Strażacy ochotnicy z powiatu mrągowskiego włączyli się w ogólnopolską akcję zbierania podpisów pod obywatelskim projektem ustawy mającej im zagwarantować takie samo ubezpieczenie od wypadków, jakie przysługuje ich kolegom zawodowcom.

Projekt niezawodowych strażaków ma trafić w ręce posłów. Aby się tak stało, potrzebne jest 100 tysięcy podpisów pod projektem zmiany ustawy z 1991 roku o ochronie przeciwpożarowej. Chodzi o zagwarantowanie strażakom ochotnikom, którzy ucierpieli w akcji ratowniczej lub podczas ćwiczeń, zasiłku chorobowego albo świadczenia rehabilitacyjnego na czas powrotu do zdrowia i pracy.

W powiecie mrągowskim prężnie działa dziewiętnaście Ochotniczych Straży Pożarnych, w których bezinteresownie pomaga blisko 500 strażaków ochotników. To oni ramię w ramię z zawodowymi strażakami gaszą pożary, pracują przy wypadkach drogowych i na wodach. Na miejscu zdarzenia nie rzadko są pierwsi, bo mają bliżej. Są odpowiednio przeszkoleni, więc w pracy w niczym nie ustępują kolegom – zawodowym strażakom. Różni ich jednak ubezpieczenie od wypadków i to próbują zmienić.

– Jako strażak często myślę o swoim zdrowiu. W przypadku, kiedy nie daj Boże zdarzy się wypadek to rehabilitacja jest bardzo kosztowna i ciężko dotrzeć do odpowiedniej pomocy – mówi Marta Kopaniec, prezes OSP Sorkwity.  – Jeżeli strażak ochotnik ulega wypadkowi to zostaje prawie z niczym, dostaje jednorazowe odszkodowanie, a resztę kosztów leczenia musi pokryć z własnej kieszeni – dodaje Marta Kopaniec.

Mrągowianie jeżeli popieracie pomysł obywatelskiego projektu ustawy, który strażacy ochotnicy chcą złożyć w Sejmie, możecie zgaszać się do prezesów jednostek OSP w naszym powiecie. To oni dysponują listami, na których możecie złożyć swój podpis. OSP Sorkwity zebrało już kilkadziesiąt podpisów. Kolejna akcja 22 października w siedzibie jednostki, od 18.00 do 20.00.

Marlena Bieleninik


Dodaj komentarz:

X Zamknij
X Zamknij