W sercu Puszczy Piskiem, w miejscowości Gąsior, gdzie tylko kilka domów stoi, młoda matka, której Internet musi zastąpić kontakt ze światem. Czasem, gdy brak prądu, robi się w domu chłodniej więc lepiej wybrać się na spacer po lesie. A do niego tylko dwa kroki i wchodzi się do świata pięknych tajemnic i historii tej maleńkiej ojczyzny.

Doceniona w tak zwanej blogosferze, gdzie całodobowy rejwach, wiedzie życie spokojne i powolne, odmierzane porami roku – Joasia Jaskółka, rocznik 85. Nie należy do żadnego klubu matek, nie wychodzi z dwuletnim Kosmykiem na plac zabaw. Rzadko spojrzy na telewizję (pod warunkiem, że ma akurat prąd), choć w niej roi się od programów poradnikowych, mówiących o tym, jak wychowywać dziecko, by było mądre i dobre. Tu, w sercu Puszczy Piskiej, z rozległymi wodami Bełdan z jednej strony i mruczącą Krutynią z drugiej Joasia może liczyć tylko na swoją intuicję. Pomyślałam więc o niej: Intuicyjna Matka, bo i na co innego może tu liczyć, jak nie na intuicję? No i na mamę Danutę, bo wciąż piękna i młoda, jakby Puszcza Piska sprzyjała urodzie tutejszych kobiet.

Joasia pracowała w stolicy. Codziennie z okien mieszkania patrzyła na Pałac Kultury i Nauki i zastanawiała się, jak związać koniec z końcem. Nie poddawała się jednak, licząc, że nie po to z Mazur jechała do Warszawy, studiowała i poznawała nowe smaki życia, by teraz z tego rezygnować. Jednak przyszedł czas, że Puszcza ją wezwała. Joasia wróciła do dawnego świata, już z maleńkim Kosmą, zwanym przez wszystkich Kosmykiem i została tutaj, w jednej chwili przeistaczając się w kobietę z prowincji.

A ich obecność  w Gąsiorze zaczęła się od mamy. Gdy była jeszcze młoda i u progu dorosłego życia, wypłynęła kiedyś na z mężem Tomkiem łódką „Stynką” nad jezioro. Płynęli z Nidy do Mikołajek, a przynajmniej taki mieli plan. Koło Kamienia, o którym opowiadałam tydzień temu, mili wywrotkę i już tam zanocowali. Na drugi dzień popłynęli dalej i zobaczyli maleńką osadę nad jeziorem, z urokliwymi domkami. Nie znali nazwy tej miejscowości. Nie wiedzieli, że minęli Gąsior. Danusia pomyślała:

- Ach, mieszkać tu kiedyś…

Być może jeziora mazurskie mają tajemniczą moc spełniania marzeń, wypowiedzianych szczerze i z wiarą. Po jakimś czasie jej mąż, gdy wrócił już z wojska, poszedł do pracy w nadleśnictwie i otrzymał dwie propozycje pracy: w Karwicy i… Gąsiorze. Mąż od razu odrzucił Karwicę i został Gąsior. Rozpoznali tę wieś dopiero wtedy, gdy do niej pojechali.

Dziś tu mieszkają, choć wcześniej mieszkali w Iznocie, tuż za lasem, w starym domu z 1936 roku. Mieli tu sklep i ciężko pracowali, a Joasia do dziś pamięta, że nie miała wówczas normalnych wakacji, bo trzeba było pracować w handlu. Ale nie żałuje żadnej z chwil, bo to one uformowały ją i dzięki nim nabrała doświadczenia.

Gdy wróciła do dawnego świata, uspokoiła swoje myśli. Nie musiała już stać w korkach, myśleć, jak związać koniec z końcem i czy Kosmyk będzie dobrze się wychowywał na warszawskim podwórku. Teraz jest intuicyjną matką w sercu Puszczy Piskiej, z Kosmykiem przemierzają cała kilometry lasu i wciąż ze sobą rozmawiają. Latem wynajmują część domu turystom i to oni właśnie, gdy tu przyjeżdżają, zastanawiają się:

- Ciekawe, czy znów ich spotkamy w lesie. Matkę z synkiem wciąż gadających do siebie?

I spotykają, bo Joasia przeważnie na spacerze, a synek ma od świeżego powietrza rumiane policzki i silne nóżki. Jest większy i silniejszy niż jego rówieśnicy, a i zna więcej mazurskich tajemnic niż oni. Wszelkie cmentarze i kapliczki wokół już dawno są przez nich odkryte. Na najbliższym leży dawny właściciel Gąsiora Paul Stopka, zabity przez Rosjan dokładnie w dzień urodzin…

A na rozstaju dróg prowadzących do leśniczówki Gąsior i do wsi stoi kapliczka, której prawie nie ma. A na tamtym cmentarzu…

Takich opowieściom Joasi nie ma końca. Wciąż coś mówi i wciąż coś widzi. Mały Kosmyk poznaje te miejsca razem z nią i ma otwarte szeroko oczy na otaczający go świat. Wyjeżdżając z torbą stynek w bagażniku pomyślałam, że chyba lepiej, że chłopiec żyje tutaj, ze swoją mamą w sercu Puszczy. Blisko natury żyje w pełni, choć nie buja się na nowych konikach z placu zabaw.

Joasia codziennie pisze swojego bloga BLOG JOASI. Tata Kosmyka w pacy w Giżycku, mama zabiegana w obejściu. Joasia jej pomaga, ale łapie każdą minutę by swoje wrażenia i marzenia przenieść do blogosfery. Dziennikarze proponują wywiady, opowieści o Joasi ukazują się tu i ówdzie, a sama Joasia zastanawia się, dokąd dziś pójdą z Kosmykiem na spacer…

Katarzyna Enerlich


Dodaj komentarz:

https://www.CzesciAUTO24.pl

Sonda

Czy popierasz zapowiadany strajk w oświacie?

Tak - 59.2%
Nie - 37.5%
Nie mam zdania - 2.8%

Głosów ogółem: 1027
Głosowanie w tej sondzie zakończyło się w: kwiecień 14, 2019
X Zamknij
X Zamknij