Na zaproszenie starosty Bogdana Kurty do Mrągowa przyjechali przedstawiciele szczecińskiej grupy "Nowy Szpital". Goście spotkali się z radnymi powiatu mrągowskiego i personelem mrągowskiego szpitala, by zaprezentować swoje doświadczenia w przekształcaniu zadłużonych i deficytowych szpitali publicznych w firmy medyczne.


Od kilku miesięcy poważnie zajmujemy się tematem restrukturyzacji mrągowskiego szpitala - mówi Bogdan Kurta, starosta mrągowski. - Zobowiązała nas do tego ustawa o działalności leczniczej. Zgodnie z nią samorządy prowadzące zadłużone szpitale będą zobowiązane pokryć ich ujemny wynik finansowy w ciągu trzech miesięcy od upływu terminu zatwierdzenia sprawozdania finansowego. Jeśli nie wywiążą się z tego obowiązku – w ciągu roku będą zmuszone zmienić formę organizacyjno-prawną szpitala, czyli przekształcić zakład opieki zdrowotnej w spółkę kapitałową, jednostkę budżetową albo ostatecznie zlikwidować go. Na razie rozpatrujemy różne warianty przekształcenia. Szukamy najlepszego rozwiązania dla szpitala w Mrągowie.

30 maja radni powiatu mrągowskiego i personel mrągowskiego szpitala spotkali się z przedstawicielami szczecińskiej grupy "Nowy Szpital", która zajmuje się przekształcaniem zadłużonych i deficytowych szpitali publicznych w firmy medyczne. Przedstawiciele spółki zaprezentowali grupę i pokazali jak zarządzają swoimi placówkami.

Grupa "Nowy Szpital" sp. z o.o. jest spółką założoną przez Marcina Szulwińskiego i Adama Roślewskiego. Na dzień dzisiejszy do sieci szpitali grupy Nowy Szpital należą: Nowy Szpital w Kostrzynie nad Odrą, Nowy Szpital w Świeciu, Nowy Szpital we Wschowie, Nowy Szpital w Nakle i Szubinie, Nowy Szpital w Świebodzinie, NZOZ Szpital im. R. Śmigielskiego w Skwierzynie, Nowy Szpital w Wąbrzeźnie, NZOZ Nowy Szpital w Olkuszu, NZOZ Nowy Szpital w Szprotawie, NZOZ Nowy Szpital Powiatu Krośnieńskiego (Krosno i Gubin).

Największe wrażenie podczas prezentacji wywarły na mnie kontrakty z NFZ - mówi Halina Sarul, dyrektor mrągowskiego szpitala. - W każdym prezentowanym szpitalu prowadzonym przez grupę powiększył się kontrakt. Takie rzeczy zdarzają się tylko szpitalom marszałkowskim. Ale czy zewnętrzny operator jest potrzebny naszemu szpitalowi? Czas pokaże.

To nie koniec spotkań związanych ze zmianami w szpitalu. Kolejne z nich odbędzie się między innymi w Ełku, gdzie funkcjonuje Mazurskie Centrum Zdrowia ZOZ. Zarządza nim spółka "Pro Medica" - pierwsza szpitalna spółka w Polsce. Przedstawiciele powiatu chcą zobaczyć jak funkcjonuje tamtejszy szpital i jak poradził sobie po przekształceniu.
 

Słowa kluczowe:
 

Dodaj komentarz:

18 Mrongoville - imprezy

Sonda

Czy jesteś zadowolona(y) z obecnych wydarzeń w radzie miasta i powiatu?

Nie, te zmiany niczego nie wnoszą - 80.8%
Tak, to są zmiany na lepsze - 13.1%
Nie mam zdania na ten temat - 6.2%

Głosów ogółem: 130
Głosowanie w tej sondzie zakończyło się w: październik 20, 2019
X Zamknij
X Zamknij