Budextan Oficerska

Kiersztanowo to niewielka miejscowość w gminie Mrągowo, znana głównie z pięknego położenia na szlaku rzeki Dajna, pomiędzy jeziorami Juno, a Kiersztanowskim. Już niedługo, dzięki Bolesławowi Marschallowi i jego rodzinie może także stać się enklawą dla artystów.

Od roku w Kiersztanowie, niemal nad brzegiem jeziora Kiersztanowskiego powstaje Dom Pracy Twórczej. To tutaj, według pomysłu Bolesława Marschalla powstanie Dom Pracy Twórczej, w którym artyści będą mieli możliwość odpoczynku, ale także aktywnego tworzenia szeroko pojętej sztuki.

Artysta, wspólnie z rodziną przebudowują starą stodołę na budynek, w którym artyści będą mieli doskonałe warunki do pracy i odpoczynku. Odwiedziliśmy Bolesława Marschalla i porozmawialiśmy z nim o tym pomyśle. Zobaczcie efekty!

Bolesław Marschall - artysta urodził się 20 czerwca 1938 roku w Toruniu. Studiował na Wydziale Rzeźby Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Gdańsku. Od 1963 roku jest członkiem Okręgu Olsztyńskiego Związku Artystów Polskich Artystów Plastyków. Przez wiele lat był kustoszem i opiekunem Zamku w Reszlu. Teraz zamkiem opiekuje się jego syn Maciej. Jest autorem pomników m.in. Bogumiła Linki, Jana Maksaya, Edwarda Bonusiaka, Mariana Gotowca, Feliksa Nowowiejskiego, Andrzeja Samulowskiego, Ignacego Paderewskiego, Józefa Piłsudskiego, Artura Schopenhauera.

Artysta tworzył także wiele mrągowskich pomników, między innymi pomnik Mikołaja Kopernika, który do niedawna stał jeszcze na Placu Wyzwolenia, w miejscu fontanny.

 

Dodaj komentarz:

18 Mrongoville - imprezy

Sonda

Czy lokalne samorządy pomagają przedsiębiorcom w czasie pandemii?

Tak - 27.6%
Nie - 52.2%
Trudno ocenić - 13.8%

Głosów ogółem: 203
Głosowanie w tej sondzie zakończyło się w: czerwiec 27, 2020
X Zamknij
X Zamknij