Mamy świetne informacje dla osób podróżujących drogą wojewódzką nr 591 pomiędzy Mrągowem, a Kętrzynem. Nareszcie znalazły się pieniądze na modernizację zniszczonej drogi. Za blisko 23,5 mln zł ma zostać wyremontowana nawierzchnia, pobocza oraz chodniki wzdłuż trasy. Wszystko wskazuje na to, że po nowej drodze pojedziemy pod koniec przyszłego roku. Pieniądze na jej remont będą pochodzić ze środków unijnych oraz od lokalnych samorządów.


Po wielu latach odkładania niezbędnego remontu na drodze wojewódzkiej nr 591 pomiędzy Mrągowem a Kętrzynem, nareszcie mamy w tej sprawie jasny sygnał, że będzie lepiej. Samorząd województwa zauważył problem i wpisał remont drogi do Wieloletniej Prognozy Finansowej Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Samo znalezienie się tego projektu wśród zadań województwa na najbliższe lata zapewnia jego realizację, ale jeszcze pozytywniejsze są informacje dotyczące rozpoczęcia faktycznych przygotowań do remontu, na razie w kwestii zabezpieczenia finansowego inwestycji.


Samorządy dorzuciły się do remontu

Zarząd Województwa zwrócił się z prośbą do samorządów o partycypację w części kosztów związanych z przebudową. Poszczególne samorządy lokalne, po których terenach przebiega trasa, podjęły już stosowne uchwały w sprawie przekazania pieniędzy potencjalnemu inwestorowi. Największe wsparcie samorząd województwa otrzyma z powiatu kętrzyńskiego oraz gminy miejskiej Kętrzyn. Oba samorządy przekażą na ten cel po ponad 1,4 mln zł. Gmina Kętrzyn dołoży w ciągu dwóch lat 326 tysięcy złotych, a gmina Mrągowo – 100 tysięcy złotych.

To będzie część pieniędzy, które pochłonie remont. 3,5 mln zł pochodzić będzie ze środków samorządu województwa warmińsko-mazurskiego, a pozostała kwota – ponad 16,5 mln zł ma zapewnić Programu Współpracy Transgranicznej Litwa – Polska – Rosja.


Będzie wymiana nawierzchni i remont chodników

Szacunkowo, remont 22,4 km drogi będzie kosztować około 23,4 mln zł. Jak zapewnia Witold Wróblewski, członek Zarządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego inwestycja znacząco poprawi jakość podróżowania tą drogą. – Przebudowa obejmie frezowanie nawierzchni, naprawę podbudowy, wykonanie nowej nawierzchni drogi, wymianę nawierzchni chodników, uzupełnienie poboczy i renowację rowów na całej długości odcinka – czytamy w piśmie, które Witold Wróblewski przesłał do Urzędu Gminy w Mrągowie.


Przymiarki były już wcześniej

Droga pomiędzy Mrągowem a Kętrzynem miała szansę zostać wyremontowana już kilka lat temu. W 2010 roku przeszkodą stały się jednak pieniądze, a w zasadzie ich brak. Projekt całkowitej modernizacji, której szacunkowy koszt miał wynieść aż 44 mln zł, upadł, bo tak dużych pieniędzy nie udało się zdobyć. – Teraz nie możemy sobie pozwolić na utratę dotacji prawie 17 mln zł. Mieszkańcy powiatów mrągowskiego, kętrzyńskiego oraz liczni turyści odwiedzający ten region, zbyt długo czekają na remont tej drogi wojewódzkiej. Teraz jest szansa i musimy ją wykorzystać – mówi Tadeusz Mordasiewicz, starosta kętrzyński.

I wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują, że remontu nareszcie się doczekamy. Zgodnie z planami samorządu województwa przebudowa ma szansę rozpocząć się jeszcze w tym roku i zakończyć w 18 miesięcy od daty rozpoczęcia. Kierowców czekać będą pewnie spore utrudnienia, ale perspektywa podróżowania po nowej drodze z pewnością przyczyni się do zwiększonej cierpliwości.


Jedna z najniebezpieczniejszych dróg w powiecie

Droga wojewódzka nr 591 jest jedną z tych, na których najczęściej dochodzi do wypadków i kolizji drogowych w naszym powiecie. Tylko w przeciągu trzech miesięcy 2013 roku, pomiędzy Mrągowem a granicą powiatu mrągowskiego usytuowaną przed Łazdojami, doszło do trzech wypadków, w których rannych zostało łącznie 10 osób. W 2012 roku tuż za Parkiem Słowackiego doszło do jednego z najtragiczniejszych wypadków w historii tej trasy, w którym zginęło czterech młodych mężczyzn.

Mamy nadzieję, że długo wyczekiwany remont drogi nr 591 przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa, a tragicznych informacji będzie jak najmniej lub wcale.

Piotr Piercewicz

Zobacz także:

Wypadek w Rydwągach.

Wypadek pod Ruską Wsią.

Kolizja w Rydwągach.

Wypadek pomiędzy Mrągowem a Szestnem.

Tragedia na drodze pod Mrągowem.


Dodaj komentarz:

Sonda

Czy jesteś zadowolona(y) z obecnych wydarzeń w radzie miasta i powiatu?

Nie, te zmiany niczego nie wnoszą - 80.8%
Tak, to są zmiany na lepsze - 13.1%
Nie mam zdania na ten temat - 6.2%

Głosów ogółem: 130
Głosowanie w tej sondzie zakończyło się w: październik 20, 2019
X Zamknij
X Zamknij