Fatalna nawierzchnia, drzewa rosnące zbyt blisko drogi, źle wyprofilowane zakręty i brak pobocza, nie bez powodu o drodze wojewódzkiej nr 591 Mrągowo – Kętrzyn krąży fatalna opinia. Czy nadszedł czas, by poszukać środków finansowych na jej remont? Radny powiatu kętrzyńskiego Michał Kochanowski wspólnie z Rafałem Rypiną, miejskim radnym z Kętrzyna, zapoczątkowali kampanię, która pozwoli wpisać remont drogi do "Strategii rozwoju społeczno - gospodarczego województwa warmińsko-mazurskiego do roku 2025". A to pierwszy krok do tego, by droga została wyremontowana i jej fatalny stan nie przyczyniał się już do tragicznych wypadków. Czas chyba, by do akcji włączyli się także samorządowcy z Mrągowa i okolic…

Przez ostatnie dwie dekady, na drodze wojewódzkiej Mrągowo - Kętrzyn zginęło kilkanaście osób. Jedno z najtragiczniejszych zdarzeń miało miejsce w maju ubiegłego roku, kiedy to pod Mrągowem śmierć poniosły 4 osoby. Ale do tragicznych wypadków dochodzi tam regularnie. Ponurą sławą okryty jest w szczególności zakręt przed Parkiem Słowackiego, skrzyżowanie z drogą powiatową prowadzącą do Świętej Lipki, czy odcinek drogi pomiędzy Ruską Wsią a Rydwągami.

Od lat, poza doraźnym łataniem dziur po zimie i wymianą nawierzchni na krótkich odcinkach, na drodze nie są przeprowadzane żadne poważniejsze remonty.

Szansa na przebudowę pojawiła się na krótko w 2011 roku, kiedy to powstała koncepcja remontu z wykorzystaniem unijnego dofinansowania. Projekt pozytywnie przeszedł ocenę formalną, ale odpadł na ocenie merytorycznej. Wtedy szacowano, że całą przebudowa sięgnęłaby kwoty 44 milionów złotych.

Po niespełna dwóch latach temat powrócił, między innymi dzięki dwóm radnym z Kętrzyna, którzy chcą zaangażować lokalną społeczność i samorządowców do inicjatywy wpisania przebudowy DW 591 do "Strategii rozwoju społeczno - gospodarczego województwa warmińsko-mazurskiego do roku 2025".

Jeśli to się uda, droga do przebudowy tej trasy powinna być już otwarta. Realnie patrząc, wszystkim przecież zależy na tym byśmy podróżowali bezpiecznie, a obecny stan drogi łączącej Mrągowo z Kętrzynem tego niestety nie gwarantuje. Nadszedł więc czas, aby samorządowcy z Mrągowa i Kętrzyna połączyli swoje siły i wspólnie wystąpili w słusznej przecież sprawie. I o to między innymi apeluje radny Michał Kochanowski w rozmowie poniżej.

Akcję możecie poprzeć między innymi na facebook’u. Kliknij tutaj.

Tekst i zdjęcie: Piotr Piercewicz

Rozmowa z Michałem Kochanowskim, radnym powiatu kętrzyńskiego.

Piotr Piercewicz: - To, że modernizacja drogi to sprawa pilna nie ulega wątpliwościom. Czy możemy traktować to na razie w ramach marzeń czy coś jednak jest na rzeczy i pojawiła się realna szansa na zajęcie się jej fatalnym stanem?
Michał Kochanowski: - Aktualizacja strategii rozwoju społeczno-gospodarczego województwa warmińsko-mazurskiego do roku 2025 jest czasem optymalnym, aby zainteresować władze województwa  tym tematem. Już na początku roku 2011 projekt pt. rozbudowa drogi wojewódzkiej nr 591 na odcinku Kętrzyn –Mrągowo przeszedł pozytywnie ocenę formalną w ramach działania IV.1 Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej. Można więc powiedzieć, że jeśli kwestia nie będzie podniesiona teraz, to później będzie już znacznie trudniej wrócić do tej sprawy. Tym bardziej, że teraz modernizowana jest droga krajowa nr 16, która będzie łączyć się z „Via Baltica”, do tego dochodzi obwodnica Mrągowa. Wszystko razem tworzyłoby spójną i ciekawą całość.

- W projekcie strategii o przebudowie drogi nie ma jeszcze ani słowa. Co zamierza Pan zrobić, żeby zwrócić uwagę Marszałka i władz wojewódzkich na ten palący problem?
- Akcję jaką rozpocząłem korzystając z facebooka (utworzenie publicznego wydarzenia) prowadzę wspólnie z kolegą Rafałem Rypiną – radnym rady miasta w Kętrzynie. Chcemy zainteresować tym tematem nasze samorządy zarówno w powiecie kętrzyńskim jak i mrągowskim. Myślę, że stworzenie takiej grupy lobbingowej przyniesie wymierne efekty. Posiadam również słowne deklaracje radnych sejmiku województwa, którzy obiecali wsparcie i na te publiczne świadectwa liczę najbardziej. W sobotę w Mrągowie obradował zarząd okręgowy Prawa i Sprawiedliwości, podczas spotkania wystąpiłem z wnioskiem do radnych i parlamentarzystów, aby również pozytywnie opowiedzieli się za wpisaniem drogi Kętrzyn-Mrągowo do planu aktualizującego.

- Jest Pan za tym, by drogę zmodernizować, ale nie zmieniać jej pierwotnego szlaku, czy jednak wytyczyć ją po całkowicie nowych terenach?
- Jak zwykle wszystko zależy od posiadanych środków finansowych. Patrząc realnie nie spodziewam się, że będzie możliwość wyznaczenie zupełnie nowej trasy. Satysfakcjonujące będzie jeśli ta bardzo zniszczona nawierzchnia doczeka się kompleksowej naprawy, poszerzenia jezdni i wyprofilowaniu najbardziej niebezpiecznych zakrętów.

- Droga ma fatalną opinię, w ostatnich dziesięcioleciach zginęło na niej kilkanaście osób, rannych było kilka razy więcej. Do złej opinii o DW 591 przyczyniają się także drzewa rosnące w skrajni drogi szczególnie na odcinku Mrągowo – Szestno. Co należy zrobić Pana zdaniem, aby poprawić bezpieczeństwo?
- Oczywiście, że bezpieczeństwo uczestników każdej drogi to kwestia priorytetowa. Przy nowoczesnych rozwiązaniach tego typu, nie sadzi się drzew, które często są przyczyną tragedii, o których pan wspomniał. Jeśli mamy do wyboru estetykę, przyrodę, a z drugiej strony ludzkie życie to zawsze będę zwolennikiem zwiększonego poziomy bezpieczeństwa. Niech specjaliści zadecydują i wszędzie tam, gdzie jest to możliwe będą zastosowane koncepcje ten poziom podnoszący.

- Czy jeśli przebudowa znajdzie się w Strategii Rozwoju, znaczyć to będzie, że w 2025 roku pojedziemy już nową drogą?
- Takie są założenia tego dokumentu. Strategia to akt, który wskazuje priorytety i jest materiałem pomocnym podczas planowania wszelkich inicjatyw podejmowanych przez władze samorządowe. Głęboko wierzę, że będzie to potraktowane bardzo poważnie.

- Czy próbował Pan zainteresować tą sprawą mrągowskich samorządowców?
- Mrągowscy samorządowcy na pewno są świadomi, nad czym pracuje obecnie zarząd województwa i odniosą się również do omawianej drogi, która na dzień dzisiejszy nie znalazła się w aktualizowanej strategii. Nie chcę również wchodzić w czyjeś kompetencje. Ufam, że chociażby za waszym pośrednictwem temat będzie obecny w debacie publicznej.

Słowa kluczowe:
Mrągowo Kętrzyn DW591 przebudowa remont  

Dodaj komentarz:

18 Mrongoville - imprezy

Sonda

Czy lokalne samorządy pomagają przedsiębiorcom w czasie pandemii?

Tak - 27.6%
Nie - 52.2%
Trudno ocenić - 13.8%

Głosów ogółem: 203
Głosowanie w tej sondzie zakończyło się w: czerwiec 27, 2020
X Zamknij
X Zamknij