Topniejący śnieg sprawia coraz więcej problemów mieszkańcom powiatu mrągowskiego. Woda zalewa piwnice, pola, łąki i drogi. Powódź nam nie grozi, ale skala lokalnych podtopień jest w tym roku ogromna. Mrągowscy strażacy tylko w miniony weekend interweniowali kilkanaście razy.


Najwięcej przypadków lokalnych podtopień odnotowano w gminie Mrągowo. Strażacy musieli podjąć interwencje w Szestnie, Rydwągach, Muntowie, Popowie Salęckim, Wyszemborku i Użrankach. W każdym przypadku trzeba było wypompować wodę, która zalewała piwnice oraz drogi dojazdowe.

Strażacy interweniowali także w gminach Sorkwity, Piecki i Mikołajki. Także i dziś strażacy odbierają kolejne zgłoszenia od zaniepokojonych mieszkańców. Na łąkach i polach leży jeszcze sporo śniegu, a to niestety oznacza kolejne podtopienia.

Interwencje strażaków w związku z podtopieniami

W piątek 12 kwietnia

W Starych Kiełbonkach (gm. Piecki) strażacy ochotnicy z Nawiad i Stary Kiełbonek wypompowali wodę roztopową z przydrożnego rowu na teren niżej położony. Woda zalała przydrożny rów oraz drogę krajową nr 59 na odcinku około 50 m. Przyczyną był topniejący śnieg.

W Zyndakach (gm. Sorkwity) doszło do zalania piwnicy budynku szkoły podstawowej. Strażacy ochotnicy z Warpun wypompowali około 130 m3 wody z piwnicy przy pomocy pompy szlamowej. Przyczyną zalania piwnicy wodą roztopową był najprawdopodobniej niewłaściwe wyprofilowany teren wokół szkoły oraz niedrożne studzienki burzowe.

W Szestnie (gm. Mrągowo) strażacy ochotnicy z Szestna wypompowali wodę z piwnicy budynku jednorodzinnego. Strażacy wypompowali około 9 m3 wody przy pomocy pompy szlamowej. Przyczyną był topniejący śnieg.


W sobotę 13 kwietnia

W Woźnicach (gm. Mikołajki) woda roztopowa zalała piwnicę hotelu na wysokość około 60 cm. Strażacy ochotnicy z Woźnic przy pomocy pompy pływającej wypompowali wodę z piwnicy ilość około 60 m3.

W Zyndakach (gm. Sorkwity) doszło ponownie do zalania piwnicy budynku szkoły podstawowej. Strażacy ochotnicy z Warpun wypompowali około 130 m3 wody z piwnicy przy pomocy pompy szlamowej. Przyczyną zalania piwnicy wodą roztopową był najprawdopodobniej niewłaściwe wyprofilowany teren wokół szkoły lub niesprawne odpływ burzowy.

W Popowie Salęckim i Wyszemborku (gm. Mrągowo) woda roztopowa zalała piwnicę w budynkach jednorodzinnych. Do działań wyjechali mrągowscy strażacy oraz strażacy ochotnicy z Szestna. Woda zalała piwnicę na wysokość około 50 cm. Strażacy wypompowali wodę przy pomocy pompy pływającej.

W Rydwągach (gm. Mrągowo) woda roztopowa zalała drogę dojazdową do gospodarstwa. Do działań wyjechali mrągowscy strażacy. Woda zalała drogę i okoliczne pola na wysokość około półtora metra. W miejscu odpływu wody bobry zbudowały tamę, która skutecznie zatamowała odpływ wody z terenu. Strażacy poprosili Wójta Gminy Mrągowo o pomoc w zadysponowaniu pracownika z koparką, która udrożni odpływ.

W Szestnie (gm. Mrągowo) strażacy ochotnicy z Szestna wypompowali wodę roztopową z piwnicy budynku jednorodzinnego. Woda zalała piwnicę na wysokość około 40 cm. Strażacy wypompowali wodę w ilości koło 20 m3 przy pomocy pompy pływającej.


W niedzielę 14 kwietnia

W Muntowie (gm. Mrągowo) strażacy ochotnicy z Użranek wypompowali wodę roztopową z piwnicy budynku jednorodzinnego. Ilość wypompowanej wody to około 15 m3. Wodę skierowano na teren niżej położony.

W Szestnie (gm. Mrągowo) strażacy ochotnicy z Szestna wypompowali wodę roztopową z piwnicy budynku wielorodzinnego. Ilość wypompowanej wody to około 10 m3.

W Użrankach (gm. Mrągowo) strażacy ochotnicy z Użranek udrażniali rów odprowadzający wodę roztopową z drogi dojazdowej do swojej miejscowości. Woda roztopowa zalała drogę na długości około 20m i powodowała jej rozmywanie. Strażacy przy pomocy pompy pływającej wypompowali wodę a następnie poprosili pracownika gminy o udrożnienie rowy odwadniającego drogę przy pomocy koparki. Ciężki sprzęt przyjechał na teren akcji i rów został przekopany a droga uratowana.

red, KP PSP w Mrągowie


Dodaj komentarz:

18 Mrongoville - imprezy

Sonda

Czy lokalne samorządy pomagają przedsiębiorcom w czasie pandemii?

Tak - 27.6%
Nie - 52.2%
Trudno ocenić - 13.8%

Głosów ogółem: 203
Głosowanie w tej sondzie zakończyło się w: czerwiec 27, 2020
X Zamknij
X Zamknij