W Mikołajkach rozegrano IV regaty z cyklu Żeglarskiego Grand Prix o Puchar 7 Cudów Mazur. Wakacyjno-imprezową atmosferę miasta wzbogaciła strefa kibica, w której pasjonaci żeglarstwa i turyści mogli wypróbować liczne sprzęty sportowe oraz poszerzyć swoją wiedzę na temat energii odnawialnej, ochrony środowiska i czynności ratowniczych. Impreza ściągnęła rekordową liczbę odwiedzających. Gościem honorowym regat był brązowy medalista olimpijski z Londynu oraz pretendent do złota w Rio, windsurfer Przemysław „Pont” Miarczyński.

Impreza w Mikołajkach zdominowana została przez liczne atrakcje dostępne w regatowej strefie kibica. Jest to już kolejne miasto, do którego zawitał słynny Energobus, czyli mobilne centrum naukowe programu Planeta Energii. Wszyscy zaineresowani zgłębiali w nim tajniki przewodnictwa elektrycznego, oporników i wszelkich zastosowań energii odnawialnej. Dzięki atrakcyjnemu zaprezentowaniu tematyki, doświadczenia były interesujące zarówno dla młodych wiekiem, jak i duchem.

Zagadnieniom związanym z propagowaniem proekologicznych postaw na wodach mazurskich jezior poświęcone było też stanowisko fundacji Nasza Ziemia. Jej pracownicy od dwóch tygodni przemierzają Szlak Wielkich Jezior w celu uświadamiania turystom, jak ważne jest wspólne dbanie o czystość mazurskiej krainy. Fundacja zbiera między innymi podpisy osób poczuwających się do wspólnej, proekologicznej odpowiedzialności na tak zwanej błękitnej wstędze. Zebrane dotąd rysunki i deklaracje mierzą już ponad 20 metrów. Wstęga zostanie oficjalnie przekazana przedstawicielom kampanii 7 Cudów Mazur w przyszłym tygodniu, podczas imprezy w Rucianem-Nidzie. W ten sposób, akcja Wypłyń na czyste Mazury będzie kontynuowana po zakończeniu rejsu Fundacji.

Gospodarzem regat była mikołajska Wioska Żeglarska, w której na pływającej scenie szantowej, o swoich sportowych doświadczeniach opowiadał brązowy medalista mistrzostw olimpijskich w Londynie, windsurfer Przemysław „Pont” Miarczyński. Zawodnik pływający w klasie RS: X, jest jednocześnie ambasadorem programu Energa Sailing, dbającego o kształcenie kolejnych pokoleń światowej klasy żeglarzy. Aspekt regatowo-wodny podkreślały dodatkowo ogólnodostępne jachty Delphia, na których każdy zainteresowany mógł odbyć rejs z doświadczonym sternikiem. Same regaty przebiegły pomyślnie. Zgłosiło się do nich 12 załóg. Do regat finałowych w Rynie zakwalifikował się jacht „Babooshka” pod dowództwem Jacka Daszkiewicza. Miejsca drugie i trzecie zajęły kolejno załogi Adama Perczyńskiego i Jakuba Malickiego.

Impreza 7 Cudów Mazur odbywała się równolegle z mikołajskim XXXVI Festiwalem Szantowym. Dzięki takiemu połączeniu dwóch wydarzeń o charakterze masowym, weekendowa oferta miasta stała się jeszcze bardziej atrakcyjna. Wystąpili między innymi: Mietek Folk, Ryczące 20tki oraz Mechanicy Szanty.
Imprezy z cyklu 7 Cudów Mazur odbędą się jeszcze 2 sierpnia w Rucianem-Nidzie oraz 23 sierpnia w Rynie.

7 Cudów Mazur to wspólna inicjatywa samorządów Giżycka, Mikołajek, Mrągowa, Rucianego-Nidy, Rynu oraz Węgorzewa. Jest kontynuacją głośnej kampanii Mazury Cud Natury, dzięki której region Wielkich Jezior Mazurskich w plebiscycie New7Wonders znalazł się wśród 14 najpiękniejszych miejsc na ziemi i 5 w Europie. Aby nie zmarnować nabudowanego wówczas kapitału, miasta postanowiły współpracować, w celu dalszej promocji regionu. Pierwsza edycja akcji odbyła się w 2013 roku.

W ramach kampanii od czerwca do września w miastach partnerskich organizowany jest cykl regat o Żeglarskie Grand Prix Mazur. Sportowej rywalizacji żeglarzy towarzyszą liczne atrakcje na lądzie. W specjalnych strefach kibica odbędą się koncerty, pokazy i konkursy ukazujące różnorodne możliwości aktywnego spędzania czasu na Mazurach.

Sponsorem Głównym kampanii jest firma Energa, zaś Partnerem Strategicznym Delphia Yachts.

A tutaj możecie obejrzeć fotorelację z całego weekendu w Mikołajkach.

Weekend w Mikołajkach


Dodaj komentarz:

18 Mrongoville - imprezy

Sonda

Czy jesteś zadowolona(y) z obecnych wydarzeń w radzie miasta i powiatu?

Nie, te zmiany niczego nie wnoszą - 80.8%
Tak, to są zmiany na lepsze - 13.1%
Nie mam zdania na ten temat - 6.2%

Głosów ogółem: 130
Głosowanie w tej sondzie zakończyło się w: październik 20, 2019
X Zamknij
X Zamknij