Blisko 50 fotografii wojskowych, przedstawiających Mrągowo i okolice oraz życie codzienne z okresu I wojny światowej – w Bibliotece Pedagogicznej w Mrągowie można już oglądać wystawę poświęconą, przypadającej w lipcu tego roku, 100. rocznicy wybuchu wojny. Na ekspozycji znajdziemy także oryginalne elementy umundurowania żołnierzy pruskich i pielęgniarek, militaria i przedmioty codziennego użytku, z tamtych czasów.

Oryginalne eksponaty i archiwalne zdjęcia, pochodzące z okresu I wojny światowej z Warmii i Mazur, mrągowianie mają szansę zobaczyć na własne oczy i dotknąć w Bibliotece Pedagogicznej w Mrągowie. – Fotografie i przedmioty, które można oglądać na naszej wystawie pochodzą z prywatnych zbiorów, opowiadają one historię żołnierzy pruskich i mieszkańców Mrągowa i okolic w czasach I wojny światowej – mówi bibliotekarka, Jolanta Hellis.
Wystawa podzielona jest na trzy części: przyczyny wybuchu I wojny światowej, sprawa polska oraz część, która odpowiada na pytanie, jak przebiegały działania wojenne sto lat temu na Warmii i Mazurach.

Na fotografiach możemy zobaczyć jak wyglądały m.in. Mrągowo, Olsztyn czy Szczytno w czasach I wojny światowej, jak ubierała się tutejsza ludność oraz żołnierzy armii pruskiej z naszego regionu. – Wystawa, mimo iż niewielka, jest bardzo interesująca. I warto ją zobaczyć nie tylko ze względu na zdjęcia, są tam bowiem także obrazy, hełm, jaki nosili żołnierze, broń, elementy wyposażenia takiego jak skrzynia na naboje – dodaje Jolanta Hellis.

Na żywą lekcję historii szkoły powiatu mrągowskiego zaprasza Biblioteka Pedagogiczna w Mrągowie. Ekspozycję będzie można podziwiać do końca lutego 2015 r.. Pierwsza lekcja, którą współprowadzić będzie Marcin Jans, znany z organizowania rekonstrukcji historycznych, zaplanowano na przyszły czwartek, 11 grudnia.

Jak zapowiadają bibliotekarki wystawa historyczna będzie, w najbliższych dniach, uzupełniona o zdjęcia przedstawiające cmentarze i pomniki z tamtego czasu, które zachowały się w okolicach Mrągowa.

mb


Dodaj komentarz:

18 Mrongoville - imprezy

Sonda

Czy jesteś zadowolona(y) z obecnych wydarzeń w radzie miasta i powiatu?

Nie, te zmiany niczego nie wnoszą - 80.8%
Tak, to są zmiany na lepsze - 13.1%
Nie mam zdania na ten temat - 6.2%

Głosów ogółem: 130
Głosowanie w tej sondzie zakończyło się w: październik 20, 2019
X Zamknij
X Zamknij