Trzy nowe szlaki rowerowe o łącznej długości 180 kilometrów wyznaczone w powiecie mrągowskim to idealna propozycja dla mieszkańców na wyjątkowo ciepłą jesień. Zachęcać do jazdy na dwóch kółkach może także fakt, że trasy prowadzą do najciekawszych atrakcji turystycznych naszego regionu. Trasy kolorami żółtym, niebieskim i czerwonym oznakowała Lokalna Organizacja Turystyczna "Ziemia Mrągowska", dzięki środkom pozyskanym z Ministerstwa Sportu i Turystyki.

– Nowe szlaki rowerowe ułatwią mieszkańcom powiatu, jak i turystom aktywne zwiedzanie naszego regionu, bo do tej pory w okolicach miasta były jedynie trzy nie za długie, liczące po 30 km trasy rowerowe – mówi Robert Wróbel, kierownik Informacji Turystycznej w Mrągowie. – Celem zadania było połączenie szlaków rowerowych na Mazurach w jeden spójny system szlaków wzajemnie się uzupełniających. Trasy wiodą po drogach lokalnych i leśnych, często w pobliżu miejsc cennych przyrodniczo i krajobrazowo. Dodatkowo na dwóch kółkach można zwiedzić lokalne muzea i zobaczyć zabytki. Nierzadko są to miejsca, do których nie dotrzemy samochodem – dodaje Robert Wróbel.

Pierwszy szlak czerwony „Grodzisk Pruskich” liczący 60 km, prowadzi od  Mikołajek przez Mrągowo do Świętej Lipki. Po drodze rowerzyści mogą zwiedzić m.in. Wioskę Żeglarską w Mikołajkach, Muzeum Sprzętu Wojskowego czy miasteczko westernowe w Mrągowie oraz bazylikę pw. Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny w Świętej Lipce. Jest to kontynuacja już istniejącego szlaku  Giżycko – Gierłoż – Kętrzyn – Święta Lipka.

Oznakowany kolorem żółtym szlak „Ernsta Wicherta” ma 50 km długości, a zaczyna się i kończy w Mrągowie. Po drodze można odwiedzić Leśniczówkę Pierwsławek, z izbą pamięci  Ernsta Wicherta czy muzeum regionalne im. Walentyny Dermackiej z Sapiechów w Pieckach.

Najdłuższy niebieski "Krutyński szlak rowerowy" liczy 70 km. Trasa rozpoczyna się w Sorkwitach i wiedzie przez Dłużec, Spychowo i Krutyń do Gałkowa. Po drodze podziwiać można krajobrazy Puszczy Piskiej i rzekę Krutynię, zaś przejeżdżając przez Gałkowo warto zajść do izby pamięci hrabiny Marion Doenhoff.

Obecnie Centrum Informacji Turystycznej w Mrągowie pracuje także nad informatorem „Turystyka aktywna na Ziemi Mrągowskiej”, w którym znajdą się dokładne opisy tych tras, atrakcji turystycznych i miejsc noclegowych.

Marlena Bieleninik


Dodaj komentarz:

18 Mrongoville - imprezy

Sonda

Czy jesteś zadowolona(y) z obecnych wydarzeń w radzie miasta i powiatu?

Nie, te zmiany niczego nie wnoszą - 80.8%
Tak, to są zmiany na lepsze - 13.1%
Nie mam zdania na ten temat - 6.2%

Głosów ogółem: 130
Głosowanie w tej sondzie zakończyło się w: październik 20, 2019
X Zamknij
X Zamknij