Zaledwie kilka dni wystarczyło strażnikom leśnym z Nadleśnictwa Mrągowo do namierzenia i ujęcia na gorącym uczynku kłusownika, który nielegalnie polował na bobry przy żeremiach.

Podczas prowadzonych działań kontrolnych pod kryptonimem „Kłusownik” Strażnicy Leśni z Nadleśnictwa Mrągowo natrafili na ślady obuwia i tropy dużego psa, które prowadziły do śródpolnego kompleksu leśnego  – opowiada Adam Siemakowicz, inspektor Straży Leśnej z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie. – Na miejscu strażnicy znaleźli kilkanaście wnyków wykonanych ze stalowej linki.

Rozmieszczenie tych śmiercionośnych pułapek nie pozostawiało złudzeń… kłusownik chciał zabijać chronione w Polsce bobry.

-  Wnyki były ustawione na ścieżkach, którymi bobry nosiły i uzupełniały swoje spiżarnie jak i w otworach prowadzących do „komnat”. Na jeden z wnyków przypadkowo schwytał się lis – relacjonuje Tadeusz Nosek, komendant Straży Leśnej Nadleśnictwa Mrągowo.

Strażnicy przygotowali zasadzkę na kłusownika. Cierpliwość funkcjonariuszy Straży Leśnej została nagrodzona. 4 lutego około godz. 10 w pobliżu pojawił się właściciel wnyków.

- Strażnicy zatrzymali na gorącym uczynku mężczyznę. Mieszkaniec jednej z podmrągowskich akurat sprawdzał, poprawiał i zastawiał kolejne wnyki. Wcześniej zdjął i ukrył tuszę schwytanego w sidła lisa. Kłusownikowi towarzyszył owczarek niemiecki – dodaje inspektor Siemakowicz.

Kłusownictwo to przestępstwo zagrożone karą do 5 lat więzienia. W ubiegłym roku na terenie administrowanym przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Olsztynie zarejestrowaliśmy 40 przypadków kłusownictwa.

Źródło: RDLP w Olsztynie

Fot: Straż Leśna Nadleśnictwa Mrągowo

Akcja Straży Leśnej w okolicach Mrągowa


Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Komentarze  

# Christmas (IP: 83.9.*.*) 2014-02-28 07:12
jeżeli nawet polował to ja bym mu dał nagrodę takie straty bobry przynosza ze strach
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Ja (IP: 89.229.*.*) 2014-02-09 20:49
Kurczę usuwają tu komentarze. Piotr ma rację . Na bobra poluje się pod woda i linka od 3-4mm!!!!!! Pełno instruktaży jest necie neptyk może wpisać beaver snare traping lub силки на бобра i jest. NIE USUWAĆ KOMENTARZY!!!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Redakcja (IP: 80.52.*.*) 2014-02-10 08:38
Jeśli obrażasz innych ludzi to jasne, że usuniemy. Tak było przy poprzednim twoim komentarzu.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Piotr (IP: 89.229.*.*) 2014-02-08 18:04
Ciekawe czy ci strażnicy widzieli wnyki na bobra. Te raczej służyły schwytaniu Lisa Zająca. Uważam ze ci strażnicy robią z igły widły lepiej by się zajęli myśliwymi a nie takimi pierdołami. Ta broń to czarno prochowiec i wiatrówka a LIS nawet nie pod ochroną tylko pokazują trofeum nóż. Ja mam większy i jakoś się nim nie chwalę. oni piszą tu o bobrach a tam są tylko lisie ślady nory też Lisie chcą po prostu kogoś złapać. W innych artykułach czytam o owczarku niemieckim a co miał se Yorka kupić .
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# zdenek (IP: 89.229.*.*) 2014-02-06 21:22
Z tego co widać na fotce to dwie wiatrówki i karabin czarnoprochowy który jest legalny ,a w polsacie jak zwykle naginają prawdę ,że znaleźli sztucery ,tylko ta paczka amunicji jest koszerna ,reszta to legal,fakt jest że wnyki zakładł i za to zostanie ukarany ,
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# qwerty (IP: 83.31.*.*) 2014-02-07 08:36
Tak, jasne, same wiatrówki, a tą amunicją to pewnie z procy strzelał. Myślenie nie boli.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# D.C. (IP: 89.229.*.*) 2014-02-05 20:13
"http://mragowo 24.info/news/22 16-klusownik-za trzymany-zobacz cie-co-nagrali- lesnicy-z-mrago wa-video#.UvKMu MTuJQQ" - No wiec ja się pytam,co nagrali leśnicy?? ..i czemu niektóre komentarze są usuwane???
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# harry (IP: 83.9.*.*) 2014-02-05 13:47
tepić bobry i lisy!!!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Do Pawła (IP: 88.156.*.*) 2014-02-05 13:00
Blachy to masz mózg...
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Paweł (IP: 89.229.*.*) 2014-02-05 12:33
Ludzie , nie macie co robić tylko błahymi sprawami się zajmować , ILE OSÓB POLUJE W MRĄGOWIE!!!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# yyy (IP: 83.14.*.*) 2014-02-05 12:38
Skoro tak piszesz to pewnie jesteś wśród nich. Ja uważam, że nie jest to błahe i słusznie gościa dopadli.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Paweł Inny (IP: 83.24.*.*) 2014-02-05 19:06
Ja uważam tak samo!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować

Pogoda

Dziś
32°C
zachmurzenie małe
1013 hPa
Noc
temp. 18°C
deszcz
1012 hPa
Jutro
temp. 33°C
zachmurzenie małe
1009 hPa

Sonda

Czy Mrągowo dobrze wykorzystało swoje 10 lat w Unii Europejskiej?

Tak - 53.3%
Nie - 39.2%
Nie mam zdania - 6.3%

Głosów ogółem: 398
Głosowanie w tej sondzie zakończyło się w: czerwiec 9, 2014
X Zamknij
X Zamknij