W najbliższą niedzielę 10 sierpnia 2014 roku o godzinie 16.30 w mrągowskim amfiteatrze rozpocznie się Projekt Arboretum, premierowy koncert muzyki hybrydowej. Wydarzenie zostało przygotowane przez Fundację Dziedzictwa Rzeczpospolitej i Urząd Miejski w Mrągowie, we współpracy z firmą Sudawia. Wstęp na to wydarzenie jest bezpłatny.

Celem tego mazurskiego projektu jest prezentowanie muzyki etnicznej i ludowej w nowoczesnych aranżacjach instrumentalnych, które pozwolą zaistnieć jej w szeroko rozumianym nurcie muzyki, definiowanym przez twórców jako muzyka hybrydowa. Ten niezwykły koncert odnosi się do szeroko rozumianego dziedzictwa kulturowego, przyrodniczego i krajobrazowego, a także ekologii i zrównoważonego rozwoju. Projekt Arboretum ma potencjał pozwalający na osiągnięcie statusu warmińsko-mazurskiego produktu regionalnego rozpoznawalnego w całym kraju.

W projekt zaangażowanych jest dwóch znanych mrągowian. Prozatorsko-poetycką narrację wydarzenia poprowadzi popularny polski aktor Wojciech Malajkat. Z kolei dyrektorem artystycznym Projektu Arboretum, autorką kompozycji i jego współwykonawcą, jest pochodząca z Mrągowa Ola Turkiewicz, polsko-kanadyjska wokalistka, kompozytorka i animatorka kultury polonijnej, która swoją karierę muzyczną realizowała od początku lat 90. XX wieku w Kanadzie, zaś od 5 lat jest dyrektorem muzycznym i wykonawczynią Koncertu Niepodległości. Do projektu  został zaproszony śpiewający białymi głosami polsko-ukraiński zespół „Dziczka”, znany z popularyzowania magicznych pieśni kresowych oraz niezwykły wykonawca pieśni kurpiowskiej Adam Strug, promujący właśnie swoją najnowszą płytę, wydaną ze Stanisławem Sojką, „Strug, Leśmian, Soyka”.

Inspiracją do premierowego Projektu Arboretum jest mało znana muzyka ludowa (leśna, wiejska i osadnicza), wywodzącą się z obszaru Kurpi, Podola, Polesia i Wołynia. Te niezwykle klimaty ukazane będą w nowatorski sposób. Pozornie proste ludowe nuty wkomponowane zostaną w hybrydowe aranżacje, sięgające po współczesne środki wyrazu, m.in. jazz, etno, rok alternatywny i progresywny, poezję śpiewaną, muzykę elektroniczną czy klasyczną, .

Aby osiągnąć zamierzony efekt, do premierowej edycji Projektu Arboretum zatrudnionych zostanie blisko 30 muzyków i osób zaplecza technicznego. Wsparciem ww. występujących wokalistów będzie niezwykle rozbudowane instrumentarium. W projekcie mającym charakter sesyjny, pojawi się klasyczna jazzowa sekcja rytmiczna (piano, perkusja, gitara, bas, kontrabas), także akordeon, skrzypce, instrumenty perkusyjne i dęte, których uzupełnieniem będą liczne efekty elektroniczne.

W ramach wydarzenia planowane jest zorganizowanie społecznej akcji „Arboretum o świcie”, która ma się odbyć nad jeziorem Czos, nad ranem w dniu 10 sierpnia 2014 roku. Zostaną do niej zaproszeni zarówno muzycy (uczestnicy Projektu Arboretum i Festiwalu Kultury Kresowej), jak i publiczność, aby wspólnie, a cappella, wykonać nad jeziorem nastrojowe pieśni ludowe.

Projekt Arboretum to nowe wydarzenie twórców Koncertu Niepodległości, organizowanego od 2009 roku w Muzeum Powstania Warszawskiego oraz na Zamku Królewskim pod Honorowym Patronatem Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego, a także organizowanych w Toronto Polskiego Festiwalu Jazzowego i Polskich Zaduszek Jazzowych. Doświadczenia organizatorów z projektów realizowanych w Polsce i w Kanadzie zostały wykorzystane do nadania podobnego prestiżu i rangi Projektowi Arboretum. Koncert Niepodległości od lat skutecznie przełamuje stereotypy i tabu, które narosły wokół pieśni patriotycznej. Od pierwszej edycji gromadzi publiczność w dużych salach koncertowych, a bilety kończą się praktycznie w dniu rozpoczęcia ich dystrybucji. Efektem Koncertu jest integracja zarówno miłośników historii, jak i melomanów, osób starszych i młodzieży, ludzi o różnych światopoglądach, przedstawicieli mniejszości, a nawet cudzoziemców. Jesteśmy przekonani, że podobny sukces odniesie Projekt Arboretum, którego potencjał  jest nieograniczony.

Wykonawcy:
Wojciech Malajkat (narracja), Ola Turkiewicz (kompozycje i śpiew), Adam Strug (śpiew), Zespół „Dziczka” (śpiew), Krzysztof Kowalewski (gitara), Marcin Riege (piano, instrumenty klawiszowe), Wojciech Hartman (skrzypce), Marcin Janiszewski (akordeon, instrumenty klawiszowe), Jarosław Żeliński (flety), Marcin „Ritus” Ritter (bas, kontrabas), Przemek „Benbeneq” Kuczyński (perkusja) oraz Tomas Celis Sanches (instrumenty perkusyjne). Scenariusz i produkcja Projektu Arboretum - Jacek „Wiejski” Górski

Wstęp na Projekt Arboretum jest wolny

* Oficjalna strona Projektu Arboretum

* Fanpage Projektu Arboretum

Muzyka Hybrydowa

Kompozycje twórców Koncertu Niepodległości oraz Projektu Arboretum nie mieszczą się już w jednoznacznej interpretacji i trudno jest przyporządkować je konkretnemu gatunkowi muzycznemu. Efektem pięciu lat współpracy muzyków jest wypracowanie własnego stylu, który określili muzyką hybrydową. Pojęcie hybrydy staje się coraz bardziej popularne, oznacza coś, co składa się z różnych elementów, często niepasujących do siebie. Twórczość ta inspirowana jest dziedzictwem kulturowym i środowiskiem naturalnym, ale nie stanowi to sztywnych ram kompozycji.

Istotą tego niekomercyjnego stylu muzycznego jest połączenie kilku nurtów w jednym utworze.  Fundamentami kompozycji, przejmującymi często role partii solowych, stają się wiernie odtwarzane utwory np. dawne, ludowe i obrzędowe, poezja śpiewana, ale także oryginalne odgłosy natury i inne, określane cytatami. Wykorzystywane cytaty pełnią rolę części, które  określają temat, charakter i tempo utworu. Są one oplatane partiami wokalnymi, klasycznymi i elektronicznymi intermezzami, suitami gitarowymi czy fortepianowymi, które spajają całość przejmując prowadzenie. Większość z tych partii i cytatów samodzielnie stanowić by mogła odrębne utwory muzyczne. Inspiracją do powstania muzyki hybrydowej była między innymi twórczość Richarda Wagnera i Henryka Mikołaja Góreckiego, czy takich ikon jazzu jak Ella Fitzgerald, Miles Davis, Dizzy Gillespie. Twórcy ci często używali tzw. „cytatów” muzycznych, pochodzących z różnych nurtów, czy twórczości etnicznej, wbudowując je w nowe kompozycje lub własne interpretacje.

W instrumentalizacji wykorzystywane są zarówno współczesne instrumenty muzyczne, jak i tradycyjne, etniczne, dawne lub nietypowe. Trzon instrumentarium stanowi jazzowa sekcja rytmiczna (pianino, gitara, perkusja, bas), która często wspomagana jest sekcją smyczkową i instrumentami elektronicznymi.  Kompozycje oparte są m.in. na stylach: jazzowym, klasycznym, elektronicznym, rocku alternatywnym, muzyce etnicznej a także poezji śpiewanej, pieśniach tradycyjnych i innych.

Muzyczny temat, narracja i akompaniament łączą się w różnych nurtach, tworząc hybrydową, spójną całość, pomimo różnorodności części składowych utworów. Przejścia pomiędzy poszczególnymi partiami mogą być zarówno subtelne jak i dynamiczne.

Organizatorzy i partnerzy Projektu Arboretum

Fundacja Dziedzictwa Rzeczypospolitej – organizacja pozarządowa ustanowiona w celu ochrony, rewaloryzacji, odtwarzania i propagowania dziedzictwa Korony Polskiej, Polski Jagiellonów, Rzeczypospolitej Obojga Narodów oraz II Rzeczypospolitej, zarówno w wymiarze patriotycznym, edukacyjnym, kulturalnym, jak i materialnym. Organizator Koncertu Niepodległości odbywającego się cyklicznie w Muzeum Powstania Warszawskiego oraz w Zamku Królewskim w Warszawie.

Miasto Mrągowo - popularny ośrodek turystyczny i wypoczynkowy na Mazurach. Miasto słynie z organizowanych corocznie Pikniku Country a także Festiwalu Kultury Kresowej oraz Mazurskiej Nocy Kabaretowej, które odbywają się w malowniczym Amfiteatrze położonym na brzegu jeziora Czos. Wyremontowany od podstaw w 2012 roku amfiteatr jest dziś nowoczesnym i funkcjonalnym obiektem koncertowym z widownią liczącą 5280 miejsc (tj. o 2400 miejsc więcej niż Sala Kongresowa w Warszawie).

Aleksandra Turkiewicz – Sudawia to organizator Koncertu Niepodległości, a także projektów lokal-nych jak Święto Racławickiej, piknik archeologiczny Kuchnia z Wykopalisk oraz społeczna akcja Niedziela Bez Bazgrołów. Firma Sudawia została założona przez Olę Turkiewicz, polsko-kanadyjską kompozytorkę, wokalistkę i animatorkę kultury.  Jednym z głównych nurtów biznesowej działalności Sudawii jest propagowanie idei Slow Food i ekologii oraz dystrybucja produktów zdrowego i ekologicznego rolnictwa. Ola Turkiewicz, jest autorką i organizatorem odbywających się w Kanadzie wydarzeń artystycznych takich jak Międzynarodowy Festiwal Jazzowy w Toronto, Zaduszki Jazzowe w Toronto czy realizowany w Toronto i Warszawie cykl koncertów A little bit of Jazz. W 2009 roku powróciła do Polski po 20 letniej emigracji. Od 2009 roku jest twórcą i dyrektorem artystycznym Koncertu Niepodległości. W 2014 roku decyzją Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdana Zdrojewskiego odznaczona została odznaką honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej”

Carsol art

Dodaj komentarz:

18 Mrongoville - imprezy

Sonda

Czy lokalne samorządy pomagają przedsiębiorcom w czasie pandemii?

Tak - 27.6%
Nie - 52.2%
Trudno ocenić - 13.8%

Głosów ogółem: 203
Głosowanie w tej sondzie zakończyło się w: czerwiec 27, 2020
X Zamknij
X Zamknij