Budextan Oficerska

Rok 2013 obfitował w wiele wydarzeń w naszym powiecie. Staraliśmy się być blisko nich, na bieżąco relacjonując to co dzieje się w naszej społeczności. Koniec roku to czas podsumowań, także i my pokusiliśmy się o przypomnienie tego czym żyliśmy w 2013 roku. Zapraszamy do lektury.


Styczeń

Nieudane referendum w sprawie odwołania wójta gminy Sorkwity

Grupie inicjatywnej udało się zebrać podpisy potrzebne do zwołania referendum, ale nie udało się odwołać wójta gminy Sorkwity. W głosowaniu, które miało miejsce w niedzielę 27 stycznia do urn poszło zaledwie 402 mieszkańców. Aby wyniki referendum uznać za wiążące, swój głos musiałoby oddać co najmniej 1109 mieszkańców gminy. Po referendum, „antywójtowa” kampania szybko ucichła…

Tutaj przeczytasz o referendum w gminie Sorkwity.

A w styczniu pisaliśmy także o:

Finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Mrągowie

Upadku Ekomelbudu, który wybudował między innymi mrągowski amfiteatr

Upadku modernizacji Szlaku Rzeką Dajna, którą zablokował wójt gminy Mrągowo

Sprzedaży Zakładów Przemysłu Odzieżowego "Warmia"

Luty

Pożar w Hotelu Gołębiewski w Mikołajkach

To wydarzenie było jednym z najbardziej medialnych wydarzeń całego roku w powiecie mrągowskim. Mówiły o nim wszystkie ogólnopolskie media. Pożar wybuchł o poranku w remontowanym skrzydle hotelu. Rzeczywistego zagrożenia dla gości i pracowników nie było, niegroźnie ranny został jeden z pracowników remontujących hotel. Ale sam pożar wyglądał groźnie. Gasiły go 32 zastępy straży pożarnej. Po kilku miesiącach skrzydło zostało wyremontowane i dziś po pożarze nie ma już śladu.

Tutaj przeczytasz o pożarze w Hotelu Gołębiewski.

A w lutym pisaliśmy także o:

Kolejnej edycji Mazurskiej Planety Śniegu

Finale Mrągowskich Talentów, w którym zwyciężył Bartek Pyśk

Rezygnacji Tadeusza Orzoła z funkcji Przewodniczącego RM w Mrągowie

Marzec

Nowy przewodniczący, jak się później okazało nie ostatni w tym roku

28 marca nowym Przewodniczącym Rady Miejskiej w Mrągowie został Waldemar Cybul. Był to sygnał, że w Radzie zmienił się układ sił, a dotychczasowa „koalicja” była w mniejszości. Taki podział nie trwał jednak długo, bo tylko kilka miesięcy.

Tutaj przeczytasz o wyborze przewodniczącego.

A w marcu pisaliśmy także o:

Odwlekającej się w czasie kwestii dalszej przebudowy DK 16

Natalii Nykiel podbijającej program The Voice of Poland

Kolejnym Powiatowym Turnieju Szkół

Kwiecień

Zapadła decyzja o remoncie drogi z Mrągowa do Kętrzyna

Kwiecień przyniósł nam świetne drogowe informacje. Znalazły się pieniądze na remont drogi wojewódzkiej pomiędzy Mrągowem a Kętrzynem. Stan drogi jest fatalny, dlatego samorządowcy w trybie pilnym zebrali potrzebne pieniądze i przystąpili do realizacji zadania. W kolejnych miesiącach wybrali wykonawcę, a remont ruszy na początku 2014 roku.

Tutaj przeczytasz o przebudowie DW 591.

A w kwietniu pisaliśmy także o:

Wyroku dla dzieciobójczyni z Mrągowa

Proteście producentów biomasy w Marcinkowie

Końcu kariery prokuratora Zbigniewa K.

Sporych pieniądzach z Unii Europejskiej, które popłynęły do Piecek

Podróbkowym biznesie w jednej z miejscowości gminy Sorkwity

Maj

Pościg od Sorkwit do Olsztyna

Sceny jak z filmu rozegrały się pod koniec maja na krajowej „szesnastce”. Zaczęło się od próby zatrzymania do kontroli samochodu osobowego w Sorkwitach. Ale kierowca postanowił jechać dalej. Udało mu się dojechać aż do Olsztyna, po drodze potrącając funkcjonariuszy. Pościg zakończył się w Olsztynie dzięki sprawnemu manewrowi policjantów. A kierowca okazał się recydywistą. Cztery razy w ciągu miesiąca (!) został złapany na jeździe pod wpływem alkoholu.

Tutaj przeczytasz o pościgu na DK 16.

A w maju pisaliśmy także o:

Jubileuszu Biblioteki Pedagogicznej w Mrągowie

Śmieciowym problemie w gminie Mrągowo

Tragedii na jeziorze Juno w Mrągowie

Relacjonowaliśmy także początek matur w naszym mieście

Czerwiec

Partnerski jubileusz Mrągowa i Grunberg

W pierwszej połowie czerwca obchodziliśmy w Mrągowie jubileusz współpracy naszego maista z niemieckim Grunberg. Oba miasta współpracują ze sobą w dziedzinie społecznej, edukacyjnej i kulturalnej już od 20 lat. Jubileuszowe uroczystości były okazją do podziękowań, wspomnień z wieloletniej współpracy, a także rozmów o nowych inicjatywach, które będą podejmować oba miasta.

Tutaj przeczytasz o obchodach jubileuszu partnerstwa miast.

A w czerwcu pisaliśmy także o:

Sporych pieniądzach dla bibliotek w Mikołajkach i Mrągowie

Pożarniczych mistrzostwach, które gościło nasze miasto

Kontrowersjach przy wyborze operatora Szpitala Powiatowego w Mrągowie

Lipiec

Imprezowy miesiąc z kabaretem i country

Lipiec to tradycyjnie w naszym mieście mocno imprezowy miesiąc. Dni Mrągowa, Mazurska Noc Kabaretowa i Piknik Country - to były najważniejsze wydarzenia lipca.

Tu znajdziesz relację i zdjęcia z Pikniku Country 2013.

A w lipcu pisaliśmy także o:

Kolejnej „fuszerce” na Brzozowej i Rynkowej w Mrągowie

Pierwszym memoriale Tadeusza Tyczyńskiego i Edmunda Szemplińskiego

Fatalnych wynikach matur w powiecie mrągowskim

Problemach z przetargiem na wywóz śmieci w mieście

Sierpień

Prezes postrzelał sobie z wiatrówki

W sierpniu głośno było o prezesie jednej z mrągowskich spółdzielni mieszkaniowych, który chcąc uciszyć biesiadujących nieopodal turystów postanowił postraszyć ich strzałami z wiatrówki. Sprawa odbiła się szerszym echem w Polsce. O tym wydarzeniu program przygotowała także „Interwencja” Polsatu.

A o szczegółach przeczytacie tutaj.

A w sierpniu pisaliśmy także o:

Festiwalu Kultury Kresowej

Świetnej premierze musicalu „Kochanie bez granic”

Udanym debiucie Disco pod Żaglami

Kolejnym Festiwalu Kultury Mazurskiej

Finale Żeglarskiego Grand Prix o Puchar 7 Cudów Mazur

Wrzesień

Zabójstwo na Młynowej

W nocy z 6 na 7 września w jednym z bloków przy ulicy Młynowej doszło do tragedii. W trakcie trwania imprezy pomiędzy ofiarą, a sprawcą doszło do kłótni, podczas której 23-latek wyjął nóż i zadał cios w klatkę piersiową swojemu koledze. Jak się później okazało, cios był śmiertelny. Zatrzymany mężczyzna trafił do aresztu. Grozi mu dożywocie.

O sprawie przeczytacie tutaj.

A we wrześniu pisaliśmy także o:

Decyzji Zarządu Powiatu Mrągowskiego w sprawie wyboru operatora szpitala

Imprezie Mrągowo żegna lato organizowanej przez nasz portal

Modernizacji mrągowskiego kina Zodiak

Tragediach na drogach powiatu mrągowskiego

Debiucie festiwalu Land Art w Mrągowie

Serii podpaleń w naszym mieście

Październik

Koniec tajemniczych pożarów. Policja ujęła podpalacza

Kilka lat trwała niebezpieczna „zabawa” 26-letniego mieszkańca Mrągowa, który kilkadziesiąt razy wzniecał ogień w różnych częściach naszego miasta. Podpalenia nasilały się od sierpnia. Ogromna praca policji poskutkowała schwytaniem podpalacza, którym okazał się Rafał K. Mężczyzna trafił do aresztu i prędko stamtąd nie wyjdzie. Wszyscy mieszkańcy odetchnęli, bo podpalenia były coraz groźniejsze.

O schwytaniu podpalacza przeczytasz tutaj.

A w październiku pisaliśmy także o:

Byłym staroście Dominiku T., który usłyszał wyrok w sprawie słynnej afery SMS-owej

Zamieszaniu w Radzie Miejskiej i kolejnej zmianie przewodniczącego

Obligacjach, które okazały się niezbędne w funkcjonowaniu naszego samorządu

Nowej kotłowni w Sorkwitach, która doczekała się otwarcia

Listopad

Spór o obligacje. Długie obrady radnych

Sesja Rady Miejskiej z 13 listopada przejdzie do historii jako jedna z najdłuższych. Radni mieli zdecydować o emisji obligacji. Ale sprawa mocno się skomplikowała, gdy w głosowaniu padł remis. W związku z tym obligacje przepadły. Potrzebna była długa przerwa i kolejne głosowanie. Ostatecznie po prawie 5 godzinach sesji, obligacje uchwalono i finanse miasta nie uległy destabilizacji.

O sesji przeczytacie tutaj.

A w listopadzie pisaliśmy także o:

Oddaniu do użytku zmodernizowanej ulicy Towarowej w Mrągowie

Jubileuszu 50-lecia CKiT

Projekcie budżetu na 2014 rok

Grudzień

Sukces „Szlachetnej Paczki”. Wartość prezentów to ponad 63 tysiące złotych

Serca darczyńców w tegorocznej edycji Szlachetna Paczka w Mrągowie były niezwykle otwarte. Do potrzebujących rodzin z Mrągowa i powiatu mrągowskiego trafiło 480 paczek! Ich wartość przekroczyła 63 tysiące złotych! To ogromny sukces, a podziękowania należą się koordynatorom, wolontariuszom i darczyńcom Szlachetnej Paczki, którzy przez wiele tygodni przygotowywali się do finału imprezy.

O sukcesie „Szlachetnej Paczki przeczytasz tutaj.

A w grudniu pisaliśmy także o:

Zwycięstwie Teatru „Światło i cień” w przeglądzie teatralnym

Rajdowej imprezie Wrak Race

Wyborze Henryka Nikonora na Przewodniczącego RM

Podpisaniu umowy na budowę stacji przeładunkowej w Polskiej Wsi

Podsumowanie przygotował Piotr Piercewicz

Zdjęcia: Piotr Piercewicz oraz KPP Mrągowo


Dodaj komentarz:

18 Mrongoville - imprezy

Sonda

Czy lokalne samorządy pomagają przedsiębiorcom w czasie pandemii?

X Zamknij
X Zamknij