Nieodpowiedzialność i skrajna głupota - tymi cechami wyróżnili się rodzice trójki dzieci, którzy wczoraj zostali zatrzymani do kontroli drogowej w Kosewie (gm. Mrągowo). Jedno z dzieci wieźli w bagażniku, a jakby tego było mało, kierująca pojazdem kobieta i siedzący obok mężczyzna byli kompletnie pijani.

Wczoraj tuż przed godziną 16.00 patrol ruchu drogowego pełniąc służbę w miejscowości Kosewo w gminie Mrągowo zauważył jadącego drogą opla. Zainteresowanie funkcjonariuszy wzbudziło to, że w bagażniku samochodu za tylnymi siedzeniami siedziało dziecko. Policjanci ruszyli za autem i chwilę później zatrzymali samochód do kontroli.

Za kierownicą pijana matka, w bagażniku 6-latka

Jak się okazało, za kierownicą opla siedziała 39–letnia kobieta, a obok na miejscu pasażera jej mąż. Na tylnej kanapie auta siedziało dwoje dzieci i znajoma rodziców, więc dla najmłodszej 6-latki zabrakło już miejsca, dlatego dziecko musiało jechać w bagażniku. Funkcjonariusze sprawdzili stan trzeźwości kierującej. Badanie wykazało w organizmie 39-latki prawie 2 promile alkoholu. Podczas interwencji siedzący obok mąż wysiadł z auta i zaczał się awanturować. Policjanci zmuszeni byli obezwładnić awanturnika i zatrzymać go w policyjnym areszcie. Jak się okazało, on również był nietrzeźwy i miał ponad dwa promile alkoholu.

Dzieci w wieku od 6 do 14 lat zostały przekazane pod opiekę przyjacielowi rodziny.

Konsekwencje karne

Teraz nietrzeźwi rodzice odpowiedzą przed sądem. Za kierowanie w stanie nietrzeźwości 39–letniej kobiecie grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności i zakaz prowadzenia pojazdów nawet do 10 lat.  Kobieta odpowie także za niewłaściwe przewożenie dzieci.
Natomiast 41–letniemu ojcu za znieważenie funkcjonariuszy i naruszenie ich nietykalności cielesnej grozi kara do 3 lat pozbawienia wolności.
Dodatkowo o sprawowaniu przez rodziców opieki nad dziećmi pod wpływem alkoholu zostanie powiadomiony sąd rodzinny i nieletnich.

Statystyka w regionie

W 2013 roku policjanci z Warmii i Mazur ukarali mandatami, bądź skierowali sprawę do sądu w stosunku do 279 rodziców, opiekunów, którzy niewłaściwie przewozili dzieci. Za to wykroczenie grozi mandat w wysokości 150 złotych i 6 punków karnych.

Źródło: KWP Olsztyn

Oprac. red


Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Komentarze  

# xxx (IP: 91.94.*.75) 2014-03-18 13:22
za awanturę grozi więcej niż za przewóz dziecka w bagażniku w stanie upojenia :/ żenada
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować

Sonda

Czy weźmiesz udział w tegorocznych wyborach samorządowych

Tak - 87.1%
Nie - 10.5%
Nie podjąłem(-ęłam) decyzji - 1.8%

Głosów ogółem: 171
Głosowanie w tej sondzie zakończyło się w: marzec 2, 2018
X Zamknij
X Zamknij