W ramach projektu „Gramy w radę, damy radę” mrągowska młodzież ma wiele zadań, a jednym z nich jest zbadanie jakości oferty kulturalnej w swojej społeczności. – Dlatego też poprosiłyśmy o rozmowę Pana Lecha Gołębickiego, dyrektora CKiT w Mrągowie – tłumaczą Lidia Moroz i Klaudia Gąsior. Jak zatem wygląda oferta kulturalna dla młodzieży w Mrągowie? Tego dowiecie się z poniższej rozmowy.

Może zacznę od pytania czym zajmuje się Centrum Kultury i Turystyki w Mrągowie? Jakie zadania realizuje?

Lech Gołębicki: Centrum Kultury i Turystyki jest samorządową instytucją kultury. W naszym mieście tak to zostało zorganizowane, że w ramach CKiT działa szereg działów, które w niektórych miastach są wręcz oddzielnymi jednostkami. W CKiT działa Dom Kultury, Biblioteka Miejska, Mrągowskie Centrum Informacji Turystycznej, w swoich strukturach mamy także Zespół Boisk Orlik 2012. Oprócz tego odpowiadamy również za zarządzanie wybudowanym dwa lata temu amfiteatrem, odpowiadamy za ratowników, którzy są na plaży przy osiedlu Grunwaldzkim i oni również na zlecenie CKiT pilnują osób kąpiących się. W ramach centrum kultury działa również kino Zodiak. I to byłyby takie największe obszary, którymi zajmuje się nasze centrum. Jest to jednostka miejska, która realizuje zadania kulturalne gminy Miasto Mrągowo.

Z jakimi instytucjami współpracuje CKiT?

Tych organizacji jest bardzo dużo. Po pierwsze, z naszym organem prowadzącym, czyli na bieżąco mamy kontakt z burmistrzem, z radą miejską, z urzędem miejskim, kontaktujemy się z centralnymi instytucjami, np. ministerstwem kultury i dziedzictwa narodowego, współpracujemy prawie ze wszystkimi stowarzyszeniami, które znajdują się na terenie miasta Mrągowa. Z jednostkami miejskimi, takimi, które odpowiadają za edukacje, wychowanie, są to szkoły, przedszkola, współpracujemy z domem kultury. Przy organizacji imprez pomagamy dużym organizatorom, a więc TVP, stowarzyszeniu PAKA w Krakowie, głównemu organizatorowi Pikniku Country czyli agencją Performance Media Group. Jest ich naprawdę bardzo dużo.

Jaki zakres zajęć oferuje CKiT dla młodzieży, jakim zainteresowaniem się cieszą i czy są bezpłatne?

Zacznę od końca. Tak, większość zajęć, prawie wszystkie, oferowane przez CKiT są zajęciami bezpłatnymi. Na bardzo symbolicznym poziomie funkcjonuje odpłatność za salę muzyczną, ale koszt jest niewielki, zaledwie złotówka za godzinne korzystanie przez jedną osobę. Ponieważ sprzęt, który tam jest jest dużo sporo warty. Zajęcia aerobiku, orkiestry dętej, Mrągowskiej Sceny Tańca Współczesnego, kółko teatralne, kółka plastyczne są zajęciami bezpłatnymi. Osoby korzystające z zajęć prowadzonych przez osoby z zewnątrz ponoszą koszty. Także zajęcia z decoupage są częściowo płatne, bo uczestnicy muszą pokryć koszty materiałów wykorzystywanych podczas zajęć. Ale ogólnie patrząc,przygotowana przez nas oferta jest bezpłatna. Szczególnie dla dzieci i młodzieży.
A sama oferta jest bogata. Mamy zajęcia plastyczne, muzyczne, taneczne, loża literacka, zajęcia z poezji oferowane przez bibliotekę. Osoby zainteresowane mają w czym wybierać.

Osoby uczestniczące w zajęciach wyjeżdżają na konkursy, zajęcia, festiwale i przeglądy. Jakie są ich największe osiągnięcia?

Mrągowska Scena Tańca Współczesnego zdobywała w przeszłości pierwsze miejsce w Przeglądzie Tanecznym w Koninie. Kilka lat temu, bo ostatnio rzeczywiście bez sukcesów - Teatr Mańja, zdobywał w Bartoszycach pierwsze miejsca. Najbardziej znana podopieczna CKiT to Natalia Nykiel, która zdobywała czołowe miejsca czy na Impresjach Artystycznych „Śpiewające Obrazy” czy na olsztyńskich „Spotkaniach Zamkowych”. Natalia to świetny przykład, że z kulturą u nas nie jest tak źle, bo swój talent potwierdziła uczestnicząc w programie „The Voice of Poland”.

Czy mrągowianie mogą liczyć na to, że w tym roku powstaną w CKiT nowe koła zainteresowań i zajęcia?

Jeżeli będzie wyraźnie wyartykułowane zapotrzebowanie, to możemy się zastanowić. W ostatnich latach powołaliśmy do życia między innymi zajęcia taneczne hip-hop czy zajęcia decoupage. Na bieżąco staramy się odpowiadać na zapotrzebowanie mieszkańców naszego miasta.

Jakie projekty CKiT realizuje z myślą o młodzieży? Skąd biorą się na nie pomysły?

Duża część projektów jest dofinansowana przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, czy w ramach kapitału ludzkiego Projekty bardziej dotyczą bezpośrednio danych wydarzeń skierowanych do młodzieży. Impresje Artystyczne to projekt skierowany do dzieci i młodzieży, które chciałyby propagować twórczość Marka Grechuty, śpiewać jego piosenki. Festiwal Młode Formy dotyczy z kolei tańca współczesnego i tez jest skierowany do młodzieży w wieku 15-17 lat.
W przeszłości Arek Mierkowski organizował projekty bardziej na poziomie młodzieżowym i kilka takich rzeczy udało mu się zorganizować przy naszej pomocy. Ale w tym momencie, organizowane są większe wydarzenia kulturalne, w których udział może brać również młodzież.

Jakie projekty realizowane będą na rzecz młodzieży w bieżącym roku?

Uważam, że część pomysłów powinna wypływać od samej młodzieży. W CKiT działają Młodzi Animatorzy Kultury, więc na bieżąco staramy się utrzymywać kontakt z młodzieżą i słuchać ich sugestii. To są różnego rodzaju mniejsze happeningi, inicjatywy kulturalne, które są przez nich organizowane. Jest instruktor, który odpowiada za ten kontakt i stara się na bieżąco to wszystko realizować. Jest np. replika festiwalu filmowego 'złote mrówkojady' i w tym momencie młodzież ma możliwość obejrzenia najlepszych amatorskich filmów. Jeżeli młodzież będzie miała ciekawe pomysły to chętnie się im przyjrzymy.

Dużo mówi się o projektach zrealizowanych przy wsparciu środków unijnych. W jaki sposób korzysta z nich mrągowskie centrum kultury?

Pracujemy w oparciu o przede wszystkim środki krajowe. Są to fundusze z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, z Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, z Instytutu Książki, to są instytucje, które są związane z nasza działalnością statutową. Bezpośrednim beneficjentem unijnych projektów na razie nie jesteśmy.

Czy w realizacje projektów będą włączeni wolontariusze, w tym sportowi i animatorzy kultury?

Jeżeli będą takie projekty realizowane, to jak najbardziej, bo wolontariat w Mragowie się bardzo rozwinął w ostatnim czasie. Także bardzo chętnie będziemy korzystali z pomocy młodych ludzi.

Rozmowę przeprowadziły Lidka Moroz i Klaudia Gąsior z grupy ,,MSIS Gra w radę" uczestniczącego w projekcie ,,Gramy w radę, damy radę".

 

 

Budextan art

Dodaj komentarz:

X Zamknij
X Zamknij