Do prawie siedemdziesięciu uczniów mrągowskich szkół uśmiechnie się szczęście. Wyjadą oni na zagraniczne staże do Hiszpanii, Włoch i Wielkiej Brytanii. Szczęściu młodzież będzie musiała jednak pomóc, bo zainteresowanie jest duże. Aby zakwalifikować się do programu Erasmus Plus trzeba będzie przebrnąć przez kwalifikacyjne sito. Bilet na erasmusowski staż trafi w ręce tych, którzy uczą się najlepiej i wykażą się najlepszą znajomością języka angielskiego.

Po raz pierwszy w programie Erasmus

Młodzież z Mrągowa po raz pierwszy weźmie udział w programie Erasmus Plus. Erasmusowski wyjazd trafi w ręce sześćdziesięciu ośmiu uczniów mrągowskich szkół zawodowych. Czterotygodniowy staż przejdzie młodzież trzecich klas Zespołu Szkół Nr 2 w Mrągowie w zawodach: technik hotelarz (16 osób) – Granada w Hiszpanii oraz technik żywienia i usług gastronomicznych (16 osób) – Rimini we Włoszech. Natomiast z Zespołu Szkół Zawodowych w Mrągowie w zawodzie: technik mechanik (10 osób) i technik handlowiec (10 osób) – Plymouth w Wielkiej Brytanii oraz technik żywienia i usług gastronomicznych (16 osób) – Rimini we Włoszech.

– W marcu złożyliśmy wniosek aplikacyjny o dofinansowanie staży zagranicznych dla uczniów mrągowskich szkół zawodowych w ramach programu Erasmus. Nasz projekt „Mobilni w Europie – staże zagraniczne szansą na lepszy start w życie zawodowe” przeszedł pozytywnie procedurę konkursową i powiat mrągowski otrzymał wsparcie finansowe w wysokości 189.730 euro na staże zagraniczne – cieszy się Marek Szmigiel, naczelnik wydziału oświaty Starostwa Powiatowego w Mrągowie.

Erasmusowki wyjazd nie nadwyręży portfeli rodziców

Staż za granicą w wielu przypadkach jest dość droga, ale dzięki funduszom z projektu Erasmus, wyjazd jest w zupełności za darmo. Sfinansowane zostaną wszystkie koszty zakwaterowania, przelotów, wyżywienia, czy też zwiedzania. Ponadto uczestnicy otrzymają tzw. kieszonkowe na czas pobytu za granicą.

– Nie chcę wyjść na materialistę, ale prawda jest taka, że wyjechałbym za darmo, dostałbym kieszonkowe i spędził wakacje za granicą, a jakby tego było za mało miałbym zaliczone obowiązkowe praktyki szkolne – z entuzjazmem przyznaje Marcin Dmuchowski, uczeń III klasy technikum hotelarstwa ZS nr 2  w Mrągowie.

Młodzież z Mrągowa powalczy o lepszy start w życiu zawodowym

Nie jest dla nikogo tajemnicą, że łatwiej znaleźć pracę, gdy zna się obce języki i kulturę. Dodatkowo ze wpisanym w CV zagranicznym stażem można zyskać w oczach pracodawców.

– Po pierwsze można poznać nowych ludzi, kulturę i sprawdzić jak pracuje się w hotelach za granicą. Po drugie jest to zdobywanie kontaktów, bo jeżeli praktyki by nam dobrze poszły to możemy wrócić po szkole do pracy – powiedziałam nam Patrycja Kaczorowska, uczennica III klasy technikum hotelarstwa ZS nr 2  w Mrągowie.

Młodzież czekać będzie nie lada wyzwanie – znaleźć wspólny język z współpracownikami z obcego kraju. Będzie to oczywiście język angielski, który podszlifować będą mogli, uczestnicząc przed wyjazdem w dodatkowym 50-godzinnym kursie.

Erasmusowki staż to nie tylko praca

W programie przewidziane są także wycieczki i atrakcje kulturalne, które mają pozwolić na lepsze poznanie regionu, jego kultury i historii.
Co ważne uczniowie będą w dobrych rękach. Z każda grupą wyjadą opiekunowie – nauczyciele. Oczywiście na miejscu uczniowie będą mogli liczyć na pomoc i wsparcie partnerów projektu.

Jak na razie nie są znane nazwiska szczęśliwców. Wiemy natomiast, że jako pierwsza do Wielkiej Brytanii w styczniu uda się grupa z Zespołu Szkół Zawodowych. Tu rekrutacja jest prawie na finiszu. W Zespole Szkół nr 2 w Mrągowie odbyło się jedynie spotkanie z potencjalnie zainteresowanymi uczniami. Wyjazd grupy technik żywienia i usług gastronomicznych do Włoch zaplanowano na maj, a do Hiszpanii w lipcu udadzą się hotelarze.

Marlena Bieleninik


Dodaj komentarz:

18 Mrongoville - imprezy

Sonda

Czy jesteś zadowolona(y) z obecnych wydarzeń w radzie miasta i powiatu?

Nie, te zmiany niczego nie wnoszą - 80.8%
Tak, to są zmiany na lepsze - 13.1%
Nie mam zdania na ten temat - 6.2%

Głosów ogółem: 130
Głosowanie w tej sondzie zakończyło się w: październik 20, 2019
X Zamknij
X Zamknij