Mrągowski magistrat planuje stworzyć dom seniora w budynku plebanii przy parafii bł. Honorata Koźmińskiego. Może to być szansa na spokojną starość dla wielu mieszkańców, nie tylko Mrągowa. Na 600 metrach kw będzie mogło zamieszkać nawet czterdziestu pensjonariuszy.

Od kilkudziesięciu lat odsetek społeczeństwa w tzw. trzecim wieku wzrasta w szybkim tempie. Jest to zjawisko, z którym boryka się nie tylko Polska, ale cała Unia Europejska. Obecnie w naszym kraju w wieku poprodukcyjnym jest około 18 procent obywateli. Według prognoz Głównego Urzędu Statystycznego za dziesięć lat odsetek ten wzrośnie do nawet 26 procent.

Zjawisko to od lat przybiera na sile także w Mrągowie. Statystyki Ewidencji Ludności w Urzędzie Miejskim pokazują, że w ubiegłym roku w Mrągowie odnotowano zerowy przyrost naturalny. Sytuacja ta wydaje się wymuszać na władzy stworzenie domu spokojnej starości. Co więcej taka inwestycja mogłaby okazać się strzałem w dziesiątkę, bo jak udało nam się ustalić z budżetu miasta rokrocznie 500-600 tysięcy złotych idzie właśnie na dopłaty za pobyt mieszkańców w domach pomocy społecznej w ościennych miastach. Stworzenie domu spokojnej starości wywołałoby, więc uśmiech na twarzach seniorów, a także nieco odciążyło miejski budżet.

Pomysł inwestycji nie jest nowy, pojawił się już trzy lat temu, kiedy z budynku parafii wyprowadziła się szkoła rolnicza. Przez te lata nie udało się go jednak wprowadzić w życie. Teraz pojawiła się iskierka nadziei, bo w urzędzie rozpoczęły się intensywne prace nad stworzeniem ośrodka.

– Jesteśmy na etapie podpisywania dokumentów. Ośrodek miałby funkcjonować na podstawie partnerskiego porozumienia pomiędzy miastem, Caritas Archidiecezji Warmińskiej i Parafią bł. Honorata Koźmińskiego w Mrągowie – mówi burmistrz Mrągowa Otolia Siemieniec. – Będzie to jedna z większych inwestycji w naszym mieście. Będziemy starać się o pieniądze z Unii Europejskiej na remont, bo nowa prognoza finansowa to spore środki na tzw. „gospodarkę srebrną” z Regionalnego Programu Operacyjnego. Jesteśmy w komfortowej sytuacji, bo posiadamy już budynek, a działania związane z usługami skierowanymi do seniorów zostały wpisane w Strategię Wielkich Jezior Mazurskich. Projekt ten ma szczególne preferencje ze względu na Zintegrowane Inwestycje Terytorialne, co może ułatwić pozyskanie funduszy – dodaje Otolia Siemieniec.

Zgodnie z zapowiedziami miasto miałoby zaadaptować 600 metrów kwadratowych budynku na pokoje jedno- i dwuosobowe dla pensjonariuszy. Przy każdym znajdowałyby się także łazienki. Dodatkowo dom seniora wykorzystywałby pomieszczenia piwniczne.

Pracę w nowo powstałym domu seniora znalazłoby kilka a nawet kilkanaście osób. Byłaby to wartość dodana projektu, szczególnie, że poziom bezrobocia w powiecie mrągowskim od lat utrzymuje się na dość wysokim poziomie. Zatrudnienie dotyczyłoby zarówno personelu specjalistycznego, jak i pomocniczego. Wykwalifikowana kadra mrągowskiego domu spokojnej starości zaopiekuje się pensjonariuszami, zapewni im leczenie, rehabilitację oraz wsparcie.

Mrągowski dom seniora w wielu przypadkach odciąży rodziny z Mrągowa i okolic, które nie zawsze są w stanie podołać zadaniu opieki nad bliskim w sędziwym wieku. Dla wielu mrągowian będzie to ratunek przed wyprowadzką. Przez lata mrągowscy seniorzy byli zmuszeni opuszczać miasto, by zamieszkać w domach opieki w Giżycku czy Kętrzynie. Tylko tych, których pobyt dofinansowuje miasto jest około trzydziestu. Co ważne, nie mogli oni stać się pensjonariuszami pobliskiego Ewangelickiego Domu Opieki „ARKA” w Mikołajkach, z powodu na zbyt wysokie ceny pobytu. Miasto jest zobowiązane wybierać spośród najtańszych ofert domów seniora. Mrągowski dom spokojnej starości będzie dla nich szansą powrotu do rodzinnego miasta.

Marlena Bieleninik


Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Komentarze  

# nie emerytka (IP: 89.229.*.217) 2015-06-22 14:32
ciekawe ile trzeba miec kasy by w takim domku byc???
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# nie emerytka (IP: 89.229.*.217) 2015-06-22 14:31
no potrzeba takiego domu u nas w miescie pytanie tylko czyj rodzic w nim bedzie??? bo mie nie bedzie stac by oddac matke do takiego domu uklony dla czarnych sukienek.. a pani burmistrz to juz powinna pojsc na odpoczynek..
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# a to ciekawe (IP: 83.25.*.60) 2014-10-29 11:53
Proponowałbym, aby Pani redaktor zainteresowała się kosztami pobyt w domach pomocy społecznej dla osób starszych i przewlekle somatycznie chorych w województwie warmińsko-mazur skich, gdyż tak się składa, że koszt utrzymania w EDO "Arka" jest jednym z najniższych w województwie warmińsko-mazur skim. W porównaniu do wspomnianego Kętrzyna jest mniejszy o 222,00 zł, więc nie wiem jakimi kryteriami kieruje się Urząd Miasta wysyłając seniorów do "tańszego" Kętrzyna, Pozdrawiam
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# mieszkanka az (IP: 89.229.*.21) 2014-10-27 22:57
znam miasta , gdzie jest więcej takich domów niż jeden , i nie są duże
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# mieszkanka (IP: 89.229.*.21) 2014-10-27 22:32
ja uważam ,że takie miejsce jest na terenie Jednostki Wojskowej ( izba chorych) aby jeszcze było miejsce na wyjście na świeże powietrze. To jest moja koncepcja do której chcę dążyć
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Jann Gud (IP: 89.229.*.126) 2014-11-17 15:30
Beznadziejna decyzja.Wszędzi e tylko nie z klerem nam po drodze.Mało znacie przykładów jak samorządy wyszły na aliansach z czarnymi .Przykład szkoła muzyczna w Poznaniu.I tysiące przykładów przekrętów w podobnych układach.Wystar czy poczytać w rzetelnych mediach.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Vinda (IP: 178.23.*.106) 2014-11-16 08:28
Miejsce super tylko zapomniałaś o ważnej kwestii- budynki w JW podlegają pod konserwatora. W Domu Seniora niezbędna jest winda ,podjazdy itp.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# magda (IP: 37.152.*.100) 2014-10-28 20:29
super sprawa tylko nie z klerem
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# janka (IP: 213.238.*.60) 2014-10-27 07:42
Super sprawa, przypomną sie staruszkom młode lata, kiedy to na koloniach spało sie po 20 osoób w jednej klasie:)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Heniek (IP: 83.24.*.209) 2014-10-25 11:37
Kler szkole rolniczą zbogacił-tak że z torbami poszła,może byc tak samo i z domem starców
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Realista (IP: 83.9.*.142) 2014-10-25 00:08
Nie dajcie się w robić w przedwyborcze kiełbasy, to z daleka śmierdzi tylko i wyłącznie tym. Nasza Pani "Żelazna Dama" ponownie posuwa się do różnych metod przedwyborczych za wszelką cenę aby zdobyć elektorat ludzi starszych bogobojnych. Robi powtórkę z przed czterech lat i pewnie w tej parafii będzie pomagać proboszczowi trzymać tacę przy dawaniu komunii św.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# 123456 (IP: 37.248.*.201) 2014-10-24 23:20
Dobrze,że chociaż wspomniano o EDO "ARKA" ...
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Janek (IP: 83.9.*.41) 2014-10-24 20:57
wielce szanowna Burmistrz i Rado Mragowa. Bardzo czysta intencja kleru przekazania budynku w użytkowanie na potrzeby miasta,okazać sie może strzałem w piętę,nie tylko dla kasy miejskiej,lecz i dla pensionariuszy. Zrobicie remont łącznie z łazienkami,a następny dobrodziej odsunie was od koryta, z nim nie podpisywaliście umowy i bedzie nie wazna.Myśle że ktoś zacznie myśleć głową-bo intencja czysta,a doświadczeń dużo,bardzo dużo.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Ewelina (IP: 89.229.*.66) 2014-10-24 19:28
Nareście jakiś dobry pomysł.Taki dom potrzebny jest w naszym mieście.Oby pomysł wypalił.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# iti (IP: 94.254.*.38) 2014-10-24 16:37
Gmina i miasto robi to po to by czerpać z tego korzyści , nie dla samej idei oraz dla stworzenia nowych miejsc pracy dla personelu złożonego ze znajomych i krewnych urzędników gminnych. Gops ,mops , urząd pracy itp tam też pracują po znajomości zatrudnione niekompetentne osoby , niech wreszcie jakieś służby coś z tym zrobią !!! To śmierdzi z daleka !!! Dajcie pracę tym co potrzebują a nie krewnym i przydupasom urzędasów !!!!!!!!!!!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# ja (IP: 83.9.*.73) 2014-10-26 18:21
brawo iti !!!!!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Olo (IP: 89.229.*.19) 2014-10-24 20:54
Iti masz 100 racji.Tak jest
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Obserwer (IP: 78.30.*.192) 2014-10-24 15:39
Pomysł zaiste zacny, ale nasuwa się kilka pytań:
1. Czy budynek plebani jest przystosowany by być domem dla starszych osób? (czy ma np. windę, kuchnię itp.)
2. Ile miasto będzie musiało wyłożyć na remont i prace przystosowawcze nie swojego budynku?
3. Czy nie lepiej remontować własny budynek, jak np. była izba chorych w zlikwidowanej jednostce wojskowej ?
4. Ile miasto będzie musiało płacić za dzierżawę budynku dla kurii?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# biały (IP: 212.160.*.193) 2014-10-24 14:51
Gratuluję pani Burmistrz. Dobre posunięcie.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Marcin (IP: 88.156.*.211) 2014-10-24 14:34
Widać że władza zaczęła myśleć przed wyborami
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować