livre para visita meu local : datador: https://www.lucenaart.com.br/
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Pedro Thiago (IP: 41.79.*.108) 2018-11-27 14:28
Olá !! embora não seja se tratando do conteúdo, mas sim do site ,
desejo comentar que seu template é excelente . gostei muito de navegar nele .

Tem muito blog por aí que apesar de ter ótimos textos é tão difícil de navegar,
que desistimos . Parabéns

meu network : haccp direct Food: https://www.shopping-ind.com
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Valeria (IP: 185.202.*.185) 2018-11-25 14:14
Ηеllo.Ƭhis article waѕ extremely motivating, particularly because I
was lookіng for thoughtѕ on tһіs topic last Friԁay.


My webpage; http://ducdongtamphat.vn/: http://ducdongtamphat.vn/tam-su-dong-vang-mau-moc.html
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# João Pietro (IP: 46.225.*.10) 2018-11-22 00:24
só quero falar que seu blog é incrível . parabéns pelos posts

Também visite meu weblog : Cartucho Para Datador Inkjet Lc-090: https://www.shopping-ind.com.br
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Paulo Eduardo (IP: 47.52.*.140) 2018-11-16 21:50
Oi, eu acho seu site ótimo . Eu amei . Vou visitar novamente e até já salvei nos favoritos.
forte abraço

Olhe em meu weblog Datadores AutomáTicos De Embalagem: http://Www.Shopping-ind.com/
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Paulo Antônio (IP: 173.234.*.181) 2018-01-27 10:58
Aurélio Bedê,Marco. 5 ed. São Paulo: Atlas, 2003.


Também visite meu blog postam materia feita por Angello Reggio: http://www.138111888.cn/home.php?mod=space&uid=11131&do=profile&from=space
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Larissa (IP: 207.244.*.129) 2018-01-27 05:58
219; 220; 109; 215 e também ss; 221 e 212 e também ss;
CPC, arts.

Sinta se livre para visita meu webpage :: Artigo produzido pelo portal dicas de jogos: http://wmgpublishingstore.com/2011/08/01/hello-world/
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Letícia (IP: 185.198.*.49) 2018-01-27 00:46
Não use Chrome ou Firefox com aquela opção.


Meu homepage :: Pedro Matheus: http://diplomausa.com/__media__/js/netsoltrademark.php?d=www.linkglobus.com%2Flgde%2Findex.php%3Fgo%3Dvalid%26user%3D7892a843d4ee331a70b1c98b6af6271c
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Petra (IP: 27.205.*.208) 2017-03-03 09:40
Alpacas normally have a relatively long and trouble-free reproductive life span, and they can be fully insured against lost.Feel free to visit my site; alpaca sales: http://www.auctions.express/item.php?id=7341&mode=1
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Jessie (IP: 198.52.*.89) 2016-09-26 16:48
Aproveite tema e também faça atividades com as guris,
elas podem desenhar um quadro desde animais, podem procurar algo pela floresta, desenredar qual é animal que faz
aquele som (pode imitar ou logo gravar e também reproduzir), além com muitos
outrem jogos.

My page festa mickey safari: http://www.ypcspm.com/comment/html/index.php?page=1&id=57386
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# PW (IP: 95.41.*.185) 2015-02-13 22:40
Zgadzam się! Zabrakło odwagi i wyobraźni.A my w Polskiej Wsi dalej będziemy wąchać prawdziwy "zapach miasta"
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# lilia (IP: 88.68.*.127) 2015-01-22 12:49
was fehlt ist ein Faulturm mit dem man die Energie im Klärschlamm nutzen kann
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
Kupię dom

Sonda

Czy weźmiesz udział w tegorocznych wyborach samorządowych

Tak - 87.1%
Nie - 10.5%
Nie podjąłem(-ęłam) decyzji - 1.8%

Głosów ogółem: 171
Głosowanie w tej sondzie zakończyło się w: marzec 2, 2018
X Zamknij
X Zamknij