Uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego w Mrągowie posprzątali brzeg jeziora Kołowin. W corocznej akcji organizowanej przez Mazurski Park Krajobrazowy udało się zebrać kilkaset kilogramów śmieci.

Wszyscy mamy świadomość, że należy dbać o środowisko naturalne, ponieważ od niego uzależnione jest nasze życie i zdrowie. Aktywne uczestnictwo młodzieży w ochronie przyrody kształtuje postawy proekologiczne, przyczynia się do rozwijania uczuć estetycznych i etycznych poprzez uwrażliwianie na piękno natury. 

W środę 9 kwietnia – już czwarty raz – młodzież  I  Liceum Ogólnokształcącego w Mrągowie – klasa 2b wraz z p. Justyną Kindzierą i p. Haliną Szurnicką, wzięła udział w akcji porządkowania linii brzegowej jezior w Mazurskim Parku Krajobrazowym. W tym roku celem było jezioro Kołowin oraz pas lasu przylegający do niego. Tegoroczną akcję, podobnie jak w latach ubiegłych, zorganizował Maciej Głąbiński - starszy strażnik, specjalista ds. edukacji przyrodniczej i turystyki MPK z siedzibą w Krutyni we współpracy z Gospodarstwem Rybackim w Mrągowie, Nadleśnictwem Strzałowo i I LO w Mrągowie.

Posprzątana została cała linia brzegowa jeziora – około 4 km oraz teren leśny wokół niego, a wśród znalezionych "skarbów" były części samochodowe, torby foliowe, fragmenty odzieży, plastikowe opakowania i ogromne ilości rozmaitych butelek. Po kilku godzinach pracy wszyscy  odpoczęli przy ognisku zorganizowanym na polu biwakowym, a pieczone kiełbaski po wysiłku smakowały lepiej niż zwykle.

Pomimo niezbyt sprzyjającej pogody - deszczowo i chłodno - wszystkim dopisywał dobry humor. Młodzież poprzez sumienną pracę i wzorową postawę udowodniła, że jest świadoma bezcennej wartości pierwotnej przyrody, bo kontakt z nią wzbogaca nam życie i jest źródłem naszych pozytywnych emocji.

Szkoda, że tej świadomości nie mają wędkarze i grzybiarze przebywający nad  Kołowinem, bo przy  tym jeziorze nie ma osadnictwa, więc zebrane śmieci są pozostawione głównie przez nich. W czwartek 10 kwietnia wszystkie zebrane podczas akcji śmieci zostały  poddane segregacji i uzyskano z nich: 254 opakowań szkanych, 293 opakowań plastikowych, 114 puszek aluminiowych i  200 kg śmieci zmieszanych (śmieci posegregowane trafiły do pojemników zgodnie z  przeznaczeniem). Akcję można uznać za udaną, kolejne jezioro zostało uporządkowane, ale  pozostaje pytanie – na jak długo?

Źródło: I LO W Mrągowie

Sprzątanie nad jeziorem Kołowin

Budextan art

Dodaj komentarz:

18 Mrongoville - imprezy

Sonda

Czy lokalne samorządy pomagają przedsiębiorcom w czasie pandemii?

X Zamknij
X Zamknij