Budextan Oficerska

Prace nad "ożywieniem" szlaku kajakowego rzeką Dajną nabierają tempa. Projekt zyskał poważnego partnera - Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych w Olsztynie, który będzie odpowiadał za realizację pierwszego etapu udrożnienia szlaku. Jest szansa, że ten etap dofinansowany zostanie z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, w ramach środków na tzw. "Mała Retencję". Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, prace inwestycyjne dotyczące uregulowania stosunków wodnych na szlaku zostaną ukończone do 2015 roku. Kolejny etap projektu to opracowanie atrakcji i produktów turystycznych związanych z Dajną.

Pomysł jest wyjątkowo ambitny i pracochłonny, ale wszystko wskazuje na to, że determinacja pięciu samorządów zaangażowanych w projekt udrożnienia i promocji szlaku kajakowego rzeką Dajną, zakończy się powodzeniem. W 2007 roku sześć samorządów - Miasto Mrągowo, Gmina Mrągowo, Gmina Piecki, Gmina Reszel oraz Starostwa Powiatowe w Mrągowie i Kętrzynie podpisało porozumienie dotyczące wspólnej realizacji projektu „Spływ rzeką Dajną”. Z prac po jakimś czasie wycofało się Starostwo Powiatowe w Kętrzynie, ale pięć pozostałych samorządów nadal pracowało nad tym pomysłem.

Właśnie rozpoczyna się decydująca faza całego projektu. Samorząd miejski Mrągowa, który jest liderem projektu ogłosił przetarg na opracowanie dokumentacji projektowej pierwszego etapu inwestycji. Wykonawca będzie musiał przygotować opracowanie do połowy stycznia przyszłego roku. Później trafi ono do Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych w Olsztynie, którego zadaniem będzie zrealizowanie projektu. A pracy jest wiele.
- Pierwszy etap będzie dotyczył przysposobienia retencyjnego całego szlaku - mówi Donata Kobylińska - Durka, Kierownik Referatu Strategii, Rozwoju, Promocji i Integracji Europejskiej w Urzędzie Miejskim w Mrągowie. - Mowa więc między innymi o wyregulowaniu poziomu wód, budowie infrastruktury czyli mostów, przepustów czy niewielkiego piętrzenia wody. Trzeba także pogłębić w niektórych miejscach koryto rzeki.

Po stronie samorządów jest przygotowanie dokumentacji technicznej dla inwestycji. Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych w Olsztynie sfinansuje pierwszy etap faktycznej budowy. Jest szansa, że na drugą część inwestycji pieniądze trafią z nowgo budżetu Unii Europejskiej. - Przekazaliśmy Urzędowi Marszałkowskiemu wszystkie informacje dotyczące tego co zrobiliśmy, robimy i chcielibyśmy zrobić z tym szlakiem. Skierowaliśmy jednocześnie prośbę o ujęcie tego projektu w strategii rozwoju województwa na przyszłe lata. To otworzy nam drogę do starania się o finansowanie ze środków strukturalnych UE - dodaje Donata Kobylińska - Durka.

Wszystkim samorządom zależy na tym, by stworzyć produkt turystyczny o nazwie "Rzeka Dajna". - Mamy koncepcję rozwoju szlaku, chcemy by wzdłuż niego powstały wypożyczalnie sprzętu, miejsca do biwakowania, obserwacji czy informacje dla turystów o tym co można w pobliżu zwiedzić. A przecież mamy się czym pochwalić - mówi Donata Kobylińska -Durka.

Dajna jest dopływem rzeki Guber. Ze względu na tłok panujący na Krutyni, zapomniany Szlak Rzeki Dajny może być świetną alternatywą dla Krutyni. Jeśli wszystko pójdzie z planem projekt zostanie zrealizowany do początku 2015 roku.

- To nie jest konkurencja dla Krutyni, podkreślam, że to alternatywa dla tej rzeki. Zależy nam, by jak najwięcej turystów i mieszkańców koszystało z tego pięknego szlaku - mówi Otolia Siemieniec. - Dlatego cieszę się bardzo bo wygląda na to, że wreszcie uda się ożywić ten zapomniany nieco szlak.

Pomysłem zainteresowali się już potencjalni inwestorzy, którzy chcieliby w pobliżu szlaku zainwestować w turystykę.

Szlak przebiega dziewięcioma jeziorami połączonymi malowniczymi rzeczkami, o łącznej długosci 36 km. Kajakowy szlak rzeką Dajną był popularny jeszcze przed wojną, a ze względu na piękno meandrującej rzeki nazywany był „małą Krutynią”. Znalazł się wśród atrakcji Ziemi Mrągowskiej prezentowanych w przedwojennym folderze wydanym przez Informację Turystyczną dawnego Sensburga.

Piotr Piercewicz


Słowa kluczowe:
 
Carsol art

Dodaj komentarz:

18 Mrongoville - imprezy

Sonda

Czy lokalne samorządy pomagają przedsiębiorcom w czasie pandemii?

Tak - 27.6%
Nie - 52.2%
Trudno ocenić - 13.8%

Głosów ogółem: 203
Głosowanie w tej sondzie zakończyło się w: czerwiec 27, 2020
X Zamknij
X Zamknij