Przedstawiciele Komendy Powiatowej Policji w Mrągowie oraz Straży Pożarnej spotkali się ze studentami Mrągowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Seniorzy poznali m.in. psychologiczne techniki manipulacyjne stosowane przez oszustów. Dowiedzieli się również, jak reagować w sytuacji zagrożenia i jak prawidłowo udzielać pierwszej pomocy.


Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Mrągowie oraz strażacy z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Mrągowie gościli wczoraj na wykładzie studentów Mrągowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Zajęcia zorganizowane zostały w Centrum Kultury i Turystyki w Mrągowie. Tego dnia odbyły się dwa wykłady.

Pierwszy z nich zorganizowany został przez mrągowskich strażaków. Informowali oni seniorów, jak zachować się w sytuacji zagrożenia pożarem, czy zaczadzeniem. Na fantomie pokazywali również, jak udzielać pierwszej pomocy przedmedycznej. 

Drugi wykład poprowadzili mrągowscy policjanci. Studentom za pomocą prezentacji multimedialnej przedstawiono techniki manipulacji stosowane przez oszustów. Policjanci uczulali słuchaczy, aby zachowali czujność, gdy osoba w rozmowie telefonicznej podaje się za członka rodziny i prosi o pożyczenie pieniędzy. Funkcjonariusze informowali, że najczęstszą „legendą” podawaną przez oszustów podających się za członka rodziny jest informacja, że mieli wypadek.

Seniorom przypomniano, że bardzo ważne jest to, aby nie wpuszczać do domu nieznajomych osób podających się za pracownika administracji, listonosza czy urzędnika. Ważne jest również to, aby zawsze zamykać drzwi na klucz, by uniemożliwić złodziejowi wejście niepostrzeżenie do mieszkania i zabranie pozostawionych w przedpokoju kluczy, pieniędzy czy dokumentów.  

Dla mrągowskich policjantów głównym celem spotkania było ostrzeżenie seniorów przed zagrożeniami, które niestety na nich czyhają.

Źródło: KWP Olsztyn

Słowa kluczowe:
Mrągowo szkolenie policja MUTW  
Budextan art

Dodaj komentarz:

18 Mrongoville - imprezy

Sonda

Czy lokalne samorządy pomagają przedsiębiorcom w czasie pandemii?

Tak - 27.6%
Nie - 52.2%
Trudno ocenić - 13.8%

Głosów ogółem: 203
Głosowanie w tej sondzie zakończyło się w: czerwiec 27, 2020
X Zamknij
X Zamknij