Uwaga działkowcy z Mrągowa! Palenie gałęzi i liści na ogródkach może Was słono kosztować. Za rozpalanie takich ognisk grozi od 20 do nawet 500 złotych mandatu. Tylko w tym sezonie kilkudziesięciu mrągowian otrzymało pouczenia, a w kilku przypadkach mrągowscy strażnicy miejscy wystawili mandaty. Jak się okazuje nieprzestrzegający przepisów często nie zdają sobie z tego sprawy.

Mrągowska straż miejska przypomina działkowcom i właścicielom domków o obowiązującym od ubiegłego roku zakazie palenia gałęzi i liści na terenie ogródków działkowych. Często wieloletnia tradycja działkowców wygrywa z nowymi przepisami o utrzymaniu czystości i porządku na terenie miasta Mrągowo. W takich przypadkach do akcji wkraczają strażnicy miejscy.

– Wyjazdy do tego typu interwencji najczęściej kończą się pouczeniami, bo w pierwszej kolejności chcemy ludzi pouczać. Mamy świadomość, że nie do wszystkich ta informacja dotarła, a zmieniające się przepisy mogą powodować zamęt. Kiedy nasze pouczenia nie odnoszą rezultatu to sięgamy po środki karne – mówi Jerzy Grądzki, komendant Straży Miejskiej w Mrągowie.

Mieszkańcy Mrągowa nie mają wyjścia. By nie płacić mandatów muszą zmienić wieloletnie przyzwyczajenia. Zgodnie z przepisami Uchwały Rady Miejskiej w Mrągowie w sprawie przyjęcia regulaminu utrzymania czystości i porządku w mieście „właściciele nieruchomości zobowiązani są do prowadzenia selektywnego zbierania odpadów zielonych”.

– Spalania odpadów zielonych na terenie naszego miasta zabrania ustawa o odpadach. Liście i gałęzie należy selekcjonować. Możemy je zgrabić i zapakować w worki, a następnie przekazać przedsiębiorcy odbierającemu odpady. Te są odbierane co dwa tygodnie, zgodnie z harmonogramem dla domków jednorodzinnych. Innym sposobem jest kompostowanie odpadów zielonych – dodaje Jerzy Grądzki.


Marlena Bieleninik


Dodaj komentarz:

X Zamknij
X Zamknij