Zbliżają się święta – przez kilka następnych dni będziemy kupować wiele produktów, głównie jako prezenty pod choinkę. Duża część z nas już dokonała zakupów. Co możemy zrobić, gdy zakupiony produkt okaże się uszkodzony, albo będzie to produkt sprawny, ale okazał się nietrafionym prezentem, co wtedy? Możemy go zwrócić, czy nie? Czy są jakieś różnice przy zakupie produktu w sklepie stacjonarnym a zakupem przez Internet

1. Produkt kupiony przez Internet – możesz go zwrócić (bez ponoszenia jakichkolwiek kosztów) niezależnie od tego czy towar jest uszkodzony, czy też nie. Masz na to 14 dni od jego otrzymania – nie musisz tłumaczyć się, dlaczego to robisz. Pieniądze za zwrócony towar musisz również otrzymać w ciągu 14 dni.

2. Produkt kupiony w tzw. sklepie stacjonarnym. Gdy zakupiony, nieuszkodzony towar, chcemy zwrócić, bo po prostu się nam nie spodobał, to możemy to zrobić, ale tylko wtedy, gdy wynika to z regulaminu sklepu, lub dobrej woli sprzedawcy – dlatego przed zakupem pytajmy, czy możemy zwrócić towar i w jakim terminie? Zupełnie inna procedura obowiązuje w sytuacji zakupu towaru, który okazał się uszkodzony. Wtedy katalog żądań dla reklamacji z tytułu rękojmi jest określony przepisami i obejmuje: żądanie zwrotu ceny zapłaconej za reklamowaną rzecz, czyli odstąpienie od umowy sprzedaży; żądanie obniżenia ceny, proporcjonalnie do ujawnionej wady; żądanie wymiany wadliwej rzeczy na nową, wolną od wad; żądanie naprawy wadliwej rzeczy. To My (a nie sprzedawca) decydujemy, z którego żądania skorzystamy. Pamiętajmy, że mamy, aż rok na złożenie reklamacji, od chwili, od której zauważyliśmy wadę. Sprzedawca ma 14 dni na rozpoznanie reklamacji, jeżeli nie udziela odpowiedzi to znaczy, że zgadza się z naszym żądaniem (wyjątek od tego automatyzmu to żądanie zwrotu gotówki). Łącznie mamy jednak, aż dwa lata (od wydania rzeczy) na złożenie reklamacji związanej z zakupem uszkodzonego produktu. Nie zgadzajmy się na odesłanie uszkodzonej rzeczy do producenta – jest to celowe działanie sprzedawcy, który chce uniknąć odpowiedzialności. Prawo do złożenie reklamacji w ciągu roku od wykrycia wady odnosi się także do zakupu rzeczy używanych np. reklamacja zakupionej kurtki w sklepie z używaną odzieżą. Tak więc informacja w takim sklepie, że towar w nim zakupiony, nie podlega reklamacji i nie może być zwrócony jest bezprawna. Pamiętajmy również, że towar przeceniony (ale pełnowartościowy), który kupujemy np. za 50% ceny możemy reklamować na tych samych zasadach jak towar nieprzeceniony.

3. Czy do złożenia reklamacji jest potrzebny paragon i oryginalne opakowanie po produkcie? Oczywiście nie – to następna bzdura wmawiana nam przez sprzedawców. Paragon jest najlepszym dowodem zakupu towaru, ale nie jedynym – równie dobrym dowodem, jest wyciąg z naszego konta bankowego (gdy płaciliśmy kartą), czy też zeznania znajomych, którzy byli świadkami zakupu. Pamiętajmy, że przy zakupie produktu żywnościowego, także mamy prawo do złożenia reklamacji, jednakże tylko wtedy, gdy nie upłynął jeszcze termin przydatności do spożycia, a my przechowywaliśmy żywność zgodnie z zaleceniami, a mimo to jest ona zepsuta, niesmaczna, źle pachnie. Wtedy mamy pełne prawo złożyć do sprzedawcy reklamację, żądając wymiany na produkt świeży, obniżenia ceny lub zwrotu pieniędzy.

Jeżeli będziecie mieli Państwo problem z komunikacją ze sprzedawcą podczas składania reklamacji, to proszę się nie denerwować, tylko udać się do Powiatowego Rzecznika Konsumenta, który w naszym imieniu załatwi wszelkie formalności. Skuteczność Rzecznika w korzystnym załatwieniu dla nas reklamacji wynosi 99% - siła urzędu, ogromnie działa na sprzedawcę.

Oczywiście w artykule, poruszam podstawowe kwestie, dlatego w przypadku konieczności udzielenia bardziej szczegółowych odpowiedzi, zapraszam do kontaktu mailowego: stabul1@wp.pl

Podstawa prawna udzielonych odpowiedzi: ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny - tekst jedn. Dz. U. z 2016 r. poz. 380 z późn. zm.; ustawa z dnia 30 maja 2014 r. o prawach konsumenta - Dz. U. z 2014 r., poz. 827 z późn. zm.; ustawa z dnia 25 sierpnia 2006 r. o bezpieczeństwie żywności i żywienia, tekst jedn. Dz. U. z 2015 r., poz. 594 z późn. zm.

Stanisław Bułajewski, radca prawny

https://www.CzesciAUTO24.pl

Sonda

Czy popierasz zapowiadany strajk w oświacie?

Tak - 59.2%
Nie - 37.5%
Nie mam zdania - 2.8%

Głosów ogółem: 1027
Głosowanie w tej sondzie zakończyło się w: kwiecień 14, 2019
X Zamknij
X Zamknij